metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

PCR testy máme už zdarma. Zatím ale nejsou zdaleka pro každého

  16:50
Z jedné strany fronta na „rychlé“, ale méně přesné antigenní testování. Z druhé strany zdravotnického kontejneru menší řada na ty důkladnější. Od dnešního dne si mohou lidé na internetové adrese ocko.uzis.cz stáhnout svůj osobní očkovací nebo testovací certifikát. Tento dokument je pro Čechy důležitý. Je totiž vstupem na akce, do restaurace, ale především na cestu do ciziny, kde tento covid pas už uznávají.

Pokud se nechali otestovat v certifikovaném centru, najdou tu po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu (proces doplňuje jednorázový kód v zaslané SMS) všechna testování, která už absolvovali. Včetně první nebo obou dávek vakcíny proti covidu.

Deník Metro stažení certifikátu vyzkoušel a jedná se o jednoduchý, současně velmi rychlý proces. Když otevřete certifikát (je ve formátu PDF), můžete si certifikát naskenovat přes QR kód a uložit v mobilu. Pokud chytrý mobil nemáte, můžete si ho i vytisknout. Je to záležitost na minutu dvě a zahlcení se, alespoň v poledne, kdy jsme certifikáty v redakci stahovali, nekonalo. Podle dalších zdrojů docházelo ráno k drobným výpadkům či přetížení webu.

Antigenní je rychlejší
Od 1. června je k dispozici také testování PCR zdarma. Každý člověk se zdravotním pojištěním může absolvovat dva bezplatné testy měsíčně. Už ho začali využívat jak jednotlivci, tak firmy, které posílají do testovacích míst své pracovníky. „Jsem objednaná na příští týden na PCR, vím, že je to zdarma,“ říká paní před „covidovým kontejnerem“ na pražském Smíchově. Ale v této chvíli tu čeká na jednodušší antigenní testování. Protože výsledek dostane takřka okamžitě, i když antigenní zkouška má kratší dobu platnosti.

Nejasnosti

  • Čtyři antigenní a dva PCR testy měsíčně zdarma na hlavu. Tato pravidla platí od 1. června. Shoda mezi testovacími laboratořemi a státem zatím nepanuje v ceně za jedno testování.
  • Od července mají platit nové, nižší sazby. Pojišťovny navrhují za jeden PCR test něco přes šest set korun, laboratoře nyní požadují od samoplátců a pojišťoven asi dvojnásobek.

Zdarma někde jen na lékařský předpis
Zatím není zcela jasné, jak to bude s úhradami PCR testů. I proto je dosud mnohá, hlavně soukromá testovací centra, zdarma nenabízejí. Jasná prý není metodika, zda se budou hradit dražší „jednotlivé“ PCR testy, nebo ty levnější „hromadné“. Bezplatně proto berou centra jen příznakové klienty s doporučením od lékaře. Důvodem jsou nižší platby (viz box), které by měly zdravotní pojišťovny laboratořím od července platit. To vše může být ještě kamenem úrazu. Zájemci o bezplatný test uspějí hlavně ve velkých nemocnicích.

Kdo chce výsledek hned, zaplatí tisíce
„Změna se nedotkne velkokapacitních laboratoří, které nakupují PCR testy ve stovkách tisíc kusů,“ říká Milan Šimko ze společnosti AxonLab. Ostatní laboratoře nebudou pravděpodobně za těchto podmínek schopny provádět PCR testování, rozdíl v ceně tedy zřejmě budou muset doplatit pacienti. Změny se dotknou i proplácení antigenních testů. „Chápu, že pojišťovny snížily úhradu levných antigenních testů, které stojí kolem 40 korun. Naše metodika TRF však kvalitou odpovídá PCR testu, nerozumím tomu, proč je úhrada od pojišťoven plošně ponížena,“ říká Šimko. Výsledek PCR testu se klient dozví standardně do 24 hodin, obvykle je to ale kratší. Za expresní výsledek do tří hodin si ale v soukromé laboratoři zaplatí téměř pět tisíc korun. Jeho součástí je lékařská zpráva a certifikát v češtině a angličtině pro potřeby cestování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek