metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Peníze ve stavebnictví zatím jsou, scházejí však dělníci

14. července 2020  13:39 Pavel Hrabica Metro.cz
Karel IV. dal v krizi lidem práci tím, že je nechal stavět Hladovou zeď. Také teď se dá stavebnictvím vydělat.

Opravují se silnice, chodníky, rekonstruují školy i nemocnice, staví se nová kanalizace. Radnice českých měst se snaží neomezovat plánované investice. To se týká i developerů.

Peníze tak proudí ke stavebním firmám, které nemusejí radikálně snižovat počet zaměstnanců. „Naše příjmy letos i v příštím roce poklesnou, ale nechceme vše škrtnout, uspat a čekat, co se stane. Naopak chceme zahájit ještě více investic,“ říká starosta ostravské městské části Slezská Ostrava Richard Vereš. Problémem pro pokračující stavby však může být nedostatek pracovních sil. 

Do montérek nechtějí

  • Nejmenší zájem je v Česku o učební obory zedník, pekař, obuvník, čalouník, truhlář a o zemědělská odvětví.
  • V roce 2019 byla míra volných pracovních míst ve stavebnictví v EU 2,1 procenta. V Česku dosahoval počet neobsazených míst ve stavebnictví 6,5 procenta, nejvíce v celé Unii.
  • Počet vyučených zedníků klesl v letech 2003 až 2018 o 64 procent. Pokrývačů ubylo o téměř 75 procent.

České stavebnictví si za posledních pětadvacet let vytvořilo silnou závislost na zahraničních zaměstnancích, především z Ukrajiny nebo ze Slovenska. „Hromadné propouštění jako například v automobilovém průmyslu či cestovním ruchu není na pořadu dne,“ popisuje aktuální situaci ve stavebnictví Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební společnosti VW WACHAL. Největší výzvou bude podle něho zajištění dostatečného počtu kvalifikovaných i pomocných pracovníků na stavbách.

V loňském roce podle zjištění analytické společnosti CEEC Research využívaly dvě třetiny tuzemských stavebních firem cizince z Východu. Po vypuknutí pandemie koronaviru a rychlém uzavření vnějších hranic evropských zemí se řada zahraničních dělníků vrátila do své rodné země. Jejich návrat zpět do České republiky bude pozvolný a někteří se k nám již nevrátí. Stavební dělníci z Ukrajiny se v posledních letech stále častěji vydávají dále na západ. U nás již načerpali dostatek zkušeností a odcházejí za vyššími výdělky například do Německa. České stavební firmy se snaží hledat nové síly i mimo Evropu, ale například plány na větší kontingenty stavebních dělníků například z Nepálu ztroskotaly.

Nenahraditelní

  • Během epidemie odjelo domů podle odhadů až 70 procent agenturně zaměstnávaných Ukrajinců.
  • V Česku žije přibližně 135 tisíc Ukrajinců. Tisíce jsou u nás jen na dočasná víza (do 90 dnů pobytu), případně na polská víza. Řada oborů se bez nich neobejde.

Problémy s nedostatkem lidí potvrzují i další firmy. „I několik týdnů po začátku uvolňování protikoronavirových omezení se spousta stavebních firem potýká s nedostatkem zahraničních pracovníků, protože mnozí se stále nedostali zpátky do Česka,“ řekl deníku Metro Evžen Korec, majitel pražské developerské společnosti Ekospol. Nouzový stav ale přinesl některým radnicím zcela specifické problémy, než je jen nedostatek pracovníků ve stavebních firmách. „Na střechu koncertní síně památkáři určili břidlici, ta se dováží ze Španělska, a s dodávkami je velký problém,“ uvedla Klára Hazuchová, vedoucí odboru veřejných zakázek radnice v moravskoslezském Krnově. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám