metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Panenky sežehli v Malešicích. Víte, jak končí zabavený kontraband?

  7:00
Ne všechno nelegální zboží se musí po odhalení zlikvidovat. Například policistům přijdou vhod zabavená auta nebo mobily od zločinců.

Nežijeme kdesi v Latinské Americe, kde odhalená konopná pole vojáci či policisté nekompromisně a okamžitě likvidují žehem. U nás má všecko svůj řád i čas. "Zajištěné rostliny konopí jsou v naprosté většině případů spalovány v certifikovaných spalovnách, případně jsou jiným způsobem znehodnoceny," přibližuje proces Ivana Ježková z policejního prezidia. Než ale dojde na samotné pálení, zabavené drogy zůstávají v policejních skladech a to až do doby, než o jejich dalším osudu rozhodnou příslušné soudy.

Takový postup se ostatně týká i dalších věcí pocházejících z trestné činnosti, ne vždy je nutné je ničit. "Propadlý nebo zabavený majetek, třeba  auta, motorky, výpočetní a komunikační techniku, která zůstává ve správě police a je v provozuschopném stavu, policisté dále užívají," dodává mluvčí Ježková.

Celníci místo hranic kontrolují zboží

Likvidaci různého materiálu mají na starosti různé státní orgány. Například ministerstvo životního prostředí se "postará" o zabavené živočichy a rostliny, osud nezdaněného tabáku nebo líh je zase starostí celníků. Pokud ti na to mají dostatečné skladovací kapacity, kontraband si hned převezou do svých skladů.

"Pokud není s ohledem na množství zboží po ukončení kontroly zajistit jeho přepravu, pak je zajištěné zboží přímo na místě pod celním dohledem a v co nejkratší možné lhůtě převezeno," vysvětluje mluvčí celní správy Martina Kaňková. To se pak zpravidla likviduje ve spalovnách, takový osud potkal i dvacet tisíc panenek, které obsahovaly zdraví nebezpečné ftaláty. Po rozdrcení šli rovnou do pece v malešické spalovně.

Nebezpečí otravy stále hrozí

Kauza metanol zanechala po sobě desítky zdravotně poškozených a skoro 50 mrtvých.

  • V roce 2012 zemřelo na otravu 39 osob, loni devět, poslední případ se stal teď v lednu.
  • Paliči vyrobili patnáct tisíc litrů kontaminovaného alkoholu, z toho třináct tisíc policisté zadrželi.
  • Dva tisíce litrů pančovaného alkoholu jsou dosud v oběhu a police přiznává, že se jej už nemusí podařit zachytit.
  •  Vedle toho se podařilo zajistit šest tisíc litrů čistého metylalkoholu, který je postupně likvidován.
  • Nelegální, tudíž nezdaněný líh se pak prodává v dražbě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy