metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

Pár tipů, jak prožít Velikonoce

  13:50,  aktualizováno  16:50
Kam vyrazit s rodinou či přáteli během velikonočních svátků? Nabídka je vskutku pestrá, vybrali jsme pár nejzajímavějších akcí, kterými se můžete inspirovat.

Velikonoční trhy
Největší trhy v České republice najdete na Staroměstském náměstí v Praze. Na programu bude lidová zábava, ukázky tradičních řemesel a zvyků. Na své si přijdete i v podobě pestré nabídky nejrůznějších pochoutek. Obdobnou zábavu můžete v hlavním městě najít také na Pražském hradě nebo na náměstí Míru. Velikonoční trhy najdete na různých místech napříč republikou, třeba na zámku Sychrov nebo na hradě Okoř.

Stezka s obřími kraslicemi
V Hluboké nad Vltavou připravili letos několik tras, které zpestřují malovaná velikonoční vajíčka obřích rozměrů. Kraslice váží necelých 700 kilogramů, některé jsou dílem akademických malířů, o jiné se postarali například děti z místní základní školy. Stezka vede ze zámeckého parku přes město až k loveckému zámečku Ohrada.

V zoo bude veselo dětem i dospělým
Pražská zoologická zahrada nabídne během velikonočních svátků svá obvyklá komentovaná krmení a setkání s vybranými zvířaty. Na Velikonoční pondělí bude své svěřence obdarovávat pomlázkami, vajíčky a pachovými enrichmenty. Od 10 do 15.30 můžete obdivovat žirafy, lachtany, gorily nebo gepardy. Tematický program chystají pro návštěvníky také zoo v Plzni, Olomouci, Ústí nad Labem a Brně.

Pro milovníky vína
V sobotu si ve Valticích přijdou na své ti, kdo rádi ochutnávají kvalitní víno. Můžete se zúčastnit putování za vínem po vybraným sklepech a vinotékách. Degustace budou probíhat přímo u vinařů, k nápojům bude zajištěna ochutnávka místních specialit. Mimoto je možné navštívit i prohlídku Zámeckého sklepa A. D. 1430, Křížového sklepa A. D. 1640 a Vinařské stodoly vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, a. s. Večer se můžete zaposlouchat do cimbálové muziky.

Tradiční zvyky a tradice
Bohatý program k tanci, poslechu, zábavě i poučení nabídne od soboty do pondělí Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, převážná část se bude odehrávat v Dřevěném městečku. Přiblížení obyčejů, jarních zvyků a cyklu lidového prostředí si připomenou mimo jiné i na Dlaskově statku v Turnově v sobotu.

Velikonoce netradičně
V pátek a sobotu se pražská náplavka promění v exotické místo díky street food festivalu, který nabídne pokrmy nejrůznějších chutí a vůní. Asia Fest nebude jen o jídle, ale i o kulturních zážitcích v podobě tematické hudby, dračí show nebo bojových sportů. Do neděle můžete ve dvou patrech historického domu na náměstí Republiky obdivovat exponáty vystavené v rámci šestého ročníku designérské přehlídky Prague Design Week. Můžete si pořídit zajímavý kousek do své sbírky či zavítat na některou z přednášek, workshopů vystavovatelů a promítání videí v Design Kině. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek