metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Větší foto
Linka D je zamýšlená a projektovaná čtvrtá linka pražského metra. | foto: Adam Scheinherr

Pankrácké metro místo sopky. Za měsíc zahájí dopravní podnik geologický průzkum

  5:32
Čtvrtek 20. června 2019. Tento den se díky včerejšímu rozhodnutí pražských radních zapíše do historie jako den, kdy se poprvé koplo do země kvůli stavbě nové trasy metra D z Pankráce do Písnice.

Podle náměstka primátora Adama Scheinherra se s přípravnými pracemi začne již příští pondělí, na pozemcích se objeví stroje a bude se chystat zázemí pro geologický průzkum. Ten je nutný hlavně proto, že na místě současné Pankráce byla kdysi sopka.

„Děláme to tak proto, abychom předešli problémům, které se vyskytly při stavbě tunelu Blanka. Jak všichni víme, k propadům půdy tehdy došlo třeba ve Stromovce,“ říká Scheinherr s tím, že samotný průzkum vyjde přibližně na 1,58 miliardy korun.

Geologové si vezmou na paškál pouze pozemky, na kterých má vést trasa mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Veškeré štoly, menší tunely, ale i budovy, které při něm vzniknou, budou později využity při budování nové trasy.

K jejímu reálnému vybudování ale povede ještě dlouhá cesta. V první fázi je sice v plánu vyrazit za 57 miliard korun tunely pro metro bez řidiče mezi Pankrácí, Novými Dvory a Písnicí, dopravní podnik ale ještě zdaleka nemá potřebná povolení, ale také nevlastní všechny pozemky. S těmi jsou trable hlavně v Písnici a Krči.

Metro D

  • Pokud geologický průzkum neukáže závažné komplikace, v létě 2020 půjde navázat výstavbou stanic v úseku z Pankráce do stanice Olbrachtova. 
  • Podaří-li se získat všechna potřebná povolení, na konci roku 2027 by se Pražané mohli poprvé svézt celou trasou nové linky, která bude bez řidiče / plně automatizovaná a bude kompletně pokryta mobilním signálem.

„V současné době již není ve hře varianta společného podniku se soukromou firmou ani nic podobného,“ vzpomíná Scheinherr na nápad minulého vedení metropole, které chtělo díky spojení se skupinou společností Penta Investments vykupovat pozemky za tržní, zpravidla vyšší ceny. To veřejná správa zatím dělat nesmí.

Geologický průzkum by se měl podle radních dotknout Pražanů co možná nejméně. Provoz na trase metra C nebude přerušen, soupravy budou po dobu průzkumu stanicí Pankrác projíždět pomaleji.

Diskuse se stále vedou také kolem návrhů výtvarných řešení stanic. Pro stanici Náměstí Bratří Synků, která je součástí úseku z Pankráce na náměstí Míru, magistrát v minulosti rozhodl, že uspořádá architektonickou soutěž na její podobu. „Co naopak neřešíme, je podoba výdechů. Je pro nás důležité, aby se pro Pražany co nejvíce zatraktivnil prostor, kde se denně pohybují. Výdechy do tohoto prostoru nepatří,“ míní Adam Scheinherr.

Už pozítří projednají výstavbu linky metra D i pražští zastupitelé. Jakmile odklepnou radou hlavního města předpřipravené financování, uzavře dopravní podnik obratem smlouvy se zhotoviteli geologických průzkumů.

Mezi ulicí 5. května a nájezdovou komunikací Na Strži to bude firma Metrostav, mezi ulicemi Jankovská a Na Strži Hochtief. Firma Strabag se postará o úsek od křižovatky Na Strži a Antala Staška u stanice Olbrachtova. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek