metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Poskalí | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

  17:30
Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.

V době karanténních opatření mnoho Pražanů oprášilo staré kolo, které se jim povalovalo ve sklepě či v garáži. Tento fakt si mohou Pražané snadno ověřit například na webech praha.eu či golemio.cz, kde lze od loňského března sledovat nárůst stovek, až tisíců nových jezdců zaznamenaných sčítači. V době epidemie však jízdní kolo jako bezpečnější alternativu veřejné dopravy nevolí jen Pražané. Podle čerstvých dat magistrátu města Vídně, jež má deník Metro k dispozici, jsou na tom místní velmi podobně.

„Ve Vídni v uplynulém roce výrazně stoupla obliba jízdy na kole, a hlavně chůze. Dohromady se na množství dopravních výkonů podílí ze 46 procent. Podíl automobilistů zůstal beze změny, naopak znatelně ubylo cestujících v MHD. Zatímco v roce 2019 dosahovala 38 procent z celkového počtu přeprav, průměr za rok 2020 klesl na 27 procent,“ říká mluvčí Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Pražské sčítače

  • TSK provozuje v metropoli 22 cyklosčítačů, které počítají směrové průjezdy cyklistů pomocí takzvaných indukčních smyček v cyklostezkách.
  • Pokud bychom se, jako Vídeň, rozhodli sestavit z magistrátních dat takzvaný modal split, tedy dělbu přepravní práce, veřejná doprava by odpovídala 43 procentům, dále automobilová (33 procent), pěší (23 procent) a cyklisté s jedním procentem.

Ačkoli v absolutních číslech podle něj počet vykonaných cest po hlavním městě Rakouska klesl, cyklistické sčítače ve Vídni loni vykazovaly průměrný nárůst počtu cyklistů o dvanáct procent oproti roku 2019. Pro srovnání – pod sčítači cyklistů v Praze projelo loni nejvíce od roku 2011. Tehdy se dokonce hovořilo asi o třicetiprocentním nárůstu jezdců na kole.

Kolik lidí se z pražské MHD reálně přesunulo na kola, chodí pěšky či raději sedí doma, se přesně spočítat nedá. Podle vedoucího komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka pandemie covidu-19 a zavedení mimořádných vládních opatření snížilo od loňského března do konce roku 2020 počet cestujících o 51 procent oproti roku 2019. U povrchové dopravy, která i během pandemie byla více využívaná, než metro, byly dopady o něco menší, o zhruba 40 procent cestujících. Ve Vídni v některých dnech ubylo v MHD až 80 procent cestujících. Za celý rok 2020 vídeňský dopravní podnik svezl zhruba 574 miliony pasažérů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek