metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Na jaře se čistí nejen ulice, ale také kanalizační vpusti.
Dalších 9 fotografií v galerii
Na jaře se čistí nejen ulice, ale také kanalizační vpusti. | foto: TSKMetro.cz

Parking za 1300 korun? Jen když u vás myjí ulice

19. dubna 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Odjet autem před blokovým čištěním zapomíná stále více Pražanů. Jejich počet narostl o třetinu.

Nepozornost, neochota, možná i lenost. To jsou podle Technické správy komunikací (TSK), která v metropoli každé jaro provádí blokové čištění ulic, nejčastější důvody, proč v tomto období musí dávat odtáhnout stále více aut. Za tyto nucené přesuny, které spolu se startem čištění započaly začátkem dubna, přitom zaplatí pražští řidiči o třetinu více než loni.

„Ukazuje se, že řidiči, nebo přesně řečeno majitelé vozidel, nedbají na dopravní značení a rok od roku nám přibývá vozidel, která musíme nechat odstranit. Od roku 2015 se jedná konkrétně o padesátiprocentní nárůst,“ říká mluvčí TSK Barbora Lišková.

Blokové čištění

  • Mytí ulic probíhá dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Letos začalo v úterý 3. dubna.
  • O tom, kdy bude čištění probíhat ve vaší ulici, informuje TSK na svých internetových stránkách, kde si v aplikaci můžete zjistit termíny, kdy si raději přeparkovat.
  • Lze využít také službu TSK-INFO, kde se obyvatel Prahy zaregistruje, zadá požadovanou ulici a následně mu na e-mail vždy dojde upozornění na čištění.

Jedním z důvodů, proč neodstraněných vozidel přibývá, je podle TSK zákonná povinnost je po vyčištění ulice obratem vracet zpět tam, kde přibližně stála. Běžně tak vzniká situace, kdy majitel své auto z nejrůznějších důvodů nepřeparkuje, ráno odejde a večer auto na svém místě opět najde. Když mu pak přijde faktura za odtah, nestačí se divit.

„Na první pohled se vůbec nic nestalo. Dokonce ani nemusí najít za stěračem obvyklý lísteček za špatné parkování. Za pár týdnů mu ale přijde do schránky faktura. V lepším případě na 1300, v horším na 4050 korun v případě takzvaného zpětného odtahu,“ dodává Lišková.

Fotogalerie

Náměstek pražské správy služeb, která odtahy v rámci hlavního města zajišťuje, Libor Kousal dodává: „Když majitel fakturu nezaplatí, předáváme celou věc soudu a pohledávku vymáháme.“ K ceně zpětného odtahu 3800 korun se také započítává poplatek za použití parkoviště 250 korun na den. Záleží vždy na tom, zda vám Správa služeb auto pouze odveze na odstavné parkoviště, nebo ho odtud opět převezou zpět. Snesitelnější částku 1300 korun stojí odtah pouze tehdy, pokud pracovníci vůz naloží na odtahové vozidlo a po vyčištění vozovky pod ním ho vrátí zase na místo.

Jediné, co může řidiče varovat, že se s autem něco dělo, je klasický lísteček za stěračem. Podle Libora Kousala je sem správa služeb umisťuje z dobré vůle. Tuto povinnost jí totiž zákon neukládá. V metropoli se ale dle zkušeností správy služeb pohybuje řada nenechavců, kteří od lístků auta „očesávají“. Proto je nejjistější sledovat rozvrhy čištění na webu TSK.

Ze zákona je oblast, kde se plánuje blokové čištění, sedm dní před jeho začátkem označena přenosnými dopravními značkami. Na nich je vyznačeno, kdy bude čištění probíhat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám