metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase
Větší foto
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase | foto: MAFRA

Petr Švancara: Hrát v zimě je šílené, odrazí se to v návštěvnosti

20. července 2018  12:14 Pavel Urban Metro.cz
Bývalý fotbalový útočník Petr Švancara nyní glosuje ligové dění jako znalec a nově také expert stanice 02 TV. V rozhovoru pro deník Metro mluvil o novém herním systému, větším využití videa i týmech, které bude sledovat.

Jak se vám líbí nový formát nejvyšší soutěže, kdy se po třiceti kolech bude hrát nadstavbová část?
Když došlo k podobné úpravě v juniorské lize, připadalo mi to prospěšné. Zatím se mi líbí ten nápad i u první ligy, ale jak to nakonec bude, si asi odpovíme až po nějakém čase. Zajímavé je to třeba ohledně sestupových příček, že sestupuje jen jeden a další dva týmy budou hrát baráž. Tím bude atraktivnější i druhá liga. Nový formát tedy vnímám vcelku pozitivně.

Na druhou stranu se bude hrát také v prosinci a pak hned v únoru. V těchto zimních měsících zřejmě nepřijde na stadiony moc diváků. Může to být naopak trochu minus změny?
To já říkám odjakživa, že by se mělo hrát v létě večer. Ale to je jen můj názor, nevím, proč to nejde. Každopádně hrát v prosinci je šílené a předpokládám, že se to odrazí v návštěvnosti. To by musel být opravdu atraktivní zápas, aby i v zimě přišli ve větším počtu. Bohužel tím utrpí hlavně lidé. Nerozumím tomu, proč nejsou třeba v rozpisu vložené nějaké středeční zápasy.

Na jaké týmy se před startem nové sezony těšíte? Koho budete sledovat?
Určitě jsem zvědavý na nováčka z Opavy. Budu jí fandit, protože jsem tam sám kdysi prožil krásný rok, kdy jsme také postoupili do první ligy. A jsem jako Brňák rád, že se Opava dohodla s Brnem, kde bude hrát několik domácích zápasů. Jsem zvědavý, kolik fanoušků z Opavy na Srbskou dorazí. Jejich fandové jsou totiž neskuteční. A těším se i na druhého nováčka z Příbrami. Uvidíme, jestli ta pauza prospěla i k tomu, že tam bude chodit třeba více diváků. A také jak budou hrát jejich zkušení hráči jako Miroslav Slepička či Rudolf Skácel.

Kdo bude podle vás patřit k favoritům celé soutěže?
Docela mě zajímá, kolik týmů bude konkurovat Plzni. Vzpomeňte, že po loňském podzimu dominovala opravdu o hodně bodů. Doufám, že bude mít letos po první části třeba šest sedm týmů podobný počet bodů. Určitě bude patřit k favoritům kromě Plzně zase Slavia a také Sparta. U ní jsem v očekávání, co ukáže, protože minulá sezona nebyla z jejich strany ideální. Možná se opět předvede Jablonec nebo nějaký jiný tým, který může být štikou ligy.

Jaký máte názor na video, které jsme nyní hodně viděli v akci na mistrovství světa. V české lize bude v každém kole na třech zápasech oproti jednomu v minulé sezoně. Pomáhá to fotbalu?
Já video vítám a chválím. Na mistrovství mě trochu zklamala komunikace s hlavními rozhodčími, kdy jsem čekal, že budou konzultovat víc situací. Ale pořád je to v počáteční fázi. Myslím, že video doceníme víc později. Myslím, že je jen dobře, když je penalta a videorozhodčí řekne, že byla, i když sudí na hřišti ji neviděl. A také fanoušci by to měli přivítat, není to pak z jejich strany vyhecované, když si řeknou, že situaci potvrdilo video.

Vaše názory při televizních přenosech si hodně fanoušků pochvaluje, uvidí vás někde?
Ano, tím, že přenosy koupila soukromá stanice 02 TV, budu zde jako expert, a to už v sobotu na zápase Sparty s Opavou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám