metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 1 fotografie v galerii
Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích | foto: Metro.cz

Pixar oslavuje v Holešovicích

  5:54
Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.

Filmy jako Auta, Ratatouille, Příběh hraček či Hledá se Nemo zná snad každý. Nahlédnout pod pokličku tvorby těchto hitů nyní můžete na výstavě Pixar – 30 let animace v Křižíkově pavilonu E na holešovickém Výstavišti.

Expozice představuje historii slavného studia pomocí filmů a jednotlivé procesy výroby 3D animace. Od výroby scénáře přes zrození charakteru postav, animaci a dabing až po uvedení do kina.

„Snad lidem Pixar evokuje i roli, kterou sehrál v historii animace. Úplně všechno se u nás musí navrhnout od základů, od těch nejmenších detailů. Lidé jsou pak často překvapení, že za filmem stojí stovky lidí,“ říká Maren Jonesová ze studia Pixar.

Na výstavě, jejíž realizace v Praze se domlouvala pět let, uvidí návštěvníci kresby postav z filmů či jejich 3D modely. V chodbě před vstupem na výstavu jsou také popsány všechny kroky vzniku animovaného filmu.

Velkým lákadlem budou také dva speciální exponáty. Iluzivní stroj Zoetrop, ve kterém ožívají modely postaviček z filmu Toy Story 2 přímo před zraky návštěvníků. Tím druhým je velkoplošné kino Artscape, ve kterém lidé uvidí speciální film, v němž se prolnou všechny postavičky filmů Pixar za poslední roky.

Interaktivní zóny v obřích boxech nastiňují animační postupy nebo si zájemci mohou hravě vyzkoušet vlastnosti postav filmu Úžasňákovi. Velkým lákadlem může také být přítomnost auta Blesk McQueen v životní velikosti.

„Mohli jsme si vytvořit galerii, jak jsme chtěli. Mohli jsme přizpůsobit prostor koncepci výstavy. Sledujeme zde chronologickou posloupnost filmů,“ dodává architektka Martina Kárová.

Pixar – 30 let animace

  • Výstava je otevřena ode dneška každý den až do 26. května od 9 do 20 hodin.
  • Nachází se v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti Praha.
  • Vstupné na výstavu činí od pondělí do čtvrtka 250 korun, od pátku do neděle 290 korun. Více informací na www.pixarexhibition.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek