metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Popíjejí alkoholu
Větší foto
Popíjejí alkoholu | foto: MAFRA

Pijeme všechno, hlavně, že to teče. Na Vánoce přibrzděme

17. prosince 2020  17:00 Pavel Hrabica Metro.cz
Výrobci alkoholu šlapou na plyn. Reklamy v televizích jsou teď propagací alkoholu doslova prošpikované.

Ekonomická a sociální nejistota „sbližuje“ člověka s pitím. Ke zvyšování závislosti, a to i v období Vánoc, přispívá v Česku třeba i to, že si Češi mylně vykládají skutečný obsah alkoholu v nápojích. Hlavně pití piva považují za menší zlo, než do sebe hodit dva tři panáky.

Pivo je slabší než vodka, myslí si piják

„Lidé si pletou procenta na láhvi vyjadřující obsah alkoholu na jeden litr se skutečným obsahem, který pak v jedné porci konzumují,“ vysvětluje Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin. Laická argumentace tak podle Darebníka stojí na tom, že půllitr piva má jen čtyři až pět procent alkoholu, zatímco vodka čtyřicet procent a více. „Neuvědomují si ale, v jakém množství daný nápoj konzumují,“ upozorňuje Darebník. V jedné sklenici piva je víc alkoholu, než ve velkém panáku vodky. Pět šest piv tak může představovat sedm i více vodek. A to českým pijákům nedochází.

Sebereflexe je o svátcích snadnější

Potvrzují to i slova odborníka. „Dát si skleničku vína nebo piva není žádné drama, ale děláme ho z něho my sami, že nevíme, proč těch skleniček do sebe překlopíme deset nebo patnáct,“ připomíná Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Praha a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, známé spíš jako Apolinář. Ačkoli většina klientů kliniky nepijí o Vánocích méně, než ve zbytku roku, podle Miovského je tento čas příležitostí pro regulaci této závislosti. „Lidé jsou v tento čas vnímavější k sobě i druhým, jsou ochotní k větší sebereflexi,“ naznačuje přednosta adiktologie. Je tu proto šance, i za pomoci blízkých, nasměrovat problematické povahy k léčbě, případně k dodržování větší abstinence.

Pravda se letos ukáže

Epidemický rok ukáže reálná čísla o českém alkoholismu. Zmizela alkoholická turistika.

Česko patří v evropském žebříčku konzumace alkoholu na hlavu na 4. pozici.
Už v březnu se kvůli zákazu vstupu cizinců snížila spotřeba alkoholu o 24 procent.

Letošní vánoční období se ale silně prolíná s nepříznivým koronavirovým obdobím, které potáže s užíváním alkoholu ještě zesilují. V rodinách, kde už bylo na problémy s pitím zaděláno před vypuknutím epidemie, tento trend se nyní ještě posiluje.

Pití je lepší jako doplněk k jídlu, ne naopak

Lít jednu sklenku za druhou slepě do hlavy, nebo si alkoholem pouze doplnit jiné zážitky. A to i ty sváteční. „Celoživotně propaguji víno ve spojení s konzumací dobrého jídla, s gastronomií, ne jako pití pro pití,“ radí Pavel Vajčner, generální ředitel vinařské společnosti Znovín Znojmo. Podle mnoha průzkumů se spotřeba alkoholu o Vánocích zvyšuje asi u jedné čtvrtiny českých konzumentů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy