metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dalších 6 fotografií v galerii
Tolstolobik: 120 cm a 41 kg | foto: rybaripraha.cz

Parníky u Tančícího domu ženou kapříky rovnou na háček

  7:00
Rybářská Praha, kam se sjíždějí lidé z celé země: dvouapůlmetrový sumec, střílející pytláci, ale i soutěže pro děti o ceny. Horské pstruhové potoky sice v metropoli a okolí nenajdete, ale i tak si tady můžete užít lovu třeba i této velmi oblíbené ryby.

"Máme třináct revírů, kde se pstruzi dají chytat. Je to třeba Kocába, Radotínský a Pitkovický potok nebo Výmola v Praze-východ," říká pro deník Metro Karel Anders, předseda Pražského rybářského svazu. Skrze okno svítí slunce do nového podolského sídla svazu, který měl v červnu 36 412 členů. Jeho šedesátiletý šéf pochází z rybářské rodiny a koníček, kterému se věnuje od dětství, se mu stal i povoláním.

Máte teď přes 36 tisíc členů. Tito lidé v Praze a okolí chytají, nebo jsou tu jen registrovaní?
Záleží na typu povolenky, ale všichni mohou chytat minimálně v našich revírech. Zároveň se trochu pochlubím, že máme skvěle zarybněno, takže naopak k nám na pražské revíry jezdí lovit i rybáři z ­jiných částí země.

Sumec: 243 cm a 93,5 kg

Předseda Pražského rybářského svazu Karel Anders

Pražští rybáři

Český rybářský svaz - Územní svaz města Prahy má 36 412 členů, z toho je 3,5 tisíce dětí. Za poslední rok ubylo 841 členů.

  • Náborové akce ve školách s letáky Staň se rybářem příliš nováčků nenalákaly. Pro děti přitom pražský územní svaz chystá i závody o ceny nejen v teorii, ale i v chytání ryb.
  • Svaz nedávno (po několika desetiletích na Kampě) změnil sídlo a nyní je v Podolí vedle porodnice. Více na www.rybaripraha.cz.

Co kde v Praze může rybář ulovit?
Máme tu krásné stojaté lokality jako Hostivař, Kyjský rybník či Džbán. Naše povolenka platí ale i ve Vraném nad Vltavou či Štěchovicích. A najdete tu i trofejní kusy. Před časem jsme lovili Hostivař kvůli odbahnění a největší sumec tam měl 243­ centimetrů a vážil přes devadesát kilo. Tolstolobik měřil 120­ centimetrů a­ měl přes 40­ kilo.

Jak je starý takhle velký sumec?
Může mít 40 i 50 let. Takhle dlouho vlastně Hostivařská přehrada nebyla slovena. Tyto obry jsme pak převezli do jiných revírů.

Stánkaři na náplavce pod Tančícím domem mi před lety říkali, že tam tahají z­ vody osmikilové kapry…
To platí. A k úlovku tam pomáhají parníky. Když přirážejí ke břehu, tak zvíří dno, což z něj zvedne spoustu živočichů. Kapr začne být aktivnější a chytá je. Mezi tím plave i­ nástraha – a už ho má rybář na prutu.

Vltava v centru je dobrá oblast na chytání ryb?
Je to velice úspěšný revír, samozřejmě chybí klid přírody, ale zase to mají lidé blízko. Vltava má kvalitní vodu, daří se zde i lososovitým rybám.

Chlapíci ze stánku prý kapry pouštěli. Dají se ale jíst ryby třeba zpod Karlova mostu?
Určitě.

Legálně na ryby

Chcete si ulovit rybu v centru Prahy, třeba pod Palackého mostem. Co vás čeká?

  • Je třeba stát se členem pražského svazu, udělat zkoušky a získat rybářský lístek. Jde o stokorunové záležitosti.
  • Roční známka vyjde na čtyři sta, pak záleží na typu povolenky. Pro území Prahy a­okolí stojí 950 Kč na rok.

A co bych si teď mohl ulovit?
Všechny ryby od minimální povolené míry výš. A už měsíc, od 16.­června, také dravce. Do té doby byli hájení. Od půlky června si tedy můžete nechat štiku, sumce, candáta, bolena dravého…

Zmiňujete minimální míru, je i nějaká maximální povolená?
Jediné omezení začíná být poslední dobou u kapra. Říká se tomu Akce K 70, kdy by měl rybář pustit kapra většího než 70 centimetrů zpět, kde ho chytil. Tohle je pro nás adrenalin. Přelstít velkou rybu, zdolat ji a šetrně jí zase vrátit svobodu.

Jaký byl váš největší boj s­ rybou?
Ten, který jsem prohrál. Když ryba pořád jede a jede, vy jen koukáte, pak udělá třeba kotrmelec, přetrhne vlasec nebo se vyhákne a je pryč. Ani nevíte, co to bylo. To mohl být čtyřicetikilový sumec stejně jako pětadvacetikilový kapr.

A největší úspěchy?
Štika, co měla 80 centimetrů. Já jsem ale spíše na pstruhy. A tam si vážím, když má potočák nebo duhák 48 centimetrů.

Nebezpečí s ozbrojenými pytláky

Rybářský svaz v Praze zažil případy, kdy se dopadení lidé postavili na odpor.

  • Stane se, že praští strážného nebo ho hodí do vody a utečou. Nejdrastičtější případ se odehrál před dvěma lety, kdy pytláci porybného postřelili.
  • Naštěstí to byla zbraň malého kalibru – a trefili ho do náprsní tašky. Ubránil se jen díky výstražné střelbě do země. Už také svaz doporučuje, aby radši chodili ve dvou, ve třech. Případ se odehrál v Lahovicích, u soutoku Berounky s Vltavou.
  • Podle šéfa pražského územního svazu Karla Anderse jde často o zahraniční dělníky z­východu, kteří si tak vylepšují finanční situaci.
  • "Týká se to ale i mnoha Čechů, kteří se chtějí obohatit. Máme dobrovolnou rybářskou stráž z našich členů i ­několik profesionálů," řekl.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek