metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Také na Praze 4 bude parkovací zóny hlídat toto auto.
Větší foto
Také na Praze 4 bude parkovací zóny hlídat toto auto. | foto: MAFRA

Parkovací zóny brzy odstartují, povolení už vyřídíte bez obtíží

29. června 2018  7:29 Pavel Urban Metro.cz
Na Praze 4 už si vyřídilo oprávnění přes osm tisíc lidí. Zóny začnou platit příští pondělí.

Minulý týden se tvořily před úřady vydávající parkovací povolení dlouhé fronty. Na pomalé odbavování na úřadech si lidé stěžují od začátku června, kdy začala městská část povolení vydávat. Radnice čtyřky ale zřídila další místa a v těchto dnech už je situace o poznání lepší.

„Pro většinu obyvatel Prahy 4 jsou parkovací zóny novinkou, na kterou si budou zvykat a kterou doprovázela řada obtíží, stejně jako v jiných městských částech při zavádění. V současné době probíhá vydávání parkovacích oprávnění rychle a bez dlouhého čekání. Do dnešního dne jich bylo zaregistrováno kolem osmi tisíc. V současné době žádosti vyřizuje bezmála třicítka pracovníků a denně se vydá kolem tisícovky oprávnění,“ říká Verona Ballay, vedoucí oddělení PR na Praze 4.

Kolik řidiči zaplatí

1200

  • První vozidlo fyzické osoby, která má místo trvalého pobytu ve vymezené oblasti, vyjde řidiče ročně na 1200 korun, pololetní oprávnění vyjde na polovinu. Druhé vozidlo stojí ročně sedm tisíc korun.

Podle ní mají zóny pochopitelně své příznivce i odpůrce. „Zkušenosti z jiných městských částí ale především ukazují, že zóny chrání místní rezidenty. Po loňském zavedení zón v městské části Praha 5 zaplnily ulice v Praze 4 automobily mimopražských řidičů. Podél trasy metra C, na Podolském nábřeží, blízko stanic tramvaje v Nuslích a na dalších místech jsou ulice přeplněny těmito vozidly,“ vysvětluje Ballay a dodává: „Nejde jen o krátkodobé parkování. Auta zde parkují celý den a zabírají tak místo obyvatelům Prahy 4, řemeslníkům a dalším podnikatelům, kteří jezdí za zákazníky. A především blokují průjezd a příjezd vozidel záchranné služby, hasičů a policie.“

To se zavedením zón na čtyřce změní. Právo parkovat v ulicích budou mít od 1. července hlavně obyvatelé s trvalým pobytem v této městské části a místní podnikatelé. „Zóny pro ně jsou vyznačeny modrou a fialovou barvou. Pro návštěvníky jsou určeny především oranžové zóny, ale za předem daných podmínek mohou zaparkovat také v modrých a fialových zónách,“ dodává Ballay.

Kde získat povolení

  • Žádosti o parkovací oprávnění přijímá několik pracovišť úřadu. Ten doporučuje využít velké pracoviště na Nuselské radnici v Táborské 500 s otevírací dobou mezi 8. a 20. hodinou. Zejména pozdní večerní hodiny zaručují minimální čekací dobu. Zóny budou v provozu od 2. července.
  • Prodej parkovacích oprávnění datem spuštění zón neskončí. Majitelé aut si mohou parkovací oprávnění vyřídit i nadále na čtyřech místech: V hlavní výdejně na historické Nuselské radnici v Táborské, která má otevřeno v pracovních dnech od 8 do 20 hodin, kde je platba možná v hotovosti, kartou i převodem z účtu. Fungovat bude do pátku do 13. července, pokud by bylo nutné, i déle. Dále v Czechpointech v Jílovské ulici a na náměstí Hrdinů, kde je platba možná jen kartou a převodem, a v budově úřadu v ulici Antala Staška, kde je navíc možná platba i v hotovosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám