metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena
Z plakátu Spolku bydlení v Hodkovičkách. | foto: ArchivMetro.cz

Pět set bytů vnikne místo někdejší řady skleníků

  10:44
Místní obyvatelé se obávají, že klidné Hodkovičky ušlape betonové monstrum.

„Podařilo se nám zamezit výstavbě až dvacetipatrové budovy, kterou zde mohl developer postavit,“ chlubil se minulý týden starosta čtvrté městské části Petr Štěpánek. To by byl podle obyvatel Hodkoviček, v jejichž historické vilové zástavbě měla obří budova stát, chvályhodný počin. Kdyby neměl místo ní jako náhrada vzniknout téměř totožný projekt.

„Proti se v petici postavilo více než tři tisíce obyvatel Prahy. Radnice nepodporuje Hodkovičky, nepodporuje občany. Jsme z ní zoufalí. Tohle tady nechceme,“ stěžuje si za Spolek bydlení v Hodkovičkách Jan Hevessy. Na místě bývalého skleníkového areálu by podle informací městské části měly vzniknout čtyřpodlažní až sedmipodlažní domy s 313 byty v Modřanské ulici, další necelé dvě stovky pak směrem k ulici V Mokřinách.

Podle místních je ale lokalita nevhodná pro byty nejen z estetického, ale také ze zdravotního hlediska. „Plocha je ovlivněna hlukem ze Strakonické a Modřanské ulice, z tramvajové a železniční trati. Pražská hygienická stanice ji navíc před šesti lety kvalifikovala jako nevhodnou k obytné výstavbě z důvodu zvýšených zdravotních rizik,“ dodává Hevessy.

Projekt s názvem Hodkovičky nad řekou má podle radnice Hodkovičkám přinést nejen bytové domy, ale i mateřskou školu, obnovu Zátišského potoka a výsadbu zeleně. Radnice také zabránila dopravnímu napojení obytného souboru do ulice V Mokřinách, se kterým se původně v projektu počítalo.

Svůj nesouhlas budou mít místní možnost vyjádřit v pátek na jednání zastupitelstva. „Snažili jsme se především vyjít vstříc potřebám místních. Investor nemůže území jen vytěžit a odejít, ale musí mu také něco vrátit,“ hájí postoj městské části radní Alžběta Rejchrtová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek