metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Pattinsonův Batman bude noir detektiv. Jokera zatím nepotká

  16:49
Sólový hraný snímek o netopýřím hrdinovi se do kin podívá po více než devíti letech.

Každý správný fanoušek Batmana má již nyní jasno, co bude dělat v červnu za dva roky. Do kin totiž vtrhne jeho oblíbený hrdina s tváří herce Roberta Pattinsona. Na představitele upíra Edwarda Cullena z veskrze holčičí teenagerovské série Stmívání tak čeká nemalý úkol. Uspokojit diváky, kteří jsou v mnoha případech ještě rozpačití po posledním snímku, kde se jejich oblíbený hrdina Batman (tehdy s tváří herce Bena Afflecka) objevil. Nudit se nemá ani jeho postava na plátně. Maskovaný hrdina bude totiž čelit několika protivníkům.

Hádankář, Kočičí žena i Tučňák
Režisér Matt Reeves, jenž je českým divákům znám především jako tvůrce posledních dvou filmových pokračování o planetě opic, osídlí Batmanovo rodné město Gotham mnoha komiksovými postavami. Mezi ně má patřit například Kočičí žena v podání herečky Zoë Kravitzové, jež si již dříve zahrála v jiném komiksovém snímku – X-Men: První třída, nebo nový komisař Gordon v podání herce Jeffreyho Wrighta. Dorazit by měl i Tučňák, jehož roli nedávno odmítl herec Jonah Hill. Ve šlépějích Jima Carreyho, který na plátně naposled (před více než 24 lety) ztvárnil roli záporáka Hádankáře, půjde herec Paul Dan. 

Phoenixův Joker nedorazí
Pattinsonův Batman se bude muset ve svém prvním sólovém filmu naopak obejít bez svého nejznámějšího a nejnebezpečnějšího protivníka – Jokera. Ten sice coby zkrachovalý komediant Arthur Fleck (hraje ho herec Joaquin Phoenix) slaví v těchto dnech úspěch nejen v tuzemských kinosálech, ale zatím není jasné, zda se budou oba snímky odehrávat ve stejném světě. Studio Warner Bros. by se tak definitivně vzdalo myšlenky propojovat své snímky do jednoho velkého filmového univerza podle komiksů od vydavatelství DC.

Kasovní neúspěch na stejném principu postaveném snímku Liga spravedlnosti, ve kterém se před dvěma lety objevil nejen Batman, ale i Superman či Flash, podle filmových odborníků naznačuje, že jde o krok správným směrem. Na druhou stranu se však i poté najde množství lidí, kteří nepochopí, že Joker (alespoň zatím…) opravdu nebude mít s netopýřím debutem Pattinsona nic společného.

Pořádná předloha
Už několik týdnů se v Hollywoodu hovoří o tom, že se v novém Batmanovi víceméně zadaptuje jeho konkrétní komiksový příběh s názvem Dlouhý Halloween. Batman v něm bude pátrat po tajemném vrahovi, jenž páchá své zločiny podle kalendáře. Dle vyjádření Pattinsona ponese příběh prvky filmu noir a Batman zde uspokojí fanoušky především svými detektivními schopnostmi.

Pokud Pattinsonův film za dva roky uspěje, stane se jeho Batman středobodem minimálně dalších dvou filmů. Fanoušci proto doufají, že to bude nejen velký trhák, ale i kvalitní podívaná. Filmové studio Warner Bros. a jeho komiksový svět DC má navíc oproti doposud úspěšnějšímu Marvelu jednu velkou výhodu – propracovanější komiksový základ. 

Společně se Supermanem je Batman hlavní hvězdou komiksového světa DC

První komiks s Batmanem vyšel před osmdesáti lety. Od té doby se dočkal řady filmových zpracování. V nich jej ztvárnil například Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney nebo Ben Affleck. Deník Metro si posvítil na ty nejzásadnější.

  • Batman (1966, režie: Leslie H. Martinson): V úplně prvním celovečerním hraném filmu o Bruci Waynovi, jenž nosí masku netopýra, ztvárnil hlavní roli nedávno zesnulý herec Adam West. Snímek odvozený ze stejnojmenného seriálu je dnes kultovní záležitostí, a to především kvůli nadsázce, s jakou jeho tvůrci Batmanova dobrodružství podali. Jinak než jako komedii jej však brát nelze. Hrdina zde nosí elasťáky, v opasku má sprej na žraloky a jeho protivníkovi – Jokerovi – kouká zpod make-upu knír.
  • Batman a Batman se vrací (1989 a 1992, režie Tim Burton): V hlavní roli dvojice snímků se představil zpočátku podceňovaný Michael Keaton, který již s Burtonem dříve spolupracoval. Režisérův typický vizuálně temný rukopis však spolu s jeho výkonem nadchl diváky natolik, že vznikla o tři roky později dvojka. Z té je dodnes kultovní klasika komiksových adaptací, paradoxně však také kvůli neprodejnosti snímku. Bizarní svět, který v druhém díle Burton divákům předložil, byl totiž ještě temnější a bizarnější než jednička. Například partnerství s McDonald’s a jeho Happy mealy pak působily přímo nepatřičně.
  • Batman navždy (1995, režie: Joel Schumacher): O tři roky později oblékl kostým netopýřího muže světlovlasý Val Kilmer. Režisér Schumacher pak měl jednoduchý úkol – natočit více rodinnou podívanou, než jakou přinesl Burton. Výsledek je dodnes velmi rozpačitý, a ačkoli je film ve svém prvním dějstvím slibnou akční podívanou, ztrácí jednodušším příběhem, a především odpudivým neonovým vizuálem. Režisér navíc na kostýmy Batmana a jeho parťáka Robina (Chris O’Donnell) přidal po vzoru antických soch bradavky. Tyto ingredience se mu měly o zhruba dva roky později krutě vymstít.
  • Batman a Robin (1997, režie: Joel Schumacher): V pokračování Batmana navždy se opět objevil v roli Robina herec O’Donnell, netopýra si zde však vystřihl jiný rek – herec George Clooney. Ten si dle svých slov vyjednal změnu kostýmu – zvětšili mu prý suspenzor. Z filmu se stal kasovní propadák, jednak kvůli řadě absurdit, které se na plátně odehrávají (Batman například používá netopýří kreditní kartu – viz foto), hloupému příběhu i nepříliš dobře přijímaným hereckým výkonům. Schumacher i Clooney se za film o několik let později omluvili. Podle řady fanoušků měly však Schumacherovy snímky smysl. Pomohly definovat, kudy by se komiks na plátně ubírat neměl.
  • Batman začíná (2005, režie: Christophera Nolan): První snímek takzvané Trilogie o temném rytíři režírovala, stejně jako následující dvě pokračování, režisérská hvězda Christopher Nolan. Ten netopýřího muže vrátil k počátkům jeho superhrdinské kariéry a fantasy prvky zde omezil na minimum.  Odraz od zažitých komiksových adaptací k opět temnějším kořenům a realističtější podívané se líbil divákům i kritikům.
  • Temný rytíř a Temný rytíř povstal (2008 a 2012, režie Christopher Nolan):  O Temném rytíři se dodnes hovoří jako o dosud nejlepším komiksovém filmu od DC. Nolan zde dostal volnější ruce i vyšší rozpočet, a tak mohl na plátně vyobrazit zběsilé řádění teroristy Jokera v podání Heatha Ledgera i kriminální thriller plný zvratů. Trilogii uzavřel asi nejtemnější částí, snímkem První rytíř povstal. Dle fandů byl tento snímek zároveň tím nejméně komiksovým Batmanem.
  • Batman vs Superman a Liga spravedlnosti (2016 a 2017, režie: Zach Snyder): Poslední tváří Batmana na velkém plátně byl herec Ben Affleck. Ten se nejprve v průměrně přijatém Batman vs Superman porval na plátně se stejně slavným kolegou Supermanem, aby o rok později pohořel po boku svých kolegů Aquamana a Flashe ve snímku Liga spravedlnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek