metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

  5:42
Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.
Třídění odpadu | foto: MAFRA

Lžeme si do kapsy a děláme ze sebe šampiony. V Česku vyprodukujeme ročně přes půl tuny odpadu na jednoho obyvatele. V tomto směru jsme patnáctí v Evropské unii. Ještě hůř jsme na tom ve zpracování komunálních odpadků. Znovu jich zpracujeme jen 34 procent, unijní průměr je čtyřicet procent.

Plácali jsme se po ramenou
Mýtus, že jsme přeborníci v třídění, vyvracejí tvrdá čísla. „Dlouhá léta jsme v České republice jako data za recyklaci vykazovali čísla o sběrných nádobách. To budilo dojem, že systém funguje, a to i přesto, že se na dotřiďovacích linkách využila jen třetina vysbíraných plastů,“ upřesňuje skutečné údaje Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Až když jsme sladili naše statistiky s tím, jak se skutečná recyklace měří v rámci EU, došli jsme k reálným údajům. Jenže se ukázalo, že předchozí „lakování nazeleno“ vedlo k tomu, že Česko neinvestovalo do modernizace recyklačního průmyslu.

Pozoruhodné na tom je, že v celkových investicích do ochrany životního prostředí se Česko pohybuje na samotné špici Unie. České výdaje představují 2,7 procenta našeho hrubého domácího produktu (HDP). Víc než my dávají jen Belgičané a Rakušané, a to přes tři procenta HDP.

Bezemisní Česko je zatím vzdáleným snem
Obnovitelné zdroje představují v celém energetickém mixu necelou pětinu, a to 17 procent. V porovnání například se Švédskem, které spotřebovává elektřinu ze šedesáti procent z obnovitelných zdrojů, a s Rakouskem, které se blíží čtyřiceti procentům, máme co dohánět.

Změnu mohou docílit svým tlakem například banky, které přestávají investovat do zdrojů z vyčerpatelných paliv, naopak vkládají prostředky do obnovitelných zdrojů a s nimi spojených technologií. „Například vytápění domácností patří k nejhorším v Evropě, v Unii jsme až dvacátí, když produkujeme přes osm set kilogramů CO2 na hlavu,“ vypočítává analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová. Pokud přepočítáme všechny v Česku vyrobené skleníkové plyny, každý z nás jich má na svědomí bezmála dvanáct tun. V tomto směru jsme v celé Evropské unii na dně, konkrétně třetí odspodu. Horší než my jsou jenom Irové a Lucemburčané. Naopak na vrcholku sedí jako premiant Švédsko.

Kůrovec nám dal co proto
Finsko má v porovnání s námi sice dvě desetiletí zpoždění ohledně členství v NATO, co do úmrtí kvůli špatné kvalitě ovzduší jsou ale neporovnatelně vepředu.

Vysoké emise stojí v Česku za 31 úmrtími kvůli špatné kvalitě vzduchu na 100 tisíc obyvatel. Ve Finsku je to desetkrát méně. Utěšovat nás může snad jen fakt, že ještě hůř jsou na tom Bulhaři. Tam umře na nemoci spojené s ovzduším 76 lidí na sto tisíc obyvatel, to znamená pětadvacetkrát víc než ve Finsku.

Český problém se jmenuje kůrovec. Špatná skladba českého lesního porostu a mnohaletí sucha vedly k rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V některých oblastech přišli majitelé lesů o obrovské plochy, například kraj Vysočina je o téměř pětinu plochy jehličnanů chudší.

I to je důvod, proč české lesy v posledních letech přestaly absorbovat CO2 a další skleníkové plyny, naopak převažuje jejich vypouštění. České lesnictví je v tomto ohledu absolutně poslední v EU.

Česko je proto na posledním místě, co se suchem postižené půdy týká. „S vysokým výparem vody do ovzduší musíme počítat, je v našem zájmu zpomalit její odtok z krajiny,“ říká klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu. Kvůli kůrovcové kalamitě proto nelze počítat s tím, že se situace s vodou zlepší do roku 2030. 

Jsou to paradoxy

  • Statistiky o životním prostředí je nutné dobře poměřovat.
  • Dánové vyrobí nejvíc odpadů v EU, 845 kilogramů na obyvatele. V jeho zpracování jsou ale šestí nejlepší.
  • Na druhou stranu si Česko vede dobře v emisích z dopravy. Na jednoho obyvatele produkuje výrazně méně než zbylých 24 států EU.
  • Podíl nově registrovaných bezemisních vozidel je u nás 1,6 procenta, v prvním Nizozemsku je to 20 procent.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Správu Pražského hradu povede ekonom Vyhnánek, bývalý náměstek primátora

vydáno 19. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  11:20

Správa pražského hradu v pátek oznámila jméno nového ředitele. Stane se jím dosavadní ředitel finančního odboru hradu Pavel Vyhnánek. Nahradí tak...  celý článek