metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Sobota 1. dubna 2023. Svátek má Hugo
Cílem bylo mít jeden úřad, jedno povolení, jednu žalobu. To se nepovedlo, ale ve zjednodušení bychom měli dále pokračovat, říká Karla Šlechtová. | foto: iDNES.cz, Josef Kopecký

Plán, jak rychleji stavět v Česku domy, se pomalu hroutí

  14:52
Stovky připomínek. Stavební zákon je pod palbou poslanců.

Postavit v Česku i malý dům je a zřejmě zůstane během na dlouhou trať. Zájemce o stavbu domku pravděpodobně budou i nadále brzdit desítky lejster. Politikům se totiž nedaří zavedení novely stavebního zákona. Ta se ministerstvu životního prostředí pod rukama hroutí. Poslanci k ní měli 270 pozměňovacích návrhů. Mimochodem to je ještě o 30 víc, než měl velmi diskutovaný protikuřácký zákon.

Jak by to mohlo být

●Novela stavebního zákona má pomoci drobným stavebníkům i velkým investorům.

● Kdo si chce dnes postavit rodinný dům, chatu, bazén nebo obyčejný plot, musí projít úmorným a zdlouhavým vyřizováním. Cílem novely stavebního zákona je, aby bylo stavební řízení pro lidi snazší a rychlejší.

● Zejména malým stavebníkům má ubýt papírování i čekání na úřadech. Například na stavbu rodinného domu by mělo místo stavebního povolení nově stačit jednodušší ohlášení stavby. To se dnes smí používat jen pro menší domky zabírající maximálně 150 metrů čtverečních.

● Ohláška i stavební povolení sice vyžadují téměř stejné množství dokumentů,

u ohlášky ale úřady rozhodují rychleji. Zatímco na povolení se často čeká i několik měsíců, jednodušší ohlášení musí být hotové do 30 dnů.

● V návrhu je také například i zrušení povinnosti hlásit úřadům stavbu plotu do výšky dvou metrů.

Úpravu stavebního zákona by ocenil jak obyčejný člověk, který si chce za městem postavit svépomocí domeček, tak i velké developerské společnosti. „Délka stavebního řízení je v Česku na úrovni zemí, jako je Papua-Nová Guinea,“ říká Marcela Fialková, mluvčí Central Group. Jenže plán na zjednodušování stavebního procesu, který vznikal celé dva roky, má namále.

„Předpokládám, že to projednávání bude opravdu velký masakr. Postoj našeho ministerstva vůči pozměňovacím návrhům je většinou negativní,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. S tím, že novelu stavebního zákona raději z jednání Sněmovny stáhne, než aby prošla s řadou změn, kvůli kterým by ve finále ztratila smysl a stavební proces by skoro nezjednodušila.

Šlechtová je na poslance pěkně naštvaná. Řada pozměňovacích návrhů je podle ní totiž nesmyslná. Jeden z nich sám o sobě mění třetinu novely.

Jiné návrhy jsou i kuriózní. „Za nepodařený považujeme například návrh na zavedení regulace umístění náboženských staveb pro ty skupiny, které nejsou registrovanými církvemi nebo náboženskými společnostmi, včetně definování pojmu náboženská stavba stavebním zákonem a nutnosti uspořádání místního referenda k této problematice,“ jmenuje jeden z návrhů Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj.

„Bohužel v rámci změn, které poslanci a různé zájmové skupiny chtějí do návrhu zákona promítnout, vzniká riziko, že novela by nevedla k potřebnému cíli, ale mohla by mít naopak negativní dopad,“ hodnotí návrhy Marek Macura, obchodní ředitel M&M finance.

Šlechtová se pokusí zabránit, aby nevznikl paskvil. Proto se tento týden sejde s koaliční radou a celou novelu s ní probere.

Staví se čím dál méně. Stavební firmy začaly loni do konce listopadu stavět 4772 bytů. To je skoro o devatenáct procent méně než loni.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Onemocněla mu jediná ledvina: Nepodceňujte prevenci, vzkazuje

vydáno 31. března 2023  12:50

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip. Tehdy 18ti letý Sven z Plzně...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek