metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
ilustrační snímek | foto: MAFRA

„Pan Lorenc“ má asi smůlu. Nedostupné hypotéky brzdí také řemeslníky

  10:52
Máte pětadvacet let splácet hypotéku něco málo přes tři miliony korun. Loni to bylo kolem třinácti tisíc korun měsíčně. Letos? Téměř osmnáct.

Stavební boom udělal z řemeslníků úzký profil. Plánovat rekonstrukci nebo stavbu znamenalo hledat termíny na měsíce i déle dopředu. Přes covid měla řemesla o práci postaráno. Lidé opravovali a rekonstruovali byty i domy. Odborné školy naříkaly, že přes vysokou poptávku se zájem o odborné profese adekvátně nezvyšuje. Možná se to mění. Filmoví „pánové Lorencové“ jako ve snímku Na samotě u lesa už asi žně mít nebudou. Blíží se doba, kdy si podmínky budou opět diktovat zákazníci?

„Zájem o řemeslné práce se v letošním prvním čtvrtletí snížil proti loňsku téměř o čtvrtinu,“ konstatuje Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz. O služby zedníků, tesařů, instalatérů je poloviční poptávka.

Důvod? Pokles stavební výroby, za kterou stojí mimo jiné také vysoké hypotéky. Lidé přestávají mít na nové vlastní bydlení. Zvyšující se úroky u již vyjednaných hypotečních půjček může u vyšších částek dělat navýšení o tisícikoruny měsíčně. Ne každý to utáhne.

Modernizujeme míň

  • Peníze naspořené v covidu se přelily do domácích rekonstrukcí. Jenže už docházejí.
  • Podlahářům se propadly zakázky o 47 procent. Odložená poptávka po jejich práci se vyčerpává.
  • Požadavky na rekonstrukce domů a bytů jsou na portálu NejŘemeslníci o 17 procent nižší.
  • Ceny některých materiálů šly nahoru o stovky procent. Cihly jsou téměř jednou tak drahé jako před rokem.

Některé projekty se přesto rozjíždějí. Central Group nedávno zahájil rozsáhlou přeměnu bývalého pražského nákladového nádraží. Vyrostou tu tisíce bytů. Zájem o byty obecně už asi nebude enormní. Vrstva lidí, kteří si budou moci byt dovolit, se zúží. Je pravděpodobné, že se bude stavět méně. Menší developeři už plánované projekty zcela odpískali. V lepším případě prodali projekty konkurenci, ale ani v takovém případě není jisté, že noví majitelé pozemků výstavbu rozjedou v plánovaných termínech.

To nepotěší nejrůznější řemeslníky, kteří pro velké developery pracují. Za poslední rok se nejvíc snížily zakázky podlahářům a také těm, kteří pracují se dřevem. O něco lépe na tom jsou zedníci a ti, kteří pokládají střešní krytiny. „Na rozdíl od krize v letech 2008 až 2012 ovlivňuje situaci více faktorů,“ připomíná Ekrt. Zdražují energie a stavební materiály.

Další tlak vytvářejí již zmíněné drahé hypotéky. Stavební firmy nebudou potřebovat tolik lidí. Může to vést k dalšímu poklesu poptávky po některých profesích, stagnovat mohou také řemeslnické výdělky. Do karet českým řemeslníkům nahrává alespoň fakt, že tisíce ukrajinských dělníků a řemeslníků se vrátily do své vlasti, protože narukovaly do armády. Firmy se je snaží nahrazovat, ale vede to často ke zpožďování staveb.

„Zasklíváme“ hlásí ukrajinská města. Tam, kde se podařilo vyhnat ruské okupanty nebo kam nyní přestaly dopadat ruské rakety, je poptávka po okenních sklech všech velikostí enormní. Tabule pro okna i výlohy obchodů, které dříve putovaly z ukrajinských skláren do Evropy, teď míří hlavně do Kyjeva, Charkova a dalších míst. Podobné je to na Ukrajině s keramickými obklady, dalšími keramickými výrobky a surovinou na jejich výrobu.

S omezením takových dodávek pro evropské odběratele nyní počítají firmy, které ještě před válkou zásobovaly hobbymarkety na západ od Ukrajiny. Ukrajina byla i velkým dodavatelem stavební oceli. „Dovážet potřebný materiál ze země zasažené válkou ve stejném množství jako dříve je nemyslitelné,“ komentuje situaci na stavebním trhu Evžen Korec, majitel developerské společnosti Ekospol. Jejich nahrazení z jiných regionů je narychlo značně komplikované a projeví se to samozřejmě v cenách.

České stavebnictví sice roste už dvanáct měsíců po sobě, ale covid ho hodně zpomalil, takže současné tempo stále nedosahuje předcovidových úrovní. Oproti březnu 2021 je to dokonce o takřka dvě procenta méně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek