metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Další 3 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Pánové, nepařte se. Vyměňte džíny za len, konopí či ramii

  5:02
Nejen bavlněné kraťasy a tričko vás v letních měsících ochrání před vedrem. Deník Metro přináší přehled chytrých materiálů.

A je to tu zase. Vedro k zalknutí. Kdo může, je u vody, a kdo ne, ten se musí zejména ve městech mnohdy pařit v kanceláři či jiné budově často až v příliš teplém oblečení. Přitom stačí osvojit si pár triků a jste v pohodě i tehdy, když váš pracovní dress code vyžaduje takzvanou plnou polní – oblek, košili a kravatu. Ale i ti z nás, kteří do práce nemusí být oblečeni jako do divadla, mají občas nějakou tu schůzku, kam se nehodí přijít v žabkách a kraťasech. A není proboha důvod pařit se v létě v džínách.

Lněné kalhoty
Když se řekne ideální letní látka pro pánské oblečení, musí jít len ve výčtu na řadu vždy jako první. Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého a nosili ho již v 7. tisíciletí před naším letopočtem obyvatelé Jižní Ameriky a Íránu. Moje první vzpomínky na tuto tkaninu se datují již do mého dětství. Kdo někdy neměl doma lněnou utěrku na nádobí... 

Lněné kalhoty

Nyní je len v oděvním průmyslu populární jako nikdy. Z jeho různých směsí se vyrábějí lehké letní boty, ale prim hrají saka, košile, a především kalhoty. Osobně zastávám názor, že v šikovně střižených lněných kalhotách, zejména v neutrální barvě, vám může být i na přímém sluníčku příjemněji než ve většině běžně dostupných typů kraťasů. O džínách, jak už jsem zmiňoval, nemluvě. Ty si v horkém letním dni na sebe vezme jen sebevrah.

Konopí nejen do jointu
Lněná košile má oproti kalhotám, u kterých to tolik nevadí, trochu nevýhodu. V létě se mačká a je o něco drsnější. Směsi lnu a bavlny jsou proto ideálním kompromisem. Jak se do tohoto materiálu zamilujete, budete ho v létě nosit skoro pořád.

Bohempia

O enormním možném využití výhod technického konopí v oděvním průmyslu se už napovídalo a napsalo mnohé. V deníku Metro jsme se tomuto tématu věnovali v souvislosti s karlínskou značkou Bohempia, která z konopí již několik let vyrábí veganské tenisky, trička a další produkty. Osobně jsem si oblíbil konopná trička, kterých mám v šatníku několik. Jsou trochu hrubší, možná ještě více než len. Mají ale unikátní texturu, jež se nemačká a je pružnější než lněná.

Boty z konopí jsou pevné a slouží jako příjemná alternativa uzavřených plátěnek. Vlastnosti však mají podobné.

Falešné hedvábí alias viskóza
Neexistuje lepší synonymum pro dovolenou, než je ležérní havajská košile. Klopový límec, rozhalenka a květinový vzor však nemusí patřit jen k volnému času. Takzvaná havajka se dá při správné volbě ostatních prvků outfitu nosit i do kanceláře. Ty nejlepší košile tohoto typu se vyrábějí z hedvábí, cenově dostupnější ale bývají obvykle bavlněné, a především viskózové varianty. 

Havajka

Mimo havajských košil (v létě chladí jen tehdy, je-li střih volnější) viskózu pánové znají i tehdy, pokud se v poslední době pídili po kvalitním a zároveň cenově dostupném obleku. Spousta řetězců totiž nabízí relativně kvalitní obleky a smokingy, podšívky v nich ale klidně odfláknou a dovnitř všijí levný a neprodyšný polyester.

Košile z ramie
Právě viskóza pak bývá levnou a kvalitnější alternativou, po které i já sahám mnohem raději. V řetězcích s rychlou módou je dokonce poměrně běžným jevem, že i do lněného saka, jež je prezentováno jako prodyšné, výrobce všije umělou polyesterovou vložku. No nezabili byste ho?

Ramie je přírodní vlákno, které je velmi jemné a připomíná při nošení i na omak směsku hedvábí a lnu. Předními světovými producenty této látky jsou Čína, Tchaj-wan, Korea, Filipíny a Brazílie. Vlákna ramie se získávají ze stonků rostlin ozdobnice čínské, jejíž pěstování je poměrně náročné. Výrobky z ní se proto mnohdy prodraží.

Tahle látka je obvykle ve směsi s bavlnou známá spíše ženám. Do mužského šatníku se v tuzemsku teprve probojovává. Rozhodně ale stojí za to, dát jí šanci. Například len ji však bez problému zastoupí. O oblečení z konopí a ramie se pečuje stejně jako o lněné. Ramie se však snadněji roztrhne. Je totiž poměrně řídká.

Chladivé materiály
Tak trochu šedou zónou jsou směsné materiály, jejichž know-how výrobci obestírají marketingovou legendou. Například oděvní řetězec H&M začal letos nabízet módu vytvořenou technologií coolmax. Má jít o jedinečné polyesterové vlákno, které efektivně odvádí vlhkost a zároveň reguluje teplotu. Nosím z něj i v parnu tričko s límečkem, a zda to funguje, je zatím lehce diskutabilní. Například britská firma Kimiki zase již léta nabízí trička a plavky z materiálu, přes který se prý opálíte. Dá se tomu věřit? Těžko říct. Tak se, pánové, držme a v letošní výhni se neupečme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek