metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
Tolstolobik: 120 cm a 41 kg
Dalších 6 fotografií v galerii
Tolstolobik: 120 cm a 41 kg | foto: rybaripraha.cz

Parníky u Tančícího domu ženou kapříky rovnou na háček

17. července 2013  7:00 Jan David Metro.cz
Rybářská Praha, kam se sjíždějí lidé z celé země: dvouapůlmetrový sumec, střílející pytláci, ale i soutěže pro děti o ceny. Horské pstruhové potoky sice v metropoli a okolí nenajdete, ale i tak si tady můžete užít lovu třeba i této velmi oblíbené ryby.

"Máme třináct revírů, kde se pstruzi dají chytat. Je to třeba Kocába, Radotínský a Pitkovický potok nebo Výmola v Praze-východ," říká pro deník Metro Karel Anders, předseda Pražského rybářského svazu. Skrze okno svítí slunce do nového podolského sídla svazu, který měl v červnu 36 412 členů. Jeho šedesátiletý šéf pochází z rybářské rodiny a koníček, kterému se věnuje od dětství, se mu stal i povoláním.

Máte teď přes 36 tisíc členů. Tito lidé v Praze a okolí chytají, nebo jsou tu jen registrovaní?
Záleží na typu povolenky, ale všichni mohou chytat minimálně v našich revírech. Zároveň se trochu pochlubím, že máme skvěle zarybněno, takže naopak k nám na pražské revíry jezdí lovit i rybáři z ­jiných částí země.

Sumec: 243 cm a 93,5 kg

Sumec: 243 cm a 93,5 kg

Předseda Pražského rybářského svazu Karel Anders

Předseda Pražského rybářského svazu Karel Anders

Pražští rybáři

Český rybářský svaz - Územní svaz města Prahy má 36 412 členů, z toho je 3,5 tisíce dětí. Za poslední rok ubylo 841 členů.

  • Náborové akce ve školách s letáky Staň se rybářem příliš nováčků nenalákaly. Pro děti přitom pražský územní svaz chystá i závody o ceny nejen v teorii, ale i v chytání ryb.
  • Svaz nedávno (po několika desetiletích na Kampě) změnil sídlo a nyní je v Podolí vedle porodnice. Více na www.rybaripraha.cz.

Co kde v Praze může rybář ulovit?
Máme tu krásné stojaté lokality jako Hostivař, Kyjský rybník či Džbán. Naše povolenka platí ale i ve Vraném nad Vltavou či Štěchovicích. A najdete tu i trofejní kusy. Před časem jsme lovili Hostivař kvůli odbahnění a největší sumec tam měl 243­ centimetrů a vážil přes devadesát kilo. Tolstolobik měřil 120­ centimetrů a­ měl přes 40­ kilo.

Jak je starý takhle velký sumec?
Může mít 40 i 50 let. Takhle dlouho vlastně Hostivařská přehrada nebyla slovena. Tyto obry jsme pak převezli do jiných revírů.

Stánkaři na náplavce pod Tančícím domem mi před lety říkali, že tam tahají z­ vody osmikilové kapry…
To platí. A k úlovku tam pomáhají parníky. Když přirážejí ke břehu, tak zvíří dno, což z něj zvedne spoustu živočichů. Kapr začne být aktivnější a chytá je. Mezi tím plave i­ nástraha – a už ho má rybář na prutu.

Vltava v centru je dobrá oblast na chytání ryb?
Je to velice úspěšný revír, samozřejmě chybí klid přírody, ale zase to mají lidé blízko. Vltava má kvalitní vodu, daří se zde i lososovitým rybám.

Chlapíci ze stánku prý kapry pouštěli. Dají se ale jíst ryby třeba zpod Karlova mostu?
Určitě.

Legálně na ryby

Chcete si ulovit rybu v centru Prahy, třeba pod Palackého mostem. Co vás čeká?

  • Je třeba stát se členem pražského svazu, udělat zkoušky a získat rybářský lístek. Jde o stokorunové záležitosti.
  • Roční známka vyjde na čtyři sta, pak záleží na typu povolenky. Pro území Prahy a­okolí stojí 950 Kč na rok.

A co bych si teď mohl ulovit?
Všechny ryby od minimální povolené míry výš. A už měsíc, od 16.­června, také dravce. Do té doby byli hájení. Od půlky června si tedy můžete nechat štiku, sumce, candáta, bolena dravého…

Zmiňujete minimální míru, je i nějaká maximální povolená?
Jediné omezení začíná být poslední dobou u kapra. Říká se tomu Akce K 70, kdy by měl rybář pustit kapra většího než 70 centimetrů zpět, kde ho chytil. Tohle je pro nás adrenalin. Přelstít velkou rybu, zdolat ji a šetrně jí zase vrátit svobodu.

Jaký byl váš největší boj s­ rybou?
Ten, který jsem prohrál. Když ryba pořád jede a jede, vy jen koukáte, pak udělá třeba kotrmelec, přetrhne vlasec nebo se vyhákne a je pryč. Ani nevíte, co to bylo. To mohl být čtyřicetikilový sumec stejně jako pětadvacetikilový kapr.

A největší úspěchy?
Štika, co měla 80 centimetrů. Já jsem ale spíše na pstruhy. A tam si vážím, když má potočák nebo duhák 48 centimetrů.

Nebezpečí s ozbrojenými pytláky

Rybářský svaz v Praze zažil případy, kdy se dopadení lidé postavili na odpor.

  • Stane se, že praští strážného nebo ho hodí do vody a utečou. Nejdrastičtější případ se odehrál před dvěma lety, kdy pytláci porybného postřelili.
  • Naštěstí to byla zbraň malého kalibru – a trefili ho do náprsní tašky. Ubránil se jen díky výstražné střelbě do země. Už také svaz doporučuje, aby radši chodili ve dvou, ve třech. Případ se odehrál v Lahovicích, u soutoku Berounky s Vltavou.
  • Podle šéfa pražského územního svazu Karla Anderse jde často o zahraniční dělníky z­východu, kteří si tak vylepšují finanční situaci.
  • "Týká se to ale i mnoha Čechů, kteří se chtějí obohatit. Máme dobrovolnou rybářskou stráž z našich členů i ­několik profesionálů," řekl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám