metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Pes už není věc.
Pes už není věc. | foto: SXC

Pejskaři chtějí více ploch pro své mazlíčky, ostatní zas méně hromádek v ulicích

5. ledna 2014  9:00 Adam Váchal Metro.cz
Volně pobíhající pes po městě? Ani náhodou, stěžují si lidé. "Volně pobíhající psi patří na vyhrazený prostor. Sama psa vlastním, a ačkoliv je vychovaný, nikdy se nikdo za svého psa nemůže stoprocentně zaručit, že například nevběhne do silnice, nenapadne člověka či jiného psa,“ píše Metru čtenářka Štěpánka.

Řada pejskařů si však stěžuje, že míst, která jsou po Praze vyhrazena pouze psů, je nedostatek. To se však do budoucna alespoň v některých městských částech změní. Letos chce například rozšířit množství takových míst radnice osmé městské části. "Plánujeme rozšíření portfolia hojně navštěvovaných psích luk o psí louku v ulici Hanouškova,“ říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Lidem vadí hromádky

Jedním z dalších problémů, který budí emoce mezi lidmi, jsou neuklizené psí hromádky na chodnících a na trávnících v parku. "U nás v novém sídlišti na Zličíně má psa odhadem každý třetí. Veškerá zeleň a chodníky kolem domů jsou plné psích výkalů a to nemluvím o keřích, které hubí psí moč,“ píše čtenář Viktor Richter.

Jiné zkušenosti však mají například obyvatelé Ďáblic. "Čím to je, že na sídlišti Ďáblice se v psích exkrementech nebrodíme i když psů je zde mnoho? Já sama mám dva, samozřejmě po nich a nedělá mi to žádné potíže,“ píše obyvatelka Ďáblic Anna Nosková.

Pes už není věc

  • Od 1. ledna letošního roku už zákony nepohlíží na psa a další živá zvířata jako na věc.
  • Zatímco ještě v roce 2013 se pohlíželo na psa jako na věc a ve chvíli, kdy zvíře někdo úmyslně usmrtil či zranil, hovořily zákony pouze o poškození cizí věci, nyní bude situace zcela jiná.
  • Původně totiž v takové situaci musel pachatel poškozenému zaplatit majiteli pouze cenu, za kterou by bylo možné pořídit nové zvíře stejného druhu.
  • Nový občanský zákoník ale již počítá jak s odškodněním za citovou újmu, tak například s výlohami na veterináře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám