metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Tyhle polobotky vznikly v Americe po 2. světové válce. Tehdy se staly velmi oblíbené zejména mezi studenty vysokých škol. Dnes zažívají svůj velký comeback! | foto: DOPHAM'S

Pánové, větrejte dírkami i kotníky. Také v létě můžete nosit elegantní boty

  13:23
Deník Metro poradí, v jakých botách vám bude fajn i v tropických dnech.

U letních bot, musí-li být ze společenských či estetických důvodů uzavřené, jsou nejdůležitější dvě věci. Prodyšnost materiálu, z něhož jsou vyrobeny, a střih. Nejsnazší je proto zvolit plátěné, lněné či konopné tenisky, a pokud možno se u nich vyhnout kotníčkovým variantám. Tahle volba však obvykle padá ve chvíli, kdy je třeba sáhnout po obuvi k letnímu obleku.

„Letní klasika jsou mokasíny, takzvané loafers. Říká se jim také loafery. Když si teď zajedete do Milána nebo Londýna, má je tam k obleku každý druhý muž. Jedná se o elegantní nazouvací boty bez šněrování. Nosí se zpravidla s nízkými ponožkami, které zabrání pocení nohy a v botě nejsou vůbec vidět. V Česku se je muži ještě nenaučili tolik nosit, ale snad i díky článku v deníku Metro se to bude pomaličku zlepšovat,“ říká Viet Do Pham, zakladatel obuvnické firmy Dophams.

Jestliže si pořídíte mokasíny od jakékoli značky, výhoda spočívá především v tom, že přebytečné vedro jejich nositel odvětrává volnou částí nártu a kotníkem. Je nasnadě, že se k takové obuvi hodí nejlépe kratší nohavice kalhot, které celý tenhle koncept „nezabijí“. Když si pořídíte loafery od Dophams, mají oproti těm klasickým jednu výhodu – díky skrytému klínu vás opticky protáhnou o pár centimetrů.

„Do letní kolekce u nás patří i naše nové elegantní tenisky, které mají dírkový svršek,“ dodává Do Pham. 

Do výroby prodyšné letní obuvi se letos pustily také další tuzemské značky. Zlínské Vasky poprvé nabízejí kožené sandály a pantofle ve stylu takzvaných birkenstocks.

„Před časem jsme také vyslyšeli prosby našich fanoušků a začali jsme s výrobou minimalistických tenisek z pravé kůže,“ říká dvaadvacetiletý zakladatel značky Václav Staněk, jehož tenisky v rámci crowdfundingové kampaně dosáhly obrovské částky pěti milionů korun. Pražská značka Bohempia či Prestige vyrábějí prodyšnou obuv již několik let.

Naopak znovu vzkříšenou značku Botas, kterou pod označením Botas 66 oživili designéři Jan Kloss a Jakub Korouš v rámci školního projektu, potkal loni náhlý konec. Do výroby klasické siluety botasek se opět pustila původní firma Botas i další firmy.

České boty, konkrétně lehké tenisky se prý nosí také v Koreji. Vyrábí je již patnáct let fungující tuzemská firma Rock Spring. Jedním z oblíbených jihokorejských trendů jsou totiž ručně pletené gumičkové tenisky. Stoprocentně české tenisky pod značkou Sabina Rich krátce vyrábí také návrhářka Sabina Sádková. Její výrobky ale zatím nemají příliš dobrou pověst. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek