metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Další 1 fotografie v galerii
Na ledacos se cestující může připravit už doma, urychlit tím celý proces a užít si to. | foto: LP

Papír se souhlasem na dítě i asistent, který urychlí odbavení

  10:02
Jak si dovolenou a cestu letadlem užít bez zdržení a zbytečných komplikací? Letiště Praha přináší rady pro cestující před blížící se silnou sezonou.

Chystáte se na dovču a letíte na ni z pražského letiště? Pak se vám bude hodit několik užitečných tipů.

„Letiště Praha doporučuje, aby se cestující i nadále zajímali o covidové povinnosti dané země a také o přepravní podmínky aerolinky, jejíž služby při svém letu využívají. V některých zemích stále přetrvává povinnost vyplněného příletového formuláře a také povinnost mít na palubě letadla zakryté dýchací cesty,“ říká mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

Před cestou je podle ní také vhodné zjistit maximální povolené rozměry a hmotnost zavazadla u konkrétní letecké společnosti. „Prosíme cestující, aby na letiště dorazili dvě a půl hodiny před odletem v rámci letů po Evropě, tři hodiny a víc pak u dálkových letů,“ dodává Divíšková.

Nepodcenit přípravu
Jestliže se chystáte na dovolenou s vnukem či vnučkou, aniž by s vámi cestovali rodiče dítěte, myslete na to, že je nutné mít u sebe rodičovský písemný souhlas.

„Máte zdravotní handicap nebo jste osoba se sníženou schopností pohybu a orientace či máte jen zvrtlý kotník a nejste schopni překonat dlouhé vzdálenosti nejen v terminálu? Na Letišti Václava Havla Praha můžete využít asistenční službu (servis H24), která vám pomůže s bezpečným odbavením, doprovodem přes stanoviště bezpečnostní kontroly, průchodem letištěm i samotným nástupem do letadla a usazením na vyhrazené místo v letadle. Asistenci si objednejte dopředu,“ radí Divíšková.

Kde zaparkovat
V první řadě je nutné dostavit se na letiště včas. Cestující by měli mít na paměti, že v letních měsících budou probíhat rekonstrukce v hlavním městě, v rámci předsednictví EU mohou vznikat kolony před letištěm.

„Pozor. V období od 11. do 15. července bude uzavřena estakáda k Terminálu 2. Vozidla veřejnosti budou v těchto obdobích směrována na Parking B a P1 Expres. Policie bude asistovat u vjezdu na estakádu a na křižovatce Schengenská/Aviatická,“ popisuje Divíšková.

„Ať už cestující míří na delší dovolenou, prodloužený víkend, nebo jen přivítat své příbuzné, Letiště Praha nabízí celou řadu možností, jak zaparkovat přímo u letištních terminálů. Existuje také možnost dopravit se na Letiště Praha pomocí hromadné městské dopravy či taxislužbou,“ vyjmenovává Klára Divíšková.

Snadné odbavení
Letiště Václava Havla disponuje dvěma terminály, které jsou vyhrazeny pro hromadnou leteckou osobní dopravu. Terminál 1 je určen pro odlety do zemí mimo schengenský prostor, z Terminálu 2 jsou operovány lety v rámci Schengenu. „Jakmile cestující dorazí do odletové haly, na informační tabuli zjistí čísla přepážek, u nichž je odbavován jejich let. K těm už odcházejí s potřebnými dokumenty v ruce. U nich pracovníci check-inu pasažéry na základě cestovního dokladu a vstupních dokumentů do cílové destinace odbaví a vydají palubní vstupenku,“ líčí Divíšková.

Zároveň zkontrolují zavazadla, zda mají s ohledem na typ letenky správnou hmotnost, rozměry i zda sedí jejich počet. Po odbavení ihned pokračují dále, v případě Terminálu 1 k pasové kontrole a následně do gatu, v němž probíhá bezpečnostní kontrola. V Terminálu 2 pasažéři nejprve procházejí bezpečnostní kontrolou, která je zde centralizovaná, a pak se přesouvají do příslušné odletové čekárny.

„Po cestě se může vyskytnout řada nepředvídatelných situací, jako je tvoření front zejména ve špičkách či přerušení odbavení. Cestující by měli mít na paměti, že některé gaty zavírají už i 40 minut před odletem,“ radí dále Divíšková. V případě, že letecká společnost umožňuje on-line odbavení, jedná se o nejjednodušší a nejrychlejší variantu. Stačí navštívit internetové stránky dopravce nebo si stáhnout mobilní aplikaci. V rámci on-line si můžete zvolit sedačku, odbavíte zavazadlo nebo objednáte speciální jídlo.

Maximálně sto mililitrů
Na bezpečnostní prohlídku je důležité dorazit včas, tedy hned po odbavení. Může zde dojít ke zdržení i z důvodu časově náročnější kontroly jiných cestujících, kteří nejsou dostatečně na kontrolu připravení, nebo je nutné řešit přítomnost zakázaných předmětů či odložených zavazadel.

„Připravte se na bezpečnostní kontrolu již doma při balení příručního zavazadla, základem je mít všechny tekutiny, aerosoly a gely v baleních o maximálním objemu sto mililitrů a umístit je do průhledného, opakovaně uzavíratelného plastového sáčku. Tento sáček může mít objem maximálně jeden litr a je povolen pouze jeden na osobu,“ doplňuje Divíšková.

Mezi tekutiny, aerosoly a gely patří i krémy, pasty nebo antiperspiranty, ale i některé nápoje a jídlo, například medy a džemy. Větší množství lze přepravit pouze v odbaveném zavazadle. Výjimkou jsou léky, případně speciální výživa a jídlo pro malé děti.

„Je také dobré mít elektroniku a náhradní baterie vždy pouze v příručním zavazadle. To se týká powerbank a elektronických cigaret. Myslete i na maximální povolenou kapacitu powerbank a jiných lithiových baterií, která je 100 Wh,“ dodává Divíšková.

Nezapomeňte zkontrolovat, zda v příručním zavazadle nemáte žádné potenciálně nebezpečné předměty jako například nože, nůžky nebo hořlaviny. Jak sáček s tekutinami, tak elektroniku či powerbanku si zabalte pokud možno navrch zavazadla, abyste se k nim snadno dostali.

Budete je totiž muset předložit k bezpečnostní kontrole. Tekutiny i elektroniku dávejte samostatně do bedýnek před rentgenem, nesmí být překryty žádnými jinými předměty. Pokud si průhledný sáček na tekutiny zapomenete, dostanete jej i přímo na bezpečnostní kontrole. Mělo by se však jednat o poslední záchranu.

„Dron lze převážet v kabinovém zavazadle, pokud to nezakazuje přímo letecká společnost. Emirates to kupříkladu neumožňuje. V odbaveném zavazadle dron problém není, ale baterie je vždy potřeba vyjmout a převážet v kabinovém zavazadle,“ dodává dále Divíšková.

Pražské letiště v prvních pěti měsících tohoto roku odbavilo přes 3,12 milionu cestujících. Představuje to meziroční nárůst o 544 procent. Další informace naleznete také na twitterovém účtu Letiště Praha @PragueAirport. A rovněž na webu www.prg.aero. Také je možné volat na nonstop telefonní linku 220 111 888.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek