metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Písničtí mají nového domácího ze Slovenska

  7:32
Bylo to ve stylu o­ nás bez nás, souhlasí se svými lidmi starosta Libuše a Písnice Jakub Koubek.

Vykašlali se na nás, stěžují si obyvatelé písnického sídliště na pražský magistrát. Odpovědnost za prodej sídliště společně s tisícovkami jeho obyvatel nesou podle starosty Libuše a­ Písnice Jiřího Koubka především politici z ­ČSSD a ­hnutí ANO. Kromě obecných deklarací podle něj ne- udělal magistrát vůbec nic pro to, aby zasáhl do prodeje sídliště z majetku společnosti ČEZ. „Byli jsme pouze svědky toho, jak se sídliště Písnice v ­režii polostátní firmy ČEZ prodává ve stylu o nás bez nás,“ uvedl starosta Koubek.

Kdo koupil sídliště

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa, statutární ředitel firmy Kennial, má pověst žraloka a je spojen s řadou problematických transakcí. Angažuje se např. v kauze OKD, nabídl, že firmu koupí.

V minulosti stál u několika kontroverzních obchodů. Třeba od expremiéra Stanislava Grosse odkoupil akcie Moravie Energo.

Krúpa také nabízel advokátu Zdeňku Altnerovi, který zvítězil ve sporu s ČSSD v ­kauze Lidový dům, že od něho odkoupí pohledávku.

Pražští zastupitelé v prosinci loňského roku nabídli městské části půjčku na nákup sídliště. „Fakticky nám magistrát bohužel neposkytl žádnou součinnost a v boji o­ osudy obyvatel sídliště Písnice jsme zůstali sami,“ stěžuje si Koubek. „Z šesti vyžádaných dokumentů jsem dostal jen jeden. Město nám přípravu nevyžádané nabídky znemožnilo,“ dodal starosta.

Radnice se soutěže o byty nakonec nezúčastnila a více než 700 bytů získá firma Kennial. Společnost, která podle obchodního rejstříku patří firmě Arca Capital Bohemia finančníka Pavola Krúpy, nabídla 1,305 miliardy korun. „Veřejné soutěže se zúčastnilo pět společností,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Majitele změnilo i písnické obchodní centrum. Nejvyšší nabídku 68,2 milionu podala firma STN Invest.

Radnice už s novými majiteli sedmi stovek bytů jedná. „Spojili jsme se s novým majitelem sídliště Písnice a­ dohodli se, že se do deseti dnů osobně sejdeme. Zajímá mě názor nového nabyvatele, jak hodlá postupovat s veřejným prostranstvím, které se na sídlišti nachází, a ­také jeho představa, jak hodlá naložit s ­tímto rozsáhlým bytovým fondem,“ uzavřel starosta Koubek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek