metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Otevřený dopis ministru zdravotnictví - Návrh řešení testování ve školách na COVID-19 metodou PCR

  15:43
Praha 10. června 2021 (PROTEXT) - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera prohlásil, že počítá s využitím PCR testů ve školách. Zároveň ale uvedl, že podle jeho slov nebude dostatečná kapacita laboratoří, aby dokázaly otestovat všechny školáky. S návrhem řešení přichází zástupci projektu www.kloktej.to otevřeným dopisem adresovaným přímo panu Vojtěchovi:

Vážený pane ministře zdravotnictví.

V odvolání na svůj předchozí dopis, na který jste mi zatím nijak neodpověděl, a v reakci na dnešní články v novinách, ve kterých informujete veřejnost o plánech na testování ve školách v příštím školním roce, si Vás dovoluji informovat, že:

1. Uvádíte potřebu testování ve školách antigenními testy dvakrát týdně. Jak jste sám ale před pár dny rozhodl, výjimky na prodej antigenních testů pro samoodběr se již vydávat nebudou. Ve školách proto může testovat pomocí antigenních testů pouze kvalifikovaný zdravotnický personál. Doposud menší děti ve školách testují rodiče a větší děti se testují samy. Vědí školy o tomto požadavku? Jsou schopny jej technicky zajistit ?

2. Uvádíte, cituji : „Jsme v jednání o návratu dětí do škol tak, aby byl návrat bezpečný. Plánujeme, že bychom nastavili screeningové testování primárně prostřednictvím antigenních testů a sekundárně PCR testy, protože i z hlediska kapacit nebudeme schopni metodou PCR protestovat všechny děti,“ dodal Vojtěch.

Pane ministře, v ČR je v tuto chvíli cca 1.976.800 dětí a studentů školou povinných, včetně předškolních děti navštěvujících mateřské školky. K dispozici je 6 pracovních dnů na vyhodnocování PCR testů, pokud je počítána sobota jako pracovní den pro páteční odběr vzorků. To znamená každý z oněch šesti pracovních dnů cca 329.500 testů. Pokud MZ ČR v tomto případě povolí svým rozhodnutím poolování 1/10, což ještě lze odborně zdůvodnit, dostáváme číslo 32.950 testů PCR testů denně. Samozřejmě se v tuto chvíli můžeme pouštět do odborné diskuze o efektivitě poolování při určitém procentu záchytu, což myslím v tuto chvíli není důležité.

Projekt KLOKTEJ.TO Vám již byl představen v souvislosti s diagnostickou metodou RT-LAMP. Jedná se o kloktací samoodběrovou sadu a vytěžování volných kapacit PCR testování certifikovaných laboratoří. Distribuci těchto samoodběrových sad a současně jejich svoz zajišťuje velkoobchod a distributor léčiv PHARMOS a.s. prostřednictvím sítě MOJE LÉKÁRNA, což představuje cca 300 lékáren plošně po celém území ČR.

Máme dostatečnou kapacitu odzásobit těmito sadami všechny školy a školky na území ČR a následně svážet vzorky do našich smluvních laboratoří ke zpracování. Navíc kloktací sada je pro děti velmi šetrná a jednoduchá. A nepotřebuje odborný zdravotnický personál.

S plnou vážností tedy uvádím, že naše obchodní společnost a projekt KLOKTEJ.TO je technicky schopen se postarat o plošné PCR testování všech studentů na všech školách v ČR po dobu nezbytně nutnou v rámci rozhodnutí MZ ČR, a to od 1. září 2021.

Děkuji Vám za Vaši pozornost

S pozdravem

Za ANILO TRADE SE Ing. Vladan Janovský člen dozorčí rady

Zároveň bylo nabídnuto řešení na testování dětí v průběhu letních táborů, které bylo adresováno organizacím zajišťujícím letní volnočasové aktivity.

Informace:

e-mail: chci@kloktejto.cz nebo na telefonním čísle 606 200 600.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy