metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 18 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém

Panenky sežehli v Malešicích. Víte, jak končí zabavený kontraband?

  7:00
Ne všechno nelegální zboží se musí po odhalení zlikvidovat. Například policistům přijdou vhod zabavená auta nebo mobily od zločinců.

Nežijeme kdesi v Latinské Americe, kde odhalená konopná pole vojáci či policisté nekompromisně a okamžitě likvidují žehem. U nás má všecko svůj řád i čas. "Zajištěné rostliny konopí jsou v naprosté většině případů spalovány v certifikovaných spalovnách, případně jsou jiným způsobem znehodnoceny," přibližuje proces Ivana Ježková z policejního prezidia. Než ale dojde na samotné pálení, zabavené drogy zůstávají v policejních skladech a to až do doby, než o jejich dalším osudu rozhodnou příslušné soudy.

Takový postup se ostatně týká i dalších věcí pocházejících z trestné činnosti, ne vždy je nutné je ničit. "Propadlý nebo zabavený majetek, třeba  auta, motorky, výpočetní a komunikační techniku, která zůstává ve správě police a je v provozuschopném stavu, policisté dále užívají," dodává mluvčí Ježková.

Celníci místo hranic kontrolují zboží

Likvidaci různého materiálu mají na starosti různé státní orgány. Například ministerstvo životního prostředí se "postará" o zabavené živočichy a rostliny, osud nezdaněného tabáku nebo líh je zase starostí celníků. Pokud ti na to mají dostatečné skladovací kapacity, kontraband si hned převezou do svých skladů.

"Pokud není s ohledem na množství zboží po ukončení kontroly zajistit jeho přepravu, pak je zajištěné zboží přímo na místě pod celním dohledem a v co nejkratší možné lhůtě převezeno," vysvětluje mluvčí celní správy Martina Kaňková. To se pak zpravidla likviduje ve spalovnách, takový osud potkal i dvacet tisíc panenek, které obsahovaly zdraví nebezpečné ftaláty. Po rozdrcení šli rovnou do pece v malešické spalovně.

Nebezpečí otravy stále hrozí

Kauza metanol zanechala po sobě desítky zdravotně poškozených a skoro 50 mrtvých.

  • V roce 2012 zemřelo na otravu 39 osob, loni devět, poslední případ se stal teď v lednu.
  • Paliči vyrobili patnáct tisíc litrů kontaminovaného alkoholu, z toho třináct tisíc policisté zadrželi.
  • Dva tisíce litrů pančovaného alkoholu jsou dosud v oběhu a police přiznává, že se jej už nemusí podařit zachytit.
  •  Vedle toho se podařilo zajistit šest tisíc litrů čistého metylalkoholu, který je postupně likvidován.
  • Nelegální, tudíž nezdaněný líh se pak prodává v dražbě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek