metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Bloudí už přes čtyřicet let. | foto: NAMCO

Pac-Man bloudí už přes čtyřicet let. Stačilo málo a ze žlutého hrdiny byl sprosťák

  16:58
V současnosti je fenoménem hra Minecraft. Hlavně děti u ní tráví desítky, spíš ale stovky hodin. Podobnou senzaci způsobil před více jak čtyřmi dekádami i Pac-Man. Lidé nosili svého žlutého hrdinu na tričkách, na motivy videohry vznikl už v 80. letech i seriál a písnička. V chytlavém songu z roku 1981 se zpívá o bolavém rameni a mozole na palci kvůli Pac-Man horečce.

Příběh herního hitu se začal psát v roce 1979 v Japonsku, kdy Toru Iwatani dostal za úkol vytvořit hru, která by mohla oslovit i ženy. Většina videoher té doby totiž měla buď válečná, nebo sportovní témata. Tehdy čtyřiadvacetiletý videoherní designér dostal nápad na Pac-Mana v italské restauraci. Inspirovala ho k tomu rozjedená pizza.

Princip hry je jednoduchý. Hráč ovládá Pac-Mana v bludišti vyplněném tečkami. Ty musí žlutý hrdina sníst. V bludišti se také pohybují čtyři barevní duchové, kteří se snaží Pac-Mana dohonit, každý svým vlastním způsobem. „Pac-Man je stále relevantní i v této době, protože se jedná o ikonickou hru, která ustála test časem. I přesto, že hra vyšla v roce 1980 (22. května – pozn. redakce), stále zůstává populární a ovlivnila celý herní průmysl. Hra je jednoduchá a snadná na pochopení, což jsou principy, které se dostávají do popředí i v moderním herním vývoji na PC a ještě více na mobilním trhu,“ vysvětluje popularitu Pac-Mana Jiří Bukovjan z herního studia Noxgames.

„V neposlední řadě může značka těžit z nostalgie nyní dospělých hráčů, na které měla velký vliv. Z pohledu her mělo jen několik málo z nich tak silný kulturní vliv, aby se na ně odkazovalo ve filmech, seriálech či v jiných médiích. Nejenže se stále prodávají tematické předměty, ale v Chicagu existuje i restaurace kompletně v tematice Pac-Mana,“ dodává Bukovjan.

Nepřátelé mají taktiku a jsou rychlejší

  • Duchové, kteří hlavního hrdinu nahánějí, se neliší jen barvou, ale mají i úplně odlišné osobnosti a vzorce chování.
  • Červený duch Pac-Mana bez ustání stopuje, růžový duch se mu snaží nadběhnout, světle modrý je nejvíce nevyzpytatelný a k rozhodování svého pohybu využívá i směřování červeného ducha a chování oranžového ducha se mění podle toho, jak dale ko právě od Pac-Mana je. Každý duch má i jméno.
  • Do češtiny se překládají jako Lupič, Lovec, Neposeda a Blbec. Na začátku hry je v bludišti pouze červený duch a ostatní jsou zavření, postupně se však do bludiště dostanou všichni. Když Pac-Mana chytí, hráč ztrácí život. Na obranu proti duchům jsou v každé úrovni čtyři větší tečky, které může Pac-Man sníst a pro změnu může honit duchy. Ti se pohybují o něco rychleji než hráč. Ovšem zpomalují v rozích a výrazně zpomalí, když se snaží projít tunelem na stranách bludiště. Naproti tomu Pac-Man zpomalí vždy, když sní puntík.
  • Žluté kolečko, které výrazně ovlivnilo celou herní scénu, má zajímavou historii.
  • Hra se původně jmenovala Pakkuman, podle japonského výrazu „paku paku taberu“, který lze volně přeložit jako mlsání. Pro americký trh se pak počítalo s názvem Puckman, a to kvůli podobě hlavního hrdiny s hokejovým pukem. Americký výrobce to ale nakonec japonským vývojářům rozmluvil. V USA se totiž obávali, že by lidé často zaměňovali slovo puck za slovo fuck.
  • Hra byla původně navržena tak, aby nebylo možné ji dohrát, a měla mít nekonečné množství levelů. Avšak programátorská chyba způsobila, že level 256 se špatně načítá, a hru nelze hrát dál.
  • Věděli jste, že má Pac-Man manželku? Už v roce 1982 získala hra pokračování, ve kterém byla hlavní hrdinkou žena. Původní název Pac-Woman se vedoucím společnosti Midway nelíbil. Nakonec tedy hra vyšla pod názvem Ms. Pac-Man, tedy paní Pac-Manová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek