metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 1 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 1 fotografie v galerii
Klíčovská alej | foto: PRAZSKESTROMY.CZ

„Památné stromy nepřibývají“

  19:46
V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.

Jejich vyhlašování však podle dendrologa Aleše Rudla, který provozuje web prazskestromy.cz, nyní stojí na okraji zájmu magistrátu. Jeho zástupci dávají v poslední době přednost vysazování stromů nových, mimo jiné i proto, aby na území metropole dosáhli slibu vysadit za osm let milion stromů.

Několikrát jsem od odborníků slyšel názor, že už není moc kam nové stromy v rámci metropole umisťovat. Je tomu skutečně tak?
Ano i ne. Stále je řada míst, která mohou být obohacena stromy. Vždy je však potřebné postupovat s rozmyslem, aby nové stromy prostředí vylepšily. Někdy se naráží na problémy s inženýrskými sítěmi, které „brání“ novým výsadbám. Ale i tento problém je řešitelný, musí však být snaha o domluvu na všech stranách.

Parky už jsou kupříkladu stromy povětšinou přeplněné. Kde je tedy nejlepší příležitost k výsadbě?
Stromořadí podél komunikací obohacují veřejný prostor, začleňují město a jeho části do krajiny a tvoří příjemnější prostředí pro pobyt v ulicích. Zde je jednoznačně široké pole působnosti pro další rozvoj. Nemusí to být jen frekventované ulice, ale i třeba polní cesty, které je možné doplnit vhodnými výsadbami.

Momentálně se věnujete projektu s názvem Pražské aleje v době změny klimatu. V čem spočívá?
Cílem je zdůraznění významu alejí v hlavním městě a jejich účinků v souvislosti se zmírňováním dopadů klimatické změny. Projekt má zmapovat vybrané pražské aleje a ty následně ukázat v souvislostech široké veřejnosti. Budou mimo jiné představeny klimatické, respektive ekosystémové služby, které aleje plní a tím zlepšují náš životní prostor. U vybraných alejí budou též doporučeny způsoby, jak vhodně prodloužit životnost vybraných stromů a jak zajistit přívětivější podmínky pro jejich růst.

V rámci projektu připravujete o pražských alejích publikaci. Kdy vyjde a v jaké podobě?
Představí v souvislostech vybrané aleje včetně historie a jejich důležitosti v systému zeleně města. Zároveň obyvatelům i návštěvníkům metropole nabídne řadu tipů na krásné procházky ve stínu zelených velikánů. Publikace by měla vyjít na konci léta a bude pro zájemce k dispozici jak v tištěné formě, tak v elektronické. Realizovány budou i vycházky do pražských alejí, kde se účastnící seznámí s jednotlivými alejemi a dozvědí se zajímavosti o nich.

Kterou alej máte nejraději?
Krásná je alej v Praze 9 vedoucí ulicí Nad Klíčovem. Už od začátku května vytvořily koruny stromů jírovců zelený tunel, který je ideálním místem pro příjemnou procházku. Zajímavé jsou i staré aleje na hřbitovech. Například na ďáblickém můžete procházet pod korunami lip zelených, které svými lehce převislými větvemi trefně dotváří zdejší atmosféru.

Kam stromy patří? Chce to přemýšlet

  • V databázi významných stromů Prahy jsou nyní stovky jedinců. 
  • „Naposledy byla tato databáze rozšířena loni v říjnu. K novým stromům přibyly impozantní buky na ďáblickém hřbitově. Jistou raritou je i jinan v Hostýnské ulici v Praze 10, u něhož byla před pár dny instalována radnicí desáté městské části informační tabule, která návštěvníky seznamuje s jeho zajímavou historií,“ říká pro deník Metro Aleš Rudl.
  • Za dendrologovým projektem Pražské aleje v době změny klimatu stojí nezisková organizace Agentura Koniklec, která na projekt získala příspěvek od pražského magistrátu. „Aktuálně je mým cílem dokončit drobnou publikaci o pražských alejích a pak naplánovat několik vycházek do zajímavých alejí pro milovníky a nadšence pražské přírody,“ dodává Rudl.
  • Do osmi let chce primátor Zdeněk Hřib vysadit rovný milion stromů. Momentálně má za necelé čtyři roky polovičku splněnou. „Zběsilé“ sázení lip, třešní, jerlínů, platanů a dalších dřevin však není podle Rudla pro Prahu samospasitelné. 
  • Kam stromy v Praze patří, a kam naopak ne? Faktorů je víc. „Jde především o kvalitu půdy a umístění dřevin v souladu s principy krajinářské tvorby. Jde o to, jak stromy vypadají pohledově, zda jsou v souladu s liniovými prvky, jako jsou třeba hráze rybníků či cestičky, a zda jsou dostatečně daleko od chodníků. Je zkrátka třeba pracovat koncepčně. Totéž platí u následné péče o dřeviny. Vzrostlé stromy potřebují pravidelnou zálivku po dobu dvou let po zasazení. Žádné zkratky neexistují,“ vysvětluje pro Metro Rudl.
  • Hádky kolem stromů nejsou novinkou. Kromě sporu o velikána na Smetanově nábřeží, který byl málem loni pokácen, se v poslední době řešila třeba Branická ulice v Praze 4. Zde se po opravách ocitly stromy v malých kobkách. 
  • V Praze se používají různé formy zalévání jako trubky vedoucí ke kořenu stromu či zavlažovací vaky. Závlahové sondy ale podle Rudla v naprosté většině případů fungují nesprávně. Mnohdy u nich totiž chybí krytka a vzduch proudící trubkou způsobuje vysychání kořenového balu.

Jak se vám líbí údržba stromů, kterou před časem rozjela Technická správa komunikací? V rámci osmiletého plánu se mají dřeviny v Praze kultivovat a prořezávat...
O projektu jsem slyšel jen velice stručně, takže ho nemohu příliš hodnotit. Pozitivní určitě je, že bude stromům věnována náležitá pozornost a odborná péče. Právě na tomto poli je nejen v alejích stále co zlepšovat tak, aby dřeviny reprezentativně dotvářely veřejné prostory a byly naší chloubou.

Na vašem webu máte umístěn třeba přehled památných dřevin, včetně mapy, kde je nalézt. Jak se portálu daří?
Počet památných stromů v Praze se při hranici dvou stovek pohybuje již velmi dlouho. Je škoda, že další nepřibývají. Sám přijímám řadu návrhů od široké veřejnosti na stromy, které by si zasloužily zvláštní ochranu. K vyhlášení stromu za památný je však kompetentní pražský magistrát, který v posledních letech nové stromy za takto významné v podstatě nevyhlašuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek