metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Dalších 5 fotografií v galerii
Městská část Praha 6 představila svou novou vizuální identitu. | foto: MČ Praha 6

Pivo a zelená barva. Praha 6 představila novou identitu. Které další instituce mají vlastní ležák?

  14:01
Bylo to příjemné odpoledne. Sluníčko svítilo, na říjen bylo i docela teplo. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář si otřel pěnu z vousů a usmíval se. Městská část představila novou podobu své vizuální komunikace. U příležitosti uvedení nové identity také vznikl pivní speciál z produkce Pivovaru Bubeneč. Ten je příznačně šestistupňový (viz galerie).

Svůj vizuální styl Praha 6 mění po sedmnácti letech, doposud se opíral jen o logo bez dalšího jednotného vizuálního projevu. Výchozí ideou nové vizuální identity, za níž stojí studio ReDesign, je geometrické tvarosloví odvozené z historického znaku městské části. „Tento lineární ‚štít‘ se zaoblenými spodními rohy funguje jako základní stavební prvek pro celý systém. Ve své tvarové jednoduchosti se vztahuje k funkcionalistické estetice, která je pro Prahu 6 typická,“ vysvětluje Petr Krejzek ze studia ReDesign. Novou vizuální identitu vytvořil společně s grafickou designérkou Kateřinou Šuterovou.

Při tvorbě vizuálního systému byl kladen důraz na jeho flexibilitu. Detail v podobě zaoblených spodních rohů je možné aplikovat jak do tištěných, tak digitálních nosičů. Plakáty, bannery nebo komunikace na sociálních sítích tak mají být jasně viditelné a veřejnost je snadno pozná. Nově bude městská část vystupovat pod zelenou barvou v originálním tónu, který evokuje přírodu a klid.

„Praha 6 je velmi pestrá i skladbou svých obyvatel, žije zde i mnoho expatů. Je proto velice důležité, že je nový styl dobře čitelný a rozpoznatelný napříč všemi věkovými i sociálními skupinami. Cílem bylo najít styl, který bude moderní a otevřený světu. A to návrh od ReDesign splňuje,“ říká Jana Vinšová, ředitelka organizace Czechdesign, která pořádala designérskou soutěž na novou vizuální identitu Prahy 6. Sešlo se v ní celkem 76 návrhů.

Nový styl se postupně objeví na polepech aut městské části či cedulích na veřejných prostranstvích. V novém designu bude také od listopadu vycházet radniční časopis Šestka. Kompletně budou obměněny rovněž propagační předměty.

Praha 6 se spojila s Pivovarem Bubeneč, jehož sládek uvařil lehký šestistupňový pivní speciál. Nové pivo, které bude k dostání čepované přímo v pivovaru, oslavuje novou vizuální identitu městské části a připomíná připojení Bubenče k Praze, od něhož letos uplynulo sto let.

Středočeský Tetín je spjatý se Svatou Ludmilou, málokdo ale ví, že se tu i vařilo pivo. Z iniciativy místních se tato tradice obnovila a vznikl ležák, který dostal jméno po knížeti Bořivoji I. Manžel Ludmily byl první historicky doložený Přemyslovec. Pivo pro obec uvařil pivovar Moucha.

Žízeň to má spočítaný. To je slogan piva Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Pěkný číslo je unikátní za studena chmelené české pivo inspirované Ludolfovým číslem. Znak (viz foto) čteme jako „pí“. Když je symbol v kruhu nebo-li v O, můžeme ho přečíst jako „pívO“.

Není úplně jasné, proč se Hradci Králové říká Mechov. Povídačky tvrdí, že posměšnou přezdívku vymysleli Pardubičtí. Mech roste na severu a Hradec je na sever od Pardubic. Umění si ze sebe udělat legraci využili na Univerzitě Hradec Králové. Ležák Mech pro ni uvařil Rodinný pivovar 713.

Své pivo může mít i nevelký městys. Pro Batelov na Vysočině ho uvařil Ondřej Šuhaj. Ten se domácí výrobě piva věnuje od roku 2016. Ležák se jmenuje Batelovský loupežník. Název je odvozený od autorova příjmení. Román Nikola Šuhaj loupežník napsal v roce 1933 Ivan Olbracht.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek