metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Peníze ve stavebnictví zatím jsou, scházejí však dělníci

14. července 2020  13:39 Pavel Hrabica Metro.cz
Karel IV. dal v krizi lidem práci tím, že je nechal stavět Hladovou zeď. Také teď se dá stavebnictvím vydělat.

Opravují se silnice, chodníky, rekonstruují školy i nemocnice, staví se nová kanalizace. Radnice českých měst se snaží neomezovat plánované investice. To se týká i developerů.

Peníze tak proudí ke stavebním firmám, které nemusejí radikálně snižovat počet zaměstnanců. „Naše příjmy letos i v příštím roce poklesnou, ale nechceme vše škrtnout, uspat a čekat, co se stane. Naopak chceme zahájit ještě více investic,“ říká starosta ostravské městské části Slezská Ostrava Richard Vereš. Problémem pro pokračující stavby však může být nedostatek pracovních sil. 

Do montérek nechtějí

  • Nejmenší zájem je v Česku o učební obory zedník, pekař, obuvník, čalouník, truhlář a o zemědělská odvětví.
  • V roce 2019 byla míra volných pracovních míst ve stavebnictví v EU 2,1 procenta. V Česku dosahoval počet neobsazených míst ve stavebnictví 6,5 procenta, nejvíce v celé Unii.
  • Počet vyučených zedníků klesl v letech 2003 až 2018 o 64 procent. Pokrývačů ubylo o téměř 75 procent.

České stavebnictví si za posledních pětadvacet let vytvořilo silnou závislost na zahraničních zaměstnancích, především z Ukrajiny nebo ze Slovenska. „Hromadné propouštění jako například v automobilovém průmyslu či cestovním ruchu není na pořadu dne,“ popisuje aktuální situaci ve stavebnictví Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební společnosti VW WACHAL. Největší výzvou bude podle něho zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných i pomocných pracovníků na stavbách.

V loňském roce podle zjištění analytické společnosti CEEC Research využívaly dvě třetiny tuzemských stavebních firem cizince z Východu. Po vypuknutí pandemie koronaviru a rychlém uzavření vnějších hranic evropských zemí se řada zahraničních dělníků vrátila do své rodné země. Jejich návrat zpět do České republiky bude pozvolný a někteří se k nám již nevrátí. Stavební dělníci z Ukrajiny se v posledních letech stále častěji vydávají dále na západ. U nás již načerpali dostatek zkušeností a odcházejí za vyššími výdělky například do Německa. České stavební firmy se snaží hledat nové síly i mimo Evropu, ale například plány na větší kontingenty stavebních dělníků například z Nepálu ztroskotaly.

Nenahraditelní

  • Během epidemie odjelo domů podle odhadů až 70 procent agenturně zaměstnávaných Ukrajinců.
  • V Česku žije přibližně 135 tisíc Ukrajinců. Tisíce jsou u nás jen na dočasná víza (do 90 dnů pobytu), případně na polská víza. Řada oborů se bez nich neobejde.

Problémy s nedostatkem lidí potvrzují i další firmy. „I několik týdnů po začátku uvolňování protikoronavirových omezení se spousta stavebních firem potýká s nedostatkem zahraničních pracovníků, protože mnozí se stále nedostali zpátky do Česka,“ řekl deníku Metro Evžen Korec, majitel pražské developerské společnosti Ekospol. Nouzový stav ale přinesl některým radnicím zcela specifické problémy, než je jen nedostatek pracovníků ve stavebních firmách. „Na střechu koncertní síně památkáři určili břidlici, ta se dováží ze Španělska, a s dodávkami je velký problém,“ uvedla Klára Hazuchová, vedoucí odboru veřejných zakázek radnice v moravskoslezském Krnově. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám