metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada
Petr Štěpánek | foto: Facebook

Paralyzuje Štěpánek chod radnice? TOP 09 a ČSSD se zlobí na starostu Prahy 4

  15:23
Zástupci TOP 09 a ČSSD v Praze 4 obvinili svého bývalého koaličního partnera, Trojkoalici, že paralyzuje fungování radnice. Novinářům dnes řekli, že starosta Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice) několik týdnů nesvolal jednání rady a radní nemohou nic schvalovat. Praha 4 podle nich může přijít o desítky milionů a reálně je ohroženo čerpání dotací. Trojkoalice v čele se Štěpánkem vypověděla koaliční smlouvu minulý týden, současné vedení se ale na jednání zastupitelů vyměnit nepodařilo. Štěpánek s výtkami nesouhlasí, situaci podle něho zavinily TOP 09 a ČSSD.

„Na pondělí bylo svoláno mimořádné jednání rady, poté bylo zrušeno, stejně jako dnes. Začaly se hromadit praktické problémy, jejichž řešení není odvislé od politiky. Vedení městské části je paralyzované,“ řekl dnes místostarosta Jan Petr (TOP 09). Radní se prý nesešli od 4. března. Navíc radnice stále nemá rozpočet a funguje v rozpočtovém provizoriu. „Například investiční odbor stojí a nemůže nic dělat. Rada se scházela jednou za 14 dní a projednávala asi 70 materiálů, tak si dovedete představit, kolik se toho za ten zhruba měsíc na odborech hromadí,“ řekl zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD).

Ohroženo je údajně čerpání dotací. Radnice totiž nemůže rozhodnout o žádostech o finance z evropských fondů, přičemž má jít až o desítky milionů korun. Již nyní prý měly být žádosti schvalovány. „Marně zatím také čekají organizace na granty od radnice. Granty nebyly schváleny a byla dokonce i rozpuštěna grantová komise,“ řekl radní Petr Horálek (ČSSD).

Jsou to nesmysly, říká Štěpánek

Štěpánek s výtkami nesouhlasí. „Jsou to naprosté nesmysly. Radnice normálně funguje, hospodaří podle rozpočtového provizoria. Žádosti o evropské granty jsou normálně podány,“ sdělil dnes Štěpánek. Situaci v koalici podle něho destabilizovali naopak Petr s Bodenlosem. „A to když jednali o její změně a o mém odvolání. Teď se to obrátilo proti nim,“ dodal.

O budoucnosti radnice mají zastupitelé jednat v sobotu 28. března. Trojkoalice ukončila spolupráci s TOP 09 a ČSSD v pátek, kdy na jednání zastupitelů Štěpánek bez upřesnění řekl, že byla porušena koaliční smlouva. V tajné volbě, která následovala, však nebyli odvoláni radní za TOP 09 a ČSSD. Pro odvolání hlasovalo 22 zastupitelů, potřeba ale bylo 23 hlasů. Jednání bylo nakonec ukončeno a odročeno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek