metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět triků, jak i na podzim shodit pár kilogramů

11. září 2018  8:03 Kamila Hudečková, Metro.cz
Říká se, že nejlepší čas na hubnutí je léto. Ale proč by to nemohl být podzim? Přečtěte si několik rad, jak na to.

I když dbáte na zdravé stravování a chodíte cvičit, kila buď neubývají, nebo jdou dokonce nahoru. Metabolismus se zpomaluje a chyby ve stravování tomu moc nepomohou. Přesto se dá i v sychravých dnech tělo nastartovat tak, že kila půjdou dolů.

Hubnutí v začátcích, kdy je motivace nejvyšší, je i nejsnazší. Máte nějaká kila navíc, nezdravě se stravujete a pohybu také moc nedáte. Jakmile ale změníte stravu a začnete cvičit, první výsledky se obvykle dostaví poměrně rychle. Situace se ale časem změní. Ne nadarmo se říká, že posledních pár kilogramů se hubne nejhůře. Jak tedy na to?

1. Intenzitu tréninku navyšujte v rozumné míře
Pokud už nějakou dobu žijete zdravě, váš metabolismus se může zabrzdit a přestane reagovat na dávku pohybu, kterou jste mu dávali. „Když vám aktivita začne připadat po nějaké době příliš jednoduchá, můžete zkusit lehce zvýšit intenzitu tréninku. Tělo si již pravděpodobně na stejnou intenzitu zvyklo a metabolismus je potřeba nakopnout trochu více,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness- -centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

2. Dělejte v pohybu změny a cvičte intervalově
Důležité je trénink také pravidelně pozměňovat. Tatáž činnost podvacáté nemá stejný účinek, jako když ji děláte poprvé. Běháte každý den stejnou trasu už několik měsíců? Zkuste alespoň po dvou týdnech obrátit směr. Navíc můžete zkoušet i různé druhy běhu – kromě joggingu třeba sprint spojený s chůzí nebo běh v kopcovitém terénu. Nezapomeňte ani na střídání aktivit v různých tepových frekvencích.

3. Cvičte spíše v chladnějším prostředí
I když to tak nevypadá, cvičit spíše v chladnějším prostředí je vhodnější. Ve vytopených tělocvičnách jsou na tělo kladeny nároky na snižování teploty, což ho však nestojí příliš mnoho energie. Naopak při pobytu v chladu, kde termoregulační mechanismy musí zajistit zahřátí těla, spotřebují nějakou tu energii navíc. V zimních měsících vám může s hubnutím pomoci také oblékání méně teplého oblečení.

4. Vybírejte si potraviny, které se zdravě jen netváří
Při hubnutí je stěžejní i strava. Jak se ale vyznat v tom, co je pro mě dobré? Spousta potravin nese označení jako „zdravá snídaně“ či „zdravá svačinka“, ale s vyváženou stravou nemají mnoho společného. Například müsli, které je ve valné většině případů plné přidaných cukrů. „Je velký rozdíl mezi ovesnými vločkami a přeslazeným pečeným müsli. Výrobci zákazníky přesvědčí o tom, že rýžové chlebíčky se sladkou jogurtovou polevou plnou cukrů jsou skvělý nápad, což je samozřejmě nesmysl,“ popisuje nejčastější omyly v hubnutí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

5. Neničte si tělo nesmyslnými dietami
Chcete zkusit každou dietu, kterou objevíte? Chyba. U dietních režimů, kterých najdete na internetu nepřeberné množství, bývá problémem to, že nedodávají tělu všechny nezbytné živiny, a především jsou pro většinu lidí dlouhodobě neudržitelné. Chroničtí „dietáři“ tak často dietu nějakou dobu drží, třeba i trochu zhubnou, ale po jejím skončení naberou všechna kila zpět, a obvykle i s bonusem.

Pokud si nejste jisti, jak na to, svěřte se do rukou odborníka – nutričního specialisty, který vám sestaví individuální stravovací plán přesně na míru. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám