metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Další 2 fotografie v galerii
Romana Pazderová (vlevo) a Hana Vydrová | foto: chupr.czMetro.cz

Pánské podvazky i neviditelné tričko. Být gentleman je dřina

  5:57
Neviditelné módní vychytávky vám ušijí i tuzemské firmy. Kdepak „rostou“, poradí deník Metro. Udržet krok s trendy v oblékání není v dnešní době nejen pro české muže vůbec jednoduché. Jisté věci ale budou v kurzu vždy. Perfektně zastrčená klasická bílá košile, neprosvítající chlupaté bradavky i pevný límec, který drží tvar a nevisí dolů jako skořápkářům z devadesátek.

Naštěstí existuje mnoho skrytých vychytávek, které sice na první dobrou působí bizarně, jejich užívání vám však usnadní život a ušetří nejedno faux pax. Většinu z nich dokonce vyrábějí zlaté české ručičky.

Košile, která zůstane v kalhotách
Každému muži už se to někdy stalo. Jste na společenské akci, při které situace vyžaduje košili zastrčenou v kalhotách. Protože ale zdaleka ne všichni máme ideální postavu či nám košile ne vždycky úplně sedí, při větším množství pohybů ta potvora leze z kalhot ven. Co s tím? Na to našel odpověď majitel firmy ShirtStays Miroslav Purtík tak, abychom my už nemuseli.

„Vše začalo nástupem do nového zaměstnání, kde byl povinný takzvaný dress code a já musel začít nosit košile. Ovšem po několika dnech jsem zjistil, že ať dělám, co dělám, tak se mi košile stále vyhrnuje z kalhot. Ze začátku jsem to nebral moc vážně, ale po nepříjemných chvílích a momentech během schůzek a prezentací, kdy to vypadalo, že se neumím ani pořádně obléci, jsem se rozhodl začít to řešit,“ říká pro deník Metro Purtík.

Ačkoli hned nato navštívil několik prodejen s košilemi a popsal zde svůj problém, poradili mu jen koupi delší košile. To ale nepřinesla valné výsledky. „Zkoušel jsem i různá krejčovství. Tam mi poradili, abych si nechal ušít kalhoty na míru se speciálním pásem, do kterého si košili zastrčím. To pro mě bylo ale moc drahé řešení. Tak jsem se rozhodl hledat dál, a to na internetu, kde jsem po několika dnech našel na první pohled divné šle z Velké Británie,“ vzpomíná Purtík.

Zhruba po dvou letech nošení těchto „kšand na nohy“, které skrytě drží košili zastrčenou v kalhotách pomocí přichycení buďto ke stehnu, či ponožkám, za Purtíkem přišel kamarád, který měl stejný problém a ptal se na řešení. Až v tu chvíli si tenhle mladý Pražák uvědomil, že by mohlo jít o skvělý podnikatelský záměr. „Začal jsem si více všímat pánů, kteří nosí košili, a nestačil jsem se divit, kolika z nich se vyhrnuje z kalhot. Asi týden jsem nad tím přemýšlel a rozhodl se, že je začnu vyrábět a prodávat,“ dodává Purtík.

Neviditelné tričko – první na světě
Nemálo pyšní můžeme být jako Češi na Hanu Vydrovou a její severočeskou firmu Covert. Ta vyrábí neviditelná trička pod košile v tělové barvě, která nejen nejsou pod nejprůhlednější látkou vidět, ale díky unikátní technologii zabraňují viditelnému pocení i zápachu.

„Příběh vzniku našeho trička pod košile je sledem neuvěřitelných náhod. Má ambice nebyla nikdy stát se výrobcem jakéhokoli oblečení. Jsem ale lektorka etikety a na kurzech se mě muži ptali, co mají nosit pod košile. Řekla jsem jim, že tílko, ale oponovali, že to nezabrání vzniku mokrých koláčů v podpaží,“ vypráví Vydrová.

Když po dlouhém dialogu s tanečníky zjistila, že na sebe muž v obchodě jen tak nesežene tričko v tělové barvě, nechtěla tomu věřit. „Tak jsem začala taková trička na trhu hledat po světě. Když jsem je nenašla, začal příběh číslo dvě, jak taková trička uvést na trh. Nechala jsem si nápad ochránit jako užitný vzor a chtěla ho někomu prodat. Moje představa byla, že budu sedět hezky v teple a brát z někým vyrobených a prodaných triček pěkné peníze. Jenže tak to samozřejmě nefunguje. Nikdo to totiž nechtěl, všichni mě zrazovali, že takové ošklivé triko si žádný muž nekoupí,“ směje se Vydrová.

Nyní tvoří Vydrová tým s kolegyní Romanou Pazderovou. Podle odborných posudků byla česká neviditelná trička první nejen na tuzemském, ale také na světovém trhu. „Plagiátoři se už objevili, a to jak u nás, tak ve světě. Opsali téměř všechno – délku, barvu, V výstřih – avšak náš unikátní materiál nemají ani mít nemohou. Většinou používají modal (bambusová látka) a snaží se o našich tričkách psát jako o těch z obyčejné bavlny. Na rozdíl od našich triček je však tento rádoby přírodní materiál silnější, trička jsou sešitá po straně, okraje jsou zahnuté a šité, tedy silnější. Náš úplet lze nosit i v parném létě, protože je hustý a přitom tenký,“ míní Vydrová.

Límec, který je držák divadlo
Na tuzemské gentlemany čekají i další nástrahy. Pokud se dostanete do situace, kdy si můžete rozepnout límec košile, nevypadá úplně esteticky, když se vám okamžitě rozplizne až k ramenům. Límec také může nepěkně ležet třeba na klopách saka, a to nevypadá nikdy dobře. Někdy nepomohou ani plastové výztuhy, které bývají v límcích našity. Nenápadným, přesto luxusním a funkčním doplňkem šatníku jsou proto kovové kostice, jež límec podrží. Seženete je třeba u české firmy Le Premier. Kdo není líný, může si límec ještě naškrobit.

Jak se vylepšit

Kde končí vylepšování a začíná podvádění? Tuzemské firmy vás vybaví i falešnými vlasy či pánskými botami se skrytými podpatky.
Pánskou paruku a tupé vyrábí například síť českých prodejen Lena či některé z poboček Světa paruk. Snadno se nalepují a nosí. Nejdražší jsou ty z evropských vlasů.
Někteří muži si také vycpávají rozkrok. Slipy, které ho zvýrazňují, mají například na českém webu astrex.cz. Frčí tu i push-up plavky či samostatné vycpávky.
Mnoho mužů si také tajně vylepšuje svou výšku. Výrobou těchto bot se v současnosti zabývá jediná tuzemská firma – Dophams. Jejich boty se skrytým klínem okamžitě zvýší postavu až o sedm centimetrů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek