metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Střelná zbraň (ilustrační foto) | foto: SXC

Palestinci: Držení zbraní na ambasádě bylo neúmyslným nedopatřením

  8:46
Za neúmyslné nedopatření označili na včerejším zasedání zastupitelstva Prahy-Suchdol zástupci palestinského velvyslanectví držení nelegálních zbraní v jeho nové budově v této městské části. Novoroční výbuch, při němž byl smrtelně zraněn velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, je pro ně záhadný. Zasedání provázela bouřlivá atmosféra; přítomní obyvatelé řešili situaci na Blízkém východě i stav chodníků. Původní požadavek starosty na vystěhování ambasády ze Suchdola ale včera zastupitelé v usnesení nevznesli.

Od policie a ministerstva zahraničí však požadují omezení případných záporných dopadů souvisejících s existencí velvyslanectví v Suchdole na obyvatele. Zástupcům ambasády a rodině zesnulého velvyslance vyjádřili zastupitelé soustrast.

"Odsun je nesmysl," prohlásil na zastupitelstvu jeden z místních obyvatelů, který ale chápe, že lidé vyjadřují obavy. Snahy radnice o zrušení velvyslanectví v Suchdole pokládá za předvolební populismus starosty Petra Hejla. Hejl se proti tomu ohradil. "Byla to naše první reakce po výbuchu, kdy byla důvěra položena absolutně na nulu," řekl.

Velvyslanec měl Česko rád

Podle Hejla se důvěru zpět vydobýt asi nepodaření. Zástupci velvyslanectví podle něho stále nepřiznávají, že velvyslanec manipuloval s výbušninou, jak se říká, a mají událost za "magickou" záležitost. Přestěhování velvyslanectví ale není reálné, nemovitosti jsou v majetku Palestiny.

"Nikdo dosud neví, co bylo příčinou výbuchu," uvedl mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil, který na jednání zastupitelů doprovázel chargé d'affaires Džadalláha Sabatína. Zdůraznil, že zesnulý velvyslanec měl rád Českou republiku a chtěl rozvíjet palestinsko-české vztahy.

Zbraně darovalo komunistické Československo

Zbraně, které policie po výbuchu v nové, dnes zkolaudované budově nalezla, poskytly podle Fahila české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací. "Potvrzujeme, že tyto zbraně nikdy nebyly použity," zdůraznil Fahil. Skutečnost, že velvyslanectví zbraně neoznámilo, zdůvodnil tím, že nebyly předmětem denního zájmu.

"Chceme ujistit, že na našem velvyslanectví se už nenachází žádné zbraně," zdůraznil Fahil a pozval přítomné na den otevřených dveří, které se v budově uskuteční v sobotu 15. února. Zástupci Palestiny taky vyjádřili důvěru ve vyšetřování české policie. Ředitel pražské policie Martin Vondrášek potvrdil, že zbraně a fragmenty výbušniny pocházejí podle expertiz ze 70. a 80. let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek