metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.

Písničtí mají nového domácího ze Slovenska

1. února 2017  7:32 Robert Oppelt
Bylo to ve stylu o­ nás bez nás, souhlasí se svými lidmi starosta Libuše a Písnice Jakub Koubek.

Vykašlali se na nás, stěžují si obyvatelé písnického sídliště na pražský magistrát. Odpovědnost za prodej sídliště společně s tisícovkami jeho obyvatel nesou podle starosty Libuše a­ Písnice Jiřího Koubka především politici z ­ČSSD a ­hnutí ANO. Kromě obecných deklarací podle něj ne- udělal magistrát vůbec nic pro to, aby zasáhl do prodeje sídliště z majetku společnosti ČEZ. „Byli jsme pouze svědky toho, jak se sídliště Písnice v ­režii polostátní firmy ČEZ prodává ve stylu o nás bez nás,“ uvedl starosta Koubek.

Kdo koupil sídliště

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa, statutární ředitel firmy Kennial, má pověst žraloka a je spojen s řadou problematických transakcí. Angažuje se např. v kauze OKD, nabídl, že firmu koupí.

V minulosti stál u několika kontroverzních obchodů. Třeba od expremiéra Stanislava Grosse odkoupil akcie Moravie Energo.

Krúpa také nabízel advokátu Zdeňku Altnerovi, který zvítězil ve sporu s ČSSD v ­kauze Lidový dům, že od něho odkoupí pohledávku.

Pražští zastupitelé v prosinci loňského roku nabídli městské části půjčku na nákup sídliště. „Fakticky nám magistrát bohužel neposkytl žádnou součinnost a v boji o­ osudy obyvatel sídliště Písnice jsme zůstali sami,“ stěžuje si Koubek. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ dodal starosta.

Radnice se soutěže o byty nakonec nezúčastnila a více než 700 bytů získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. „Veřejné soutěže se zúčastnilo pět společností,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Majitele změnilo i písnické obchodní centrum. Nejvyšší nabídku 68,2 milionu podala firma STN Invest.

Radnice už s novými majiteli sedmi stovek bytů jedná. „Spojili jsme se s novým majitelem sídliště Písnice a­ dohodli se, že se do deseti dnů osobně sejdeme. Zajímá mě názor nového nabyvatele, jak hodlá postupovat s veřejným prostranstvím, které se na sídlišti nachází, a ­také jeho představa, jak hodlá naložit s ­tímto rozsáhlým bytovým fondem,“ uzavřel starosta Koubek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné.
vydáno 20. srpna 2019  11:10

V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá...  celý článek

Dětem z Řitky vzali spoje do školy. Zdržovaly by

Středočeská obec Řitka
vydáno 20. srpna 2019  8:36

Část obyvatel středočeské obce je na řadu měsíců odříznuta od světa. Na vině je podle nich oprava mostu i neschopnost úřadů.  celý článek

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám