metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Jan Kareš pokračuje v překonávání rekordu v počtu shybů v lezecké aréně Big...
Dalších 44 fotografií v galerii
Jan Kareš pokračuje v překonávání rekordu v počtu shybů v lezecké aréně Big Wall ve Vysočanech. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Padl i třetí Guinnessův rekord v počtu shybů. Jan Kareš jich za 24 hodin udělal 5761

4. dubna 2015  13:56,  aktualizováno  5.4 12:02 Josef Škvor Metro.cz
Tři rekordy už překonal. Jedenačtyřicetiletý lezec a cvičitel chtěl překonat tři rekordy evidované v prestižní Guinnessově knize v počtu shybů za 6, 12 a 24 hodin. Ten šestihodinový, který měl hodnotu 3387 shybů, překonal o 99. Dvanáctihodinový s počtem 4020 shybů zdolal za necelých 9 hodin o 13 shybů. A čtyřiadvacetihodinový vylepšil o 1440 shybů. Nyní má na svém kontě nejlepší výkon 5761.

Zatím co včera dělal český rekordman série po třech shybech s neomylnou přesností, dvě hodiny před koncem čtyřiadvacetihodinového rekordu už vypadalo, že docházejí síly. Nedošly. Jak sám říká, všechno je v hlavě. V 10.08 hodin jich měl na svém kontě už 5110, v 11.20 hodin 5400. Na konci po 24hodinové maratonu na ceduli bylo číslo 5761. Dosavadní rekord Guinnessovy knihy překonává o šílených 1440.

Souboj s časem a křečemi Jana Kareše v bicepsech pokračoval o včera v noci. Ve 23.14 hodin rozhodčí z Big Wall areny pro Metro.cz hlásil, že soutěžící má právě 4670 shybů. Takže počet, které za 24 hodin eviduje jako rekord Guinnessova kniha, překonal o 349, a navíc za přibližně 11 hodin 15 minut. Chtěl dát ještě 130 a pak jít na několik hodin spát. Ve 23.43 hodin informoval rozhodčí, že dnešní konečný stav je 4 800 shybů, Kareš jde spát a chce pokračovat od osmi hodin ráno.

S rekordy je to ale jako se soudem. Jsou „nepravomocné“ a platit budou, až poté, co je uzná Guinness.

Pro seznámení s tím, co člověk může dělat, aby takového úspěchu dosáhl, přinášíme krátký rozhovor, který Jan Kareš poskytl Metro.cz před dnešním výkonem.

Dnes se prostorách lezecké stěny Big Wall ve Vysočanech pokusíte o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, jaký je ten váš dosavadní rekord?

Guinnessova kniha

Eviduje rekordy v počtu shybů za 6, 12 a 24 hodin. V případě, že dosáhne lepších výsledků, rekord bude ale platit až po registraci.

  • Platný rekord za 6 hodin                       3288

Karešův výkon                                          3387

  • Platný rekord
    za 12 hodin  4020

Karešův výkon

za necelých 9 hodin                                  4043

  • Platný rekord
    za 24 hodin  4321
  • Karešův nynější výkon                      5761 

Mám uznané čtyři světové rekordy, ale ani jeden Guinnessův. Když jsem do Guinesse posílal veškeré certifikáty, tak mi odpověděli, že jsem si nezažádal o pořadové číslo a že mi neuznají vůbec nic. To je paradoxní situace. Guinnessův rekord, který jdu překonávat, je na 24 hodin o 300 shybů nižší, než jsem já dal za dvanáct hodin. Teď jsem zažádal o číslo, mám ho a můžu to dělat až do konce života. Snad to teď uznají. Jinak v kuse mám rekord 238 shybů s vyklepáváním rukou na hrazdě, kdy jsem visel zhruba 30 minut. Za 6 hodin jsem udělal 3300 shybů a něco, a za 12 hodin mám 4659. To je zároveň i rekord za 24 hodin.

Kde se na takové výkony hledá motivace?

Moje motivace je pokus o rekord za 6, 12 a 24 hodin a chci udělat takové číslo, aby Američani, kteří psali, že si byli stoprocentně jisti, že ten rekord překonají, tak aby takové myšlenky v hlavě už neměli.

Takže shybů bude…?

Všechno záleží na okolnostech, ale moje malé přání je 5 tisíc, 5500.

Plánujete za těch 24 hodin spánek nebo to hlava nedá?

Je to 24 hodin, ale zároveň je to jen šest hodin. Protože jestliže chci udělat rekord za 6 hodin, musím udělat 3300 opakování za 6 hodin. De facto, pokud všechno vyjde, tak závod bude končit kolem šesté večer a pak se uvidí.

Když se člověk podívá na vaši facebookovou profilovou fotku, vypadáte spíš jak kulturista a ne lezec. Tak mě napadá - spodní část těla vypadá také tak?

Ne, ne, přece jen jsem trochu lezec a úrazů bylo tolik, že ten spodek je samozřejmě lehčí.

Kolik procent tuku máte normálně v průběhu roku a ve špičce sezony?

Měřili mě loni při stejné váze, jako mám teď a měl jsem 5 procent.

A váha?

Plus minus 78 až 82 kg, což je pořád podobné.

Jak vypadá před takovým výkonem strava a denní režim?

Protože cvičím od nějakých 15 let, psal jsem si deníky, tak vím, že nefunguje nic. Jediné, jediné, co funguje, je lidský mozek. Nic jiného v tom není. Moje zásada je taková, že když něco chci, tak za tím jdu tak dlouho, až to dokážu.

Máte doplňkové sporty, třeba plavání?

Já mám jenom lezení, dělání prvovýstupů.

Kde se ještě dají dělat prvovýstupy?

V Čechách v Prosečnici, v Rakousku.v Loferu. Je tam takový krásný útes a dá se to lézt ještě hodně dlouho. Naposledy jsem na Vánoce na Sardinii navrtal asi dvacet cest. Jednu vícedélkovou, která je kousíček od kavárny. Tam člověk zajede autem a jen kousek dojde pěšky a nad mořem si to krásně vyleze

Jak jste se dostal k lezení

Začátek byl s tátou, víkendová lezení. Klasika. V patnácti začaly stěny a shyby. Když jsem začínal, tak jsem jich udělal pět, šest podhmatem.

Tak hodně štěstí!

Komentáře

Hlavní zprávy

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám