metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Poskalí | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

  17:30
Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.

V době karanténních opatření mnoho Pražanů oprášilo staré kolo, které se jim povalovalo ve sklepě či v garáži. Tento fakt si mohou Pražané snadno ověřit například na webech praha.eu či golemio.cz, kde lze od loňského března sledovat nárůst stovek, až tisíců nových jezdců zaznamenaných sčítači. V době epidemie však jízdní kolo jako bezpečnější alternativu veřejné dopravy nevolí jen Pražané. Podle čerstvých dat magistrátu města Vídně, jež má deník Metro k dispozici, jsou na tom místní velmi podobně.

„Ve Vídni v uplynulém roce výrazně stoupla obliba jízdy na kole, a hlavně chůze. Dohromady se na množství dopravních výkonů podílí ze 46 procent. Podíl automobilistů zůstal beze změny, naopak znatelně ubylo cestujících v MHD. Zatímco v roce 2019 dosahovala 38 procent z celkového počtu přeprav, průměr za rok 2020 klesl na 27 procent,“ říká mluvčí Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Pražské sčítače

  • TSK provozuje v metropoli 22 cyklosčítačů, které počítají směrové průjezdy cyklistů pomocí takzvaných indukčních smyček v cyklostezkách.

  • Pokud bychom se, jako Vídeň, rozhodli sestavit z magistrátních dat takzvaný modal split, tedy dělbu přepravní práce, veřejná doprava by odpovídala 43 procentům, dále automobilová (33 procent), pěší (23 procent) a cyklisté s jedním procentem.

Ačkoli v absolutních číslech podle něj počet vykonaných cest po hlavním městě Rakouska klesl, cyklistické sčítače ve Vídni loni vykazovaly průměrný nárůst počtu cyklistů o dvanáct procent oproti roku 2019. Pro srovnání – pod sčítači cyklistů v Praze projelo loni nejvíce od roku 2011. Tehdy se dokonce hovořilo asi o třicetiprocentním nárůstu jezdců na kole.

Kolik lidí se z pražské MHD reálně přesunulo na kola, chodí pěšky či raději sedí doma, se přesně spočítat nedá. Podle vedoucího komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka pandemie covidu-19 a zavedení mimořádných vládních opatření snížilo od loňského března do konce roku 2020 počet cestujících o 51 procent oproti roku 2019. U povrchové dopravy, která i během pandemie byla více využívaná, než metro, byly dopady o něco menší, o zhruba 40 procent cestujících. Ve Vídni v některých dnech ubylo v MHD až 80 procent cestujících. Za celý rok 2020 vídeňský dopravní podnik svezl zhruba 574 miliony pasažérů.

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy