metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Poskalí | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

  17:30
Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.

V době karanténních opatření mnoho Pražanů oprášilo staré kolo, které se jim povalovalo ve sklepě či v garáži. Tento fakt si mohou Pražané snadno ověřit například na webech praha.eu či golemio.cz, kde lze od loňského března sledovat nárůst stovek, až tisíců nových jezdců zaznamenaných sčítači. V době epidemie však jízdní kolo jako bezpečnější alternativu veřejné dopravy nevolí jen Pražané. Podle čerstvých dat magistrátu města Vídně, jež má deník Metro k dispozici, jsou na tom místní velmi podobně.

„Ve Vídni v uplynulém roce výrazně stoupla obliba jízdy na kole, a hlavně chůze. Dohromady se na množství dopravních výkonů podílí ze 46 procent. Podíl automobilistů zůstal beze změny, naopak znatelně ubylo cestujících v MHD. Zatímco v roce 2019 dosahovala 38 procent z celkového počtu přeprav, průměr za rok 2020 klesl na 27 procent,“ říká mluvčí Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Pražské sčítače

  • TSK provozuje v metropoli 22 cyklosčítačů, které počítají směrové průjezdy cyklistů pomocí takzvaných indukčních smyček v cyklostezkách.
  • Pokud bychom se, jako Vídeň, rozhodli sestavit z magistrátních dat takzvaný modal split, tedy dělbu přepravní práce, veřejná doprava by odpovídala 43 procentům, dále automobilová (33 procent), pěší (23 procent) a cyklisté s jedním procentem.

Ačkoli v absolutních číslech podle něj počet vykonaných cest po hlavním městě Rakouska klesl, cyklistické sčítače ve Vídni loni vykazovaly průměrný nárůst počtu cyklistů o dvanáct procent oproti roku 2019. Pro srovnání – pod sčítači cyklistů v Praze projelo loni nejvíce od roku 2011. Tehdy se dokonce hovořilo asi o třicetiprocentním nárůstu jezdců na kole.

Kolik lidí se z pražské MHD reálně přesunulo na kola, chodí pěšky či raději sedí doma, se přesně spočítat nedá. Podle vedoucího komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka pandemie covidu-19 a zavedení mimořádných vládních opatření snížilo od loňského března do konce roku 2020 počet cestujících o 51 procent oproti roku 2019. U povrchové dopravy, která i během pandemie byla více využívaná, než metro, byly dopady o něco menší, o zhruba 40 procent cestujících. Ve Vídni v některých dnech ubylo v MHD až 80 procent cestujících. Za celý rok 2020 vídeňský dopravní podnik svezl zhruba 574 miliony pasažérů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek