metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.

Další 3 fotografie v galerii
Patrový železniční vůz Bmto | foto: commons.wikimedia.orgMetro.cz

Panťáky nahradí vypiplané vozy Bmto, omlazovací kůra za 120 milionů

  7:00
České dráhy našly náhradu za legendární pantografy nazývané žabotlamy. Na pražských kolejích je nahradí patrové vozy Bmto, které čeká rozsáhlá modernizace.

Úprav se dočká interiér vozů a sedačky dostanou nové textilní čalounění v barvách Českých drah. „Proti přímému slunci v horním podlaží se sklopenými okny ve střeše budou chránit nové žaluzie. Osvětlení má být řešeno novými tělesy integrovanými do stropu. Zcela nově má být řešeno WC, které bude moderní s uzavřeným systémem podobně, jako je tomu ve zcela nových soupravách,“ jmenuje další zlepšováky mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Vozy Bmto

Pro tehdejší Československé státní dráhy je v r. 1976 vyrobila vagónka Waggonbau Görlitz

v NDR.

  • patrové vozy jsou neklimatizované
  • měří 26,8 metru
  • 126 míst k sezení
  • 212 míst k stání ve špičce
  • maximální povolená rychlost je 100 km/h
  • kde jezdí: na trati Posázavského Pacifiku z Prahy do Čerčan

Zdroj: cs.wikipedia.org

Omlazovací kůru podstoupí dvanáct vagónu, které jsou dnes využívány například na víkendových vlacích Posázavského pacifiku. Vagony získají hned několik moderních doplňků. LCD displeje budou cestující informovat o směru a průběhu jízdy vlaku i o následujících zastávkách. Vozy budou vybaveny také Wi-Fi připojením k internetu.

Upraví se i diskutované dveře vagonů. Tento typ vagonů byl cílem kritiky kvůli nezavřeným dveřím během jízdy. Ty se občas zavřely až po několika metrech jízdy. „Dveře vozů mají být nově ovládány tlačítky, za jízdy budou blokované a mají umožnit selektivní odblokování při zastavení vlaku v zastávce. To vyloučí výstup cestujících mimo nástupiště a zvýší se tak jejich bezpečnost,“ avizuje další úpravu mluvčí drah.

Modernizované vozy jsou určeny pro provoz v Praze a ve Středočeském kraji v rámci Pražské integrované dopravy. Z kolejí tak zmizí posledních pět pantografů. České dráhy předpokládají cenu kontraktu okolo 120 milionů korun a termín dodání rok od podpisu smlouvy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Komerční sdělení

Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

vydáno 7. prosince 2021

Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Vaše fotky z Prahy