metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 2 fotografie v galerii
Tílko bylo oblíbený outfit ve Slunce, seno, jahody. | foto: Bontonfilm

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

  19:16
Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.

Nátělník, tílko, košilka. Těmito třemi českými slovy lze označit trupový oděv bez límce, který se v zimě, nejčastěji v typické bílé barvě, obvykle používá jako spodní prádlo pod košili. V parném létě pak jako vrchní a často téměř jediný oděv v barevné, batikované či potištěné variantě. Nosit tílko tak, aby se neschovávalo pod formální košilí, ale naopak vystavené na odiv, bylo ještě před pár lety spíše výsadou lidí bez vkusu. K jeho humpolácké pověsti přispěly třeba i filmy jako Slunce, seno, jahody či příběhy Homolkových. Nyní ale tenhle kousek oděvu již minimálně druhým rokem zažívá obrovský comeback.

Podle módních influencerů uděláte nejlépe, pokud jej použijete jako spodní ze dvou vrstev, typicky v kombinaci s volnější košilí. Ženám se tenhle trik jednoduchého vrstvení, v horkém počasí kolikrát jediného možného, osvědčil už dávno. Budete prý vypadat, že při oblékání „víte, co děláte“.

Promyšlený outfit začíná u spodní vrstvy. Pokud ale máte ve svém šatníku pouze jednoduché bílé tílko, hlavně ho nenoste samostatně. Ano, Bruce Willis, Nicolas Cage a další akční hvězdy v tomhle jednoduchém kousku oděvu vypadali v osmdesátých letech na plátnech kin výborně. I jim však scenáristé zakomponovali pádný důvod, proč museli odložit vrchní vrstvu oděvu. Za normálních okolností by totiž takto nebylo „cool“ chodit ani tehdy. Naopak v tuzemsku byl před pár desítkami let bílý nátělník k vidění naprosto běžně. Zejména v kombinaci s červenými trenýrkami.

Velkým milovníkem bílých tílek je v současnosti pětapadesátiletý herec Vin Diesel. V jeho filmografii byste jen obtížně hledali snímek, ve kterém nemá na sobě alespoň v jedné ze scén pouze tento prostý kus oděvu. Fanoušci si z prostovlasého herce a jeho módních rozhodnutí dělají legraci již řadu let. Údajně dokonce existuje webový portál, kde lze dohledat, v kolikáté minutě jakého Dieselova filmu se proslulý bílý nátělník objeví. Jeho nejznámější postava – bijec Dominic Torreto ze série Rychle a zběsile – se oděna pouze do bílého nátělníku, lehkých lněných kalhot a vysokých bot značky Timberland dokonce oženila.

Ve filmech se můžete inspirovat různě

  • Někteří nepovažují nátělník a tílko za synonyma. Zatímco tílko lze prý nosit i jako svrchní a samostatnou část oděvu, nátělník má jinou funkci. Zásadně se totiž nosí pod jiným oblečením, stejně jako spodní prádlo.
  • Jak tedy rozeznat tílko od nátělníku? Babo, raď... Většinou platí, že pokud je tento kousek oděvu bez rukávů opatřen potiskem, lze ho v některých případech nosit samostatně.
  • Neexistuje lepší synonymum pro dovolenou, než je ležérní havajská košile. Za popularizaci tohoto kousku outfitu, který si v létě výborně rozumí právě s nátělníkem coby spodní vrstvou, může například osmdesátkový seriál Magnum či devadesátkové Vražedné pobřeží. V současnosti havajku nosí třeba novozélandský herec Karl Urban v komiksovém seriálovém hitu Banda.
  • Klopový límec, rozhalenka a květinový vzor však nemusí patřit jen k volnému času. Takzvaná havajka se dá při správné volbě ostatních prvků outfitu nosit i do kanceláře. Ty nejlepší košile tohoto typu se vyrábějí z hedvábí, cenově dostupnější ale bývají obvykle bavlněné, a především viskózové varianty.
  • Mimo havajských košil (v létě chladí jen tehdy, je-li střih volnější) viskózu pánové znají i tehdy, pokud se v poslední době pídili po kvalitním a zároveň cenově dostupném obleku. Spousta řetězců totiž nabízí relativně kvalitní obleky a smokingy, podšívky v nich ale klidně odfláknou a dovnitř všijí levný a neprodyšný polyester.
  • V současnosti jsou to hlavně influencerky a influenceři, kteří určují módní trendy prostřednictvím sociálních sítí. Dříve to ale byly naprosto běžně také filmy, a tedy i osobnosti. Outfity svých oblíbených filmových postav pak napodobovali lidé po celém světě. Jeden z trendů určil díky své roli v akčním filmu i herec Tom Cruise. V tomto případě šlo o sluneční brýle.
  • Takzvané pilotky chtěli mít po premiéře snímku režiséra Tonyho Scotta snad všichni fanoušci. Prodeje značky Ray Ban, kterou měl Cruise ve filmu, tehdy vystoupaly dokonce o čtyřicet procent. Nechyběly ani v loňském pokračování Top Gun: Maverick.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek