metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Další 1 fotografie v galerii
Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích | foto: Metro.cz

Pixar oslavuje v Holešovicích

  5:54
Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.

Filmy jako Auta, Ratatouille, Příběh hraček či Hledá se Nemo zná snad každý. Nahlédnout pod pokličku tvorby těchto hitů nyní můžete na výstavě Pixar – 30 let animace v Křižíkově pavilonu E na holešovickém Výstavišti.

Expozice představuje historii slavného studia pomocí filmů a jednotlivé procesy výroby 3D animace. Od výroby scénáře přes zrození charakteru postav, animaci a dabing až po uvedení do kina.

„Snad lidem Pixar evokuje i roli, kterou sehrál v historii animace. Úplně všechno se u nás musí navrhnout od základů, od těch nejmenších detailů. Lidé jsou pak často překvapení, že za filmem stojí stovky lidí,“ říká Maren Jonesová ze studia Pixar.

Na výstavě, jejíž realizace v Praze se domlouvala pět let, uvidí návštěvníci kresby postav z filmů či jejich 3D modely. V chodbě před vstupem na výstavu jsou také popsány všechny kroky vzniku animovaného filmu.

Velkým lákadlem budou také dva speciální exponáty. Iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožívají modely postaviček z filmu Toy Story 2 přímo před zraky návštěvníků. Tím druhým je velkoplošné kino Artscape, ve kterém lidé uvidí speciální film, v němž se prolnou všechny postavičky filmů Pixar za poslední roky.

Interaktivní zóny v obřích boxech nastiňují animační postupy nebo si zájemci mohou hravě vyzkoušet vlastnosti postav filmu Úžasňákovi. Velkým lákadlem může také být přítomnost auta Blesk McQueen v životní velikosti.

„Mohli jsme si vytvořit galerii, jak jsme chtěli. Mohli jsme přizpůsobit prostor koncepci výstavy. Sledujeme zde chronologickou posloupnost filmů,“ dodává architektka Martina Kárová.

Pixar – 30 let animace

  • Výstava je otevřena ode dneška každý den až do 26. května od 9 do 20 hodin.
  • Nachází se v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti Praha.
  • Vstupné na výstavu činí od pondělí do čtvrtka 250 korun, od pátku do neděle 290 korun. Více informací na www.pixarexhibition.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek