metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Další 2 fotografie v galerii
Libeň se promění na příjemné místo plné zeleně pro život i volný čas. | foto: IPR

Palmovka se během deseti let přemění na pulzující čtvrť pravého břehu Vltavy

  17:20
Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni. Lidová rýmovačka, která se o těchto dvou částech Prahy mezi lidmi říkala od první republiky a narážela na vysokou míru kriminality, už v současnosti neplatí. Úroveň života v Praze 3 i 8 se proměňuje. Žižkov se mění na „hipsterskou“ čtvrť plnou kaváren a podniků. Libeňské ambice sahají ještě dál. Do roku 2033 by se měla Palmovka stát pulzujícím centrem pravého břehu Vltavy.

Hlavní město Praha, které je vlastníkem osmihektarového brownfieldu v Libni, plánuje na této zanedbané části vystavět 2200 městských bytů, základní školu nebo kulturní či komunitní centrum s knihovnou.

Součástí nové čtvrti by měly být také administrativní budovy s restauracemi, kavárnami, obchody a službami. Velká pozornost bude věnována veřejnému prostoru. Vzniknout by měl centrální park s promenádou, několik menších náměstí a řada vnitrobloků se zelení, lavičkami a vodním prvky.

„Palmovka je svou velikostí, industriální minulostí a rozvojovým potenciálem srovnatelná s Andělem,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora hlavního města Prahy pro územní rozvoj. „Zatímco na Smíchově je redevelopment brownfieldů tažený soukromými investory, na Palmovce jej díky souvislé majetkové držbě iniciuje město,“ upřesňuje Hlaváček.

Rozvoj území dostala na starosti příspěvková organizace magistrátu Pražská developerská společnost (PDS), která na urbanistickém a architektonickém řešení spolupracovala také se studenty architektury Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

Ti měli za úkol připravit fyzický model budoucí podoby nové výstavby podle zadaného návrhu. Na zpracování trojrozměrné vizualizace pracovalo celkem 45 studentů tří ateliérů ČVUT Kohout-Tichý, Juha-Tuček a Stempel-Beneš. Model Palmovky má velikost dva krát tři metry, vznikal půl roku a zahrnuje 60 různých budov ve dvanácti blocích.

Na modelu nové Palmovky pracovali studenti půl roku.

Nové budovy v harmonii s historickými hodnotami
Pro klíčovou část chystané výstavby, takzvaný Pentagon, byla Městkou částí Praha 8 objednána urbanistická studie, která tvoří podklad pro změnu územního plánu. Vypracoval ji ateliér Unit architekti. Nová zástavba by dle studie měla respektovat a chránit stávající hodnoty i historii této lokality.

Bytové a administrativní budovy budou do prostoru zasazeny tak, aby finální výsledek vytvořil atraktivní veřejný prostor. Studie vychází z principů udržitelného rozvoje, kompaktního města krátkých vzdáleností a rozmanitého bydliště plného zeleně.

„Tento projekt navazuje na krajinářskou proměnu Rohanského ostrova, na níž právě probíhá soutěžní workshop,“ zmiňuje ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Ondřej Boháč. „Čtyři postupující týmy budou známy již v červenci. Výsledky soutěže vyhlásíme příští léto,“ doplňuje Boháč.

Děti si budou mít kde hrát
Libeňští občané se mohou začít těšit také na volnočasové aktivity pro děti. Vzniknout by měl dům dětí a mládeže nebo základní umělecká škola. Projekt bude realizován v etapách v horizontu pět až deset let.

„V našem školním ateliéru spolupracujeme s řadou institucí, kterým pomáháme s formováním jejich rozvojových plánů,“ vysvětluje Michal Kohout, vedoucí ateliéru Kohout-Tichý na Fakultě architektury ČVUT. „Mnoha obcím však schází institucionální kapacita i zkušenosti s územním rozvojem, proto ho často přenechávají soukromým investorům. Neumí ho především v podrobnějších fázích aktivně plánovat a uskutečňovat,“ komentuje Kohout a dodává, že PDS měla od počátku jasnou představu, kam by měla změna tohoto území směřovat.

„Podrobná regulace byla doplněna o analytické údaje z historie území, technické parametry, ekonomické a tržní analýzy včetně popisu cílových skupin, které budou do nemovitostí investovat či je budou využívat,“ říká Kohout. „V něčem to připomíná aktivní přístup prvorepublikových samospráv. Podle mého názoru je jen dobře, že Praha po vzoru starších domácích modelů i měst ze zemí s rozvinutou tržní ekonomikou založila vlastní organizaci, která se profesionálně věnuje projektovému řízení rozvoje městských pozemků. Doufám, že ji v tomto směru budou následovat i další česká města,“ přeje si Kohout.

Vyznačená oblast projde během 10 let proměnou.

Na osmičce bude i vesmír
Využití se konečně dočká i rozestavěný projekt Centrum Nová Palmovka. V prosinci minulého roku jej magistrát převzal od Metrostavu, čímž se ukončil jejich letitý obchodní spor. Společně s ministerstvem financí tuto budovu nabídl Agentuře Evropské unie pro Kosmický program jako nové pražské sídlo. MET

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek