metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Středa, 19. května 2021. Svátek má Ivo.
Pes už není věc. | foto: SXC

Pejskaři chtějí více ploch pro své mazlíčky, ostatní zas méně hromádek v ulicích

  9:00
Volně pobíhající pes po městě? Ani náhodou, stěžují si lidé. "Volně pobíhající psi patří na vyhrazený prostor. Sama psa vlastním, a ačkoliv je vychovaný, nikdy se nikdo za svého psa nemůže stoprocentně zaručit, že například nevběhne do silnice, nenapadne člověka či jiného psa,“ píše Metru čtenářka Štěpánka.

Řada pejskařů si však stěžuje, že míst, která jsou po Praze vyhrazena pouze psů, je nedostatek. To se však do budoucna alespoň v některých městských částech změní. Letos chce například rozšířit množství takových míst radnice osmé městské části. "Plánujeme rozšíření portfolia hojně navštěvovaných psích luk o psí louku v ulici Hanouškova,“ říká mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

Lidem vadí hromádky

Jedním z dalších problémů, který budí emoce mezi lidmi, jsou neuklizené psí hromádky na chodnících a na trávnících v parku. "U nás v novém sídlišti na Zličíně má psa odhadem každý třetí. Veškerá zeleň a chodníky kolem domů jsou plné psích výkalů a to nemluvím o keřích, které hubí psí moč,“ píše čtenář Viktor Richter.

Jiné zkušenosti však mají například obyvatelé Ďáblic. "Čím to je, že na sídlišti Ďáblice se v psích exkrementech nebrodíme i když psů je zde mnoho? Já sama mám dva, samozřejmě po nich a nedělá mi to žádné potíže,“ píše obyvatelka Ďáblic Anna Nosková.

Pes už není věc

  • Od 1. ledna letošního roku už zákony nepohlíží na psa a další živá zvířata jako na věc.
  • Zatímco ještě v roce 2013 se pohlíželo na psa jako na věc a ve chvíli, kdy zvíře někdo úmyslně usmrtil či zranil, hovořily zákony pouze o poškození cizí věci, nyní bude situace zcela jiná.
  • Původně totiž v takové situaci musel pachatel poškozenému zaplatit majiteli pouze cenu, za kterou by bylo možné pořídit nové zvíře stejného druhu.
  • Nový občanský zákoník ale již počítá jak s odškodněním za citovou újmu, tak například s výlohami na veterináře.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

vydáno 18. května 2021  18:30

Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.  celý článek

Putuje napříč Českem. Chce upozornit na příběhy předčasně narozených dětí

vydáno 18. května 2021  10:05

Od začátku května křižuje republiku. Pokud někde potkáte chlapíka s batohem na zádech, který už má v nohách přes tisíc kilometrů, zřejmě to bude Josef...  celý článek

Cestující mohou nastupovat už i předními dveřmi. Rozvolňování opatření se nelíbí některým řidičům

vydáno 18. května 2021  5:15

Pražská MHD se postupně vrací do normálu. Cestující již mohou od pondělka do všech vozidel opět nastupovat také předními dveřmi a uvolnily se pro ně...  celý článek

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Vaše fotky z Prahy