metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Písničtí mají nového domácího ze Slovenska

  7:32
Bylo to ve stylu o­ nás bez nás, souhlasí se svými lidmi starosta Libuše a Písnice Jakub Koubek.

Vykašlali se na nás, stěžují si obyvatelé písnického sídliště na pražský magistrát. Odpovědnost za prodej sídliště společně s tisícovkami jeho obyvatel nesou podle starosty Libuše a­ Písnice Jiřího Koubka především politici z ­ČSSD a ­hnutí ANO. Kromě obecných deklarací podle něj ne- udělal magistrát vůbec nic pro to, aby zasáhl do prodeje sídliště z majetku společnosti ČEZ. „Byli jsme pouze svědky toho, jak se sídliště Písnice v ­režii polostátní firmy ČEZ prodává ve stylu o nás bez nás,“ uvedl starosta Koubek.

Kdo koupil sídliště

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa, statutární ředitel firmy Kennial, má pověst žraloka a je spojen s řadou problematických transakcí. Angažuje se např. v kauze OKD, nabídl, že firmu koupí.

V minulosti stál u několika kontroverzních obchodů. Třeba od expremiéra Stanislava Grosse odkoupil akcie Moravie Energo.

Krúpa také nabízel advokátu Zdeňku Altnerovi, který zvítězil ve sporu s ČSSD v ­kauze Lidový dům, že od něho odkoupí pohledávku.

Pražští zastupitelé v prosinci loňského roku nabídli městské části půjčku na nákup sídliště. „Fakticky nám magistrát bohužel neposkytl žádnou součinnost a v boji o­ osudy obyvatel sídliště Písnice jsme zůstali sami,“ stěžuje si Koubek. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ dodal starosta.

Radnice se soutěže o byty nakonec nezúčastnila a více než 700 bytů získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. „Veřejné soutěže se zúčastnilo pět společností,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Majitele změnilo i písnické obchodní centrum. Nejvyšší nabídku 68,2 milionu podala firma STN Invest.

Radnice už s novými majiteli sedmi stovek bytů jedná. „Spojili jsme se s novým majitelem sídliště Písnice a­ dohodli se, že se do deseti dnů osobně sejdeme. Zajímá mě názor nového nabyvatele, jak hodlá postupovat s veřejným prostranstvím, které se na sídlišti nachází, a ­také jeho představa, jak hodlá naložit s ­tímto rozsáhlým bytovým fondem,“ uzavřel starosta Koubek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek