metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Parkování (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Parkovací zóny mají díry, stěžuje si radnice

  8:00
Praha představila projekt parkovacích zón. Radnice Prahy 4 k nim má výhrady. Praha 8 plánuje zrušit vlastní projekt parkovacích zón. Nový systém chce magistrát spustit na zkoušku už letos v srpnu.

Už v listopadu si řidiči z Prahy 8 začali vyzvedávat na úřadu nové parkovací karty. Ty jim ale budou nejspíš k ničemu. Vedení hlavního města totiž představilo nový celopražských systém parkování. "Zvažujeme pozastavení výdeje karet a dle dodržování harmonogramu zavádění celopražských zón i následné zrušení plánu zavést vlastní úpravu, která vycházela z několik let fungující regulace v Praze 9," popisuje místostarosta Prahy 8 Michal Švarc.

Praha 4 má výhrady

Zda ovšem bude nový systém hlavního města fungovat, není podle některých vůbec jisté. Se současnou podobou projektu nesouhlasí Prahy 4. "Zásadní chybou je, že byl projekt připravován bez konzultací se samosprávou městských částí," říká zástupce starosty Jiří Bodenlos, podle kterého má nový systém řadu nedostatků.

Dokument je podle něj těžko srozumitelný a chybí v něm řada důležitý věcí, mimo jiné například návrh ceníku za placené stání. Radnice si také stěžuje, že nový systém parkování dostatečně neřeší samotnou regulaci dopravy. Nový návrh naopak chválí radnice Prahy 3. "Praha 3 již několik let usiluje o jednotný parkovací systém na celém svém území. Proto projekt velmi pozitivně hodnotíme. Tento proces není jednoduchý, protože se nezačíná na zelené louce, ale věřím, že bude k užitku," říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Praha 6 jde do toho

Pozitivně se k projektu staví také Praha 6. "Jsme připraveni okamžitě začít aktualizovat náš projekt zón dle požadavků města," říká místostarosta Prahy 6 Jan Záruba. Nový systém parkování, který město představilo minulý týden, bude pilotně spuštěn letos v srpnu. V lednu příštího roku pak začne ostrý provoz.

Co se změní

  • Nový systém parkování přinese řadu změn.
  • Na dalších místech přibudou placené zóny. Jinde bude nově možné parkovat.
  • Řidiči budou pomocí aplikace zjistit, kde v Praze se dá nejlépe zaparkovat.
  • Lidé, kteří si kupovali parkovací karty, budou mít k dispozici levnější variantu.
  • Ta bude platit pouze pro parkování v těsné blízkosti ulice, kde řidič bydlí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek