metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Z plakátu Spolku bydlení v Hodkovičkách.
Z plakátu Spolku bydlení v Hodkovičkách. | foto: ArchivMetro.cz

Pět set bytů vnikne místo někdejší řady skleníků

14. prosince 2016  10:44 Filip Jaroševský Metro.cz
Místní obyvatelé se obávají, že klidné Hodkovičky ušlape betonové monstrum.

„Podařilo se nám zamezit výstavbě až dvacetipatrové budovy, kterou zde mohl developer postavit,“ chlubil se minulý týden starosta čtvrté městské části Petr Štěpánek. To by byl podle obyvatel Hodkoviček, v jejichž historické vilové zástavbě měla obří budova stát, chvályhodný počin. Kdyby neměl místo ní jako náhrada vzniknout téměř totožný projekt.

„Proti se v petici postavilo více než tři tisíce obyvatel Prahy. Radnice nepodporuje Hodkovičky, nepodporuje občany. Jsme z ní zoufalí. Tohle tady nechceme,“ stěžuje si za Spolek bydlení v Hodkovičkách Jan Hevessy. Na místě bývalého skleníkového areálu by podle informací městské části měly vzniknout čtyřpodlažní až sedmipodlažní domy s 313 byty v Modřanské ulici, další necelé dvě stovky pak směrem k ulici V Mokřinách.

Podle místních je ale lokalita nevhodná pro byty nejen z estetického, ale také ze zdravotního hlediska. „Plocha je ovlivněna hlukem ze Strakonické a Modřanské ulice, z tramvajové a železniční trati. Pražská hygienická stanice ji navíc před šesti lety kvalifikovala jako nevhodnou k obytné výstavbě z důvodu zvýšených zdravotních rizik,“ dodává Hevessy.

Projekt s názvem Hodkovičky nad řekou má podle radnice Hodkovičkám přinést nejen bytové domy, ale i mateřskou školu, obnovu Zátišského potoka a výsadbu zeleně. Radnice také zabránila dopravnímu napojení obytného souboru do ulice V Mokřinách, se kterým se původně v projektu počítalo.

Svůj nesouhlas budou mít místní možnost vyjádřit v pátek na jednání zastupitelstva. „Snažili jsme se především vyjít vstříc potřebám místních. Investor nemůže území jen vytěžit a odejít, ale musí mu také něco vrátit,“ hájí postoj městské části radní Alžběta Rejchrtová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám