metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil
Pes už není věc. | foto: SXC

Pejskaři chtějí více ploch pro své mazlíčky, ostatní zas méně hromádek v ulicích

  9:00
Volně pobíhající pes po městě? Ani náhodou, stěžují si lidé. "Volně pobíhající psi patří na vyhrazený prostor. Sama psa vlastním, a ačkoliv je vychovaný, nikdy se nikdo za svého psa nemůže stoprocentně zaručit, že například nevběhne do silnice, nenapadne člověka či jiného psa,“ píše Metru čtenářka Štěpánka.

Řada pejskařů si však stěžuje, že míst, která jsou po Praze vyhrazena pouze psů, je nedostatek. To se však do budoucna alespoň v některých městských částech změní. Letos chce například rozšířit množství takových míst radnice osmé městské části. "Plánujeme rozšíření portfolia hojně navštěvovaných psích luk o psí louku v ulici Hanouškova,“ říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Lidem vadí hromádky

Jedním z dalších problémů, který budí emoce mezi lidmi, jsou neuklizené psí hromádky na chodnících a na trávnících v parku. "U nás v novém sídlišti na Zličíně má psa odhadem každý třetí. Veškerá zeleň a chodníky kolem domů jsou plné psích výkalů a to nemluvím o keřích, které hubí psí moč,“ píše čtenář Viktor Richter.

Jiné zkušenosti však mají například obyvatelé Ďáblic. "Čím to je, že na sídlišti Ďáblice se v psích exkrementech nebrodíme i když psů je zde mnoho? Já sama mám dva, samozřejmě po nich a nedělá mi to žádné potíže,“ píše obyvatelka Ďáblic Anna Nosková.

Pes už není věc

  • Od 1. ledna letošního roku už zákony nepohlíží na psa a další živá zvířata jako na věc.
  • Zatímco ještě v roce 2013 se pohlíželo na psa jako na věc a ve chvíli, kdy zvíře někdo úmyslně usmrtil či zranil, hovořily zákony pouze o poškození cizí věci, nyní bude situace zcela jiná.
  • Původně totiž v takové situaci musel pachatel poškozenému zaplatit majiteli pouze cenu, za kterou by bylo možné pořídit nové zvíře stejného druhu.
  • Nový občanský zákoník ale již počítá jak s odškodněním za citovou újmu, tak například s výlohami na veterináře.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. V „pojízdné anketě“ se hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek