metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Běhání je stále populárnější.
Větší foto
Běhání je stále populárnější. | foto: Profimedia.cz

Pět moderních novinek, které v běhání momentálně frčí

21. dubna 2018  9:57 Metro.cz
Běhání v Česku zažívá už několik let velký boom. K malému výklusu nepotřebujete balon, hřiště nebo spoluhráče. Stačí chuť, trenky a tenisky. Aktuální průzkum na platformě Týmuj.cz dokonce zařadil běhaní do top trojky mezi nejpopulárnější sporty v Česku. Deník Metro proto vybral pět věcí, které jsou dnes v běhání „cool“.

Běžecký deník
I člověk, který si běhá jen tak pro radost a bez jakýchkoliv závodních úmyslů, rád sleduje, jak se jeho amatérská běžecká „kariéra“ vyvíjí. Hodně běžců si tak dnes zapisuje svoje výkony, počítá naběhané kilometry a vylepšuje své traťové rekordy. Běžci po celém světě mají své deníky na papíře nebo používají aplikaci v mobilu či v hodinkách. Deníky jsou i webové. Za všechny jmenujme například Mytreneek.cz, Runtastic.com či Mapmyrun.com.

Kdo nefotí, ten neběhá
Všichni, kdo máte Facebook nebo Instagram, máte určitě ve svých přátelích alespoň jednoho běžce narcise. Tedy sportovce, který každý svůj upocený výkon zvěční na sociálních sítích. U těchto fotek jsou pak velmi často desítky pochvalných komentářů nebo palců nahoru. Dle psychologů je takové sdílení veskrze pozitivní, a to proto, že jsou fotky inspirací pro ostatní. Zároveň je to takové veřejné hecování se k dalším lepším výkonům. Odborníci ale radí nesdílet své běžecké momentky moc často. Na své internetové přátele totiž můžete působit i tak trochu jako „vejtahové“.

Rychlá energie
Hodně rozšířené jsou dnes také energetické gely. Ty se používají při delších běžeckých závodech, i při náročných trénincích. Jejich polotekutá forma zajišťuje rychlé vstřebání a složení na bázi jednoduchých sacharidů. Energetický gel je primárně určen k tomu, aby tělu při závodě dodal „rychlé cukry“. Závodník po určité době vyčerpá zásoby glykogenu a tyto cukry je mohou dobře nahradit.

Kecky na míru
Někdo má nestabilní kotníky, jiný vbočené palce. Každá sebemenší jinakost nohy negativně ovlivňuje běh a sériově vyráběné boty s tím mohou něco udělat jen velmi těžko. Řada firem tak dělá boty na míru. Například v Salomonu se specializují především na tvar svršku a výběr mezipodešve a podešve z předem připravených šablon. Adidas zase spoléhá na technologii 3D tisku, která vám přímo na místě dokáže zajistit unikátní tlumící vrstvu přesně podle otisku vašich chodidel. Brooks zase plánuje používat standardní svršek, který se spojí se speciálně vyrobenou tlumící vrstvou z klasické pěny TPU. Tato vrstva bude vyrobena na míru podle toho, jakým stylem běháte a jaký je váš přirozený pohybový řetězec.

Kam s ním?
Hodně běžců také řeší velký problém, kam s věcmi? Ne každý k běhu potřebuje mobil s foťákem. Ale určitě je potřeba mít při běhu klíče nebo doklady a to pro případ, že se zraníte. Jenže kam s nimi? Batoh je zbytečně velký a ledvinka nepohodlná. S řešením přišel parkourista Martin Skalník, student Technické univerzity v Liberci. Ten vymyslel netypické pouzdro, které svým tvarem a konstrukcí připomíná ledvinku, ale k batohu ho přibližuje místo, kde se toto netradiční pouzdro nosí. Unikát s názvem Binder patří na hrudník, kde se připíná pomocí stahovací tkanice na straně jedné a dvou pevných popruhů nad a pod ramenem na straně druhé. Kolegové z portálu Rungo.idnes.cz pouzdro otestovali. Ocenili jeho praktičnost, ale upozornili na to, že popruh může v některých případech bránit plnohodnotnému nádechu.

Deník Metro vybral závody, které se konají v brzké době

  • První květnový den má většina Čechů volno. Koná se tak celá řada běžeckých závodů. Například v Praze si můžete zazávodit na tříkilometrovém Běhu čarodějné lásky. Ten se koná v Hodkovičkách.
  • V metropoli se běží také Skálův běh. Závod dlouhý 10 či 5 kilometrů, který vede po asfaltu i terénem. Součástí jsou i dětské závody a závod se psem.
  • 1. května se můžete zúčastnit také Běhu údolí samoty. Závod na 8,4 nebo 3 kilometry vedený převážně po lesních cestách a stezkách, který je součástí poháru Lužický horal a Okresní běžecké ligy Česká Lípa. Běh se koná v Radvanci u Nového Boru.
  • Další z prvomájových závodů je i Běh Údolím vzdechů. Závod dlouhý 5 a 10 kilometrů, který se běží terénem okolím Sudoměřic u Tábora.
  • Tento den se běží i Májový běh v Lounech. Závod má pět kilometrů a start je v ulici Prokopa Holého.
  • Baťův běh je dlouhý 3 kilometry a koná se 1. května v Sezimově Ústí.
  • Trochu jiný závod se koná ve středu 2. května v České Třebové. Intervalový běh do vrchu dlouhý jeden kilometr s převýšením 150 metrů má cíl na vrcholu sjezdovky Peklák. Celý závod vede po travnatém povrchu a je součástí série Pekelný kilometr a Iscarex poháru.
  • Náročnější závod je Jesenická stovka. Dálkový běh na 103 kilometrů vede ze Šumperku přes celý hlavní hřeben Jeseníků zpět do Šumperku. Závod se koná 4. května.
  • Závod úplně jiného soudku se pak koná 5. května v Plzni. Pivní Běh startuje v 11.30 v Hospůdce U Pechtů. Na jeho šestikilometrové trati na závodníky čeká pět malých piv. Možné je běžet samostatně nebo v týmu. Letošní novinkou je měření časů pomocí čipů a profesionální časomíry. Pro prvních 100 registrovaných běžců je v ceně startovného také originální tričko.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám