metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Další 3 fotografie v galerii
Přístavba Mateřské školky Kostelní si vysloužila přezdívku ,,parník“. | foto: MČ Praha 7

Parník plný dětí bojuje o cenu Stavba roku. Lidem se netradiční školka líbí

  9:00
Nový pavilon Mateřské školy Kostelní v Praze 7 má šanci být stavbou roku. Netradiční přístavba zatím patří k favoritům Ceny veřejnosti. Z 63 posuzovaných se do nejužší nominace dostalo 15 projektů. Mezi nimi je i lanovka, pivovar nebo dálnice. O vítězi se rozhodne 9. října. Hlasování probíhá do 8. října.

Přístavba školky je vskutku neobvyklý architektonický počin. „Od počátečních příprav jsem moderní a netradiční vzhled nového pavilonu Mateřské školy Kostelní vnímal jako velice zajímavý a zároveň také trochu odvážný,“ komentoval stavbu místostarosta Prahy 7 Tomáš Kaštovský.

„Pavilon je úžasný, barevný a prostorný. Přesně takhle by měla vypadat každá mateřská škola. Nemluvě o tom, že stavba je i ohromně funkční. Máme tu dvě herny, každá třída má svoji pracovnu. V suterénu je spousta úložného prostoru,“ libuje si ředitelka mateřské školy Hana Hamšíková. Pavilon si mezi zaměstnanci vysloužil kvůli kulatým oknům přezdívku parník. „Líbí se i dětem, a to je hlavní,“ dodává Hamšíková.

MŠ Kostelní
MŠ Kostelní

„Nejvíce jsme dbali na to, abychom uvedli celý neotřelý návrh do reality. Chtěli jsme přitom zachovat architektonický návrh i najít stavebně technické řešení, které zaručí dlouhou životnost stavby, splní přísné tepelně technické normy a podobně,“ komentuje práci na projektu architekt František Prajer, který spolu s Jiřím Vasilukem realizovali původní návrh nového pavilonu od Petra Mezery.

Parník je favorit

Dostavba školky je natolik originální, že si dokonce vysloužila nominaci do soutěže Stavba roku. Do té se letos přihlásilo 58 českých projektů a#pět zahraničních. Mateřská škola z Prahy se již probojovala spolu s dalšími čtrnácti projekty do užšího finále. „Pro uživatele dokončených staveb je tato přehlídka ujištěním, že současná česká architektura a stavitelství přinášejí naší zemi stavby, které nám i našim potomkům budou dobře sloužit a pomohou při utváření naší identity,“ vidí v soutěži přínos Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

O vítězích soutěže se rozhodne 9. října. Do 8. října bude probíhat i on-line hlasování o Cenu veřejnosti na webu www.stavbaroku.cz. Nové oddělení pražské školičky zatím patří mezi favority. „Hodně hlasují rodiče dětí. Myslím, že si práce architektů uznání zaslouží,“ nabádá k#hlasování ředitelka Hamšíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek