metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Palacký je nejpadělávanější, na záda mu dýchá Destinnová

  14:13
Úsilí, které někteří padělatelé věnují výrobě falešného platidla, zdaleka převýší hodnotu falzifikátu.

Padělatelé peněz řádí i v době, kdy vzrůstá počet bezhotovostních plateb. Falešných českých papírových platidel zachytávají banky, obchody, policie i běžní zákazníci ročně kolem tisícovky. Tohle číslo je už roky neměnné, dokonce mírně klesá. Přesto ho stát nebere na lehkou váhu. Vždyť tresty za padělání se celosvětově pohybují v horní sazbě.

Dvoutisícovka už je běžné platidlo
„Nejpočetnější českou bankovkou je tisícikoruna s Františkem Palackým. Je proto zákonitě nejčastěji cílem padělatelů,“ uvádí Vojtěch Benda, člen bankovní rady České národní banky (ČNB). Zfalšovaných papírových platidel s českým historikem, buditelem a politikem loni zaevidovala centrální banka téměř tři sta, byla to třetina ze všech papírových padělků. Na druhém místě se loni umístila dvoutisícikoruna s operní zpěvačkou Emou Destinnovou. Podle bankéře Bendy za její „úspěch“ může stav české ekonomiky. „Máme se lépe, bohatneme, zvyšují se platy, dvoutisícovkou platíme stále víc, už to není výjimečná bankovka,“ vysvětluje pro deník Metro Benda z ČNB. Také on sám si toho všímá. „Jít před pěti šesti lety ráno do obchodu s tím, že jste chtěli rozměnit nebo zaplatit malou útratu dvoutisícovou bankovkou, byl problém. Dneska vám na ni bez mrknutí oka vrátí i v trafice brzo po ránu,“ říká.

Kapsle mívají časovač

  • Bankovka zašpiněná červenou barvou nemusí pocházet z loupeže.
  • Do převozních obalů s penězi se vkládají kapsle se signální barvou, která v případě přepadení hotovost znehodnotí.
  • Některé převozní firmy kapsle časově programují. Pokud vůz uvízne v zácpě, může kapsle po termínu doručení automaticky „explodovat“.

Padělky za několik miliard
Nejvíc padělaných platidel bylo loni, podobně jako v minulých letech, odhaleno a zadrženo v Praze. Více než tři sta dvacet kusů. Na druhém místě figurovalo Ústí nad Labem. Mezi městy, kde zaznamenali vyšší výskyt padělků, byl překvapivě Žďár nad Sázavou. „Zatím není třeba hledat třeba vyšší frekvenci placení nepravými penězi, jednalo se o zásah policie na padělatele, které si tam vytipovala,“ říká Benda. Odhalení při policejních akcích se týká většiny padělků, které jsou u nás zadržené a ani se proto nedostanou do běžného oběhu. Policie obvykle sleduje po zachycení padělků stopu až k výrobcům i několik měsíců. Mezi největší případy posledních let patří zatčení skupiny padělatelů, kteří se chystali dát do oběhu české bankovky i eura za několik miliard korun. Gang měl k dispozici velmi dobrou tiskovou techniku.

Peníze z obyčejné kopírky s obalem od čokolády
Právě kvalitu tisku policie označuje několika „stupni nebezpečnosti“. Česká falešná platidla jsou obvykle označena stupněm čtyři, tedy druhým nejnižším. To znamená, že jsou buď vyrobené na kopírkách, nebo stále častěji na inkoustových tiskárnách. I když jsou pořád kvalitnější, lze podělky z nich rozeznat už na pohled a na omak, protože se tisknou na běžný kancelářský papír. Padělkům čtvrtého stupně obvykle chybí ochranné prvky, maximálně se snaží pachatel stříbrný proužek nahradit lesklým papírkem z vánočního cukroví nebo čokolády. Kuriózní případ řešila policie na severní Moravě, kdy se tam koncem loňského roku sám přihlásil padělatel a přinesl své výtvory. Některé dvou- a pětistovky se mu podařilo uplatnit při nákupech. Vyráběl je na obyčejné tiskárně a chtěl si ověřit, zda to dokáže. Hrozí mu vězení až osm let.

Falešné dolary kvalitnější
Jiné je to s dolary a eury. Ty se u nás moc nepadělají, zajištěné exempláře pocházejí ze zahraničí, často z Itálie. Mívají ale podstatně vyšší stupeň nebezpečnosti, a to dva a tři. K nejpadělanějším patří sto- a dvouseteurové bankovky a stodolarovky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek