metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
ilustrační snímek
Další 3 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Pánové, nepařte se. Vyměňte džíny za len, konopí či ramii

1. srpna 2020  5:02 Filip Jaroševský Metro.cz
Nejen bavlněné kraťasy a tričko vás v letních měsících ochrání před vedrem. Deník Metro přináší přehled chytrých materiálů.

A je to tu zase. Vedro k zalknutí. Kdo může, je u vody, a kdo ne, ten se musí zejména ve městech mnohdy pařit v kanceláři či jiné budově často až v příliš teplém oblečení. Přitom stačí osvojit si pár triků a jste v pohodě i tehdy, když váš pracovní dress code vyžaduje takzvanou plnou polní – oblek, košili a kravatu. Ale i ti z nás, kteří do práce nemusí být oblečeni jako do divadla, mají občas nějakou tu schůzku, kam se nehodí přijít v žabkách a kraťasech. A není proboha důvod pařit se v létě v džínách.

Lněné kalhoty
Když se řekne ideální letní látka pro pánské oblečení, musí jít len ve výčtu na řadu vždy jako první. Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého a nosili ho již v 7. tisíciletí před naším letopočtem obyvatelé Jižní Ameriky a Íránu. Moje první vzpomínky na tuto tkaninu se datují již do mého dětství. Kdo někdy neměl doma lněnou utěrku na nádobí... 

Lněné kalhoty

Lněné kalhoty

Nyní je len v oděvním průmyslu populární jako nikdy. Z jeho různých směsí se vyrábějí lehké letní boty, ale prim hrají saka, košile, a především kalhoty. Osobně zastávám názor, že v šikovně střižených lněných kalhotách, zejména v neutrální barvě, vám může být i na přímém sluníčku příjemněji než ve většině běžně dostupných typů kraťasů. O džínách, jak už jsem zmiňoval, nemluvě. Ty si v horkém letním dni na sebe vezme jen sebevrah.

Konopí nejen do jointu
Lněná košile má oproti kalhotám, u kterých to tolik nevadí, trochu nevýhodu. V létě se mačká a je o něco drsnější. Směsi lnu a bavlny jsou proto ideálním kompromisem. Jak se do tohoto materiálu zamilujete, budete ho v létě nosit skoro pořád.

Bohempia

Bohempia

O enormním možném využití výhod technického konopí v oděvním průmyslu se už napovídalo a napsalo mnohé. V deníku Metro jsme se tomuto tématu věnovali v souvislosti s karlínskou značkou Bohempia, která z konopí již několik let vyrábí veganské tenisky, trička a další produkty. Osobně jsem si oblíbil konopná trička, kterých mám v šatníku několik. Jsou trochu hrubší, možná ještě více než len. Mají ale unikátní texturu, jež se nemačká a je pružnější než lněná.

Boty z konopí jsou pevné a slouží jako příjemná alternativa uzavřených plátěnek. Vlastnosti však mají podobné.

Falešné hedvábí alias viskóza
Neexistuje lepší synonymum pro dovolenou, než je ležérní havajská košile. Klopový límec, rozhalenka a květinový vzor však nemusí patřit jen k volnému času. Takzvaná havajka se dá při správné volbě ostatních prvků outfitu nosit i do kanceláře. Ty nejlepší košile tohoto typu se vyrábějí z hedvábí, cenově dostupnější ale bývají obvykle bavlněné, a především viskózové varianty. 

Havajka

Havajka

Mimo havajských košil (v létě chladí jen tehdy, je-li střih volnější) viskózu pánové znají i tehdy, pokud se v poslední době pídili po kvalitním a zároveň cenově dostupném obleku. Spousta řetězců totiž nabízí relativně kvalitní obleky a smokingy, podšívky v nich ale klidně odfláknou a dovnitř všijí levný a neprodyšný polyester.

Košile z ramie
Právě viskóza pak bývá levnou a kvalitnější alternativou, po které i já sahám mnohem raději. V řetězcích s rychlou módou je dokonce poměrně běžným jevem, že i do lněného saka, jež je prezentováno jako prodyšné, výrobce všije umělou polyesterovou vložku. No nezabili byste ho?

Ramie je přírodní vlákno, které je velmi jemné a připomíná při nošení i na omak směsku hedvábí a lnu. Předními světovými producenty této látky jsou Čína, Tchaj-wan, Korea, Filipíny a Brazílie. Vlákna ramie se získávají ze stonků rostlin ozdobnice čínské, jejíž pěstování je poměrně náročné. Výrobky z ní se proto mnohdy prodraží.

Tahle látka je obvykle ve směsi s bavlnou známá spíše ženám. Do mužského šatníku se v tuzemsku teprve probojovává. Rozhodně ale stojí za to, dát jí šanci. Například len ji však bez problému zastoupí. O oblečení z konopí a ramie se pečuje stejně jako o lněné. Ramie se však snadněji roztrhne. Je totiž poměrně řídká.

Chladivé materiály
Tak trochu šedou zónou jsou směsné materiály, jejichž know-how výrobci obestírají marketingovou legendou. Například oděvní řetězec H&M začal letos nabízet módu vytvořenou technologií coolmax. Má jít o jedinečné polyesterové vlákno, které efektivně odvádí vlhkost a zároveň reguluje teplotu. Nosím z něj i v parnu tričko s límečkem, a zda to funguje, je zatím lehce diskutabilní. Například britská firma Kimiki zase již léta nabízí trička a plavky z materiálu, přes který se prý opálíte. Dá se tomu věřit? Těžko říct. Tak se, pánové, držme a v letošní výhni se neupečme.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám