metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Další 1 fotografie v galerii
Ondřej Profant | foto: ČPS

Piráti: Praha zbytečně utrácí peníze za drahý počítačový program

  9:43
Za dva tisíce licencí na balík kancelářských programů Microsoft Office zaplatí magistrát sedmnáct milionů korun. Podle úřadu nutnost, podle zastupitelského klubu Pirátů vyhozené peníze.

„Jsme přesvědčeni, že kdyby Praha měla zájem šetřit, mohla dnes fungovat na kancelářském balíku dostupném zdarma, jako je například LibreOffice či OpenOffice,“ řekl pirátský zastupitel Ondřej Profant.

Magistrát s Piráty ale nesouhlasí. „Díky této smlouvě se nám podařilo uspořit téměř čtvrtinu nákladů na kancelářský software,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

O pořízení takzvaných freeware kancelářských programů magistrát podle mluvčího Víta Hofmana uvažuje, ale nejprve bylo potřeba vyřešit historickou zátěž, která spočívala v nedostatečném počtu licencí oproti počtu využívaných programů Microsoft Office. Magistrát tedy přiznal, že používal některé programy bez platných licencí.

„Touto dodávkou softwaru bude magistrát plně zalicencovaný a se společností Microsoft by mělo být vše narovnáno i zpětně. „Otevírá se nám prostor pro bližší analýzu případného přechodu na zdarma šířený kancelářský software,“ řekl Hofman.

Podle Pirátů ale magistrát dělá stejnou chybu jako u Opencard. Nedohodl se s Microsoftem, že firma nebude město žalovat kvůli nelegálnímu užívání jejího produktu. „Teoreticky by tak mohla nastat situace podobná té s Opencard,“ řekl Profant. Praha totiž podle něj opakovaně dokupovala licence ke kartičce až po překročení nasmlouvaného počtu, aniž by ošetřila, že majitel karty zpětně Prahu nezažaluje právě za užívání nadlimitního počtu licencí.

„Odbor informatiky je se společností Microsoft v kontaktu. Jsme domluveni, že nákupem nových licencí vyřešíme problém z minula,“ brání magistrát Hofman.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek