metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Planetárium ve Stromovce pořídilo modernější projekci. Svítí jako 54 domácích kin

  12:13
Pražské planetárium pořídilo modernější projekční systém za 30 milionů korun. Díky němu má digitální obraz s nejvyšším rozlišením v Evropě, informovalo vedení Planetária na dnešní tiskové konferenci. Kvůli rekonstrukci byla budova více než měsíc zavřená, veřejnosti se nový systém poprvé představí o víkendu.

Planetárium Praha | foto: 

Dosavadní projekční systém z roku 2009 promítal na kopuli o průměru 23,5 metru přibližně 16 milionů obrazových bodů. Jeden pixel tak měřil necelý centimetr čtvereční. Nový systém umožňuje zobrazení pixelu o hraně 3,91 milimetrů, čímž planetárium předstihlo českou i evropskou konkurenci.

Změna se stihla za měsíc a půl

Místo původních dvou projektorů obstarává obraz šest zařízení o svítivosti 54 domácích kin. Do kupole je musel instalovat jeřáb. „Obvykle se taková rekonstrukce dělá ve světě za půl roku, u nás se to stihlo za měsíc a pár dní,“ řekl ředitel planetária Marcel Grün. Pro ovládání nové technologie bylo nutné také instalovat přes kilometr kabelů.

Technologickým oříškem byla také úprava stávajícího opticko-mechanického planetária Cosmorama uprostřed projekčního sálu, které dosud stínilo část projekce. Podstavec 726 kilogramů vážícího projektoru ve tvaru činky se nově může sklopit o 1,2 metru. Původní analogový systém umožňuje oproti digitálnímu ostřejší obraz hvězd a planet z měděných diapozitivů.

Planetárium v Praze

  • Planetárium ve Stromovce je příspěvkovou organizací města, otevřené bylo v roce 1960 a patří mezi 50 největších v Evropě.
  • Nabízí bohatý program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu zájmových kurzů a kroužků, vlastních pořadů o vesmíru má kolem 50.
  • Z výroční zprávy planetária, pod něž spadá i Štefánikova hvězdárna na Petříně a hvězdárna v Ďáblicích, vyplývá, že od města loni dostalo na provoz 21 milionů korun.
  • Na vstupném a dalších službách vydělalo 8,5 milionu korun.
  • Planetárium navštívilo v roce 2013 přes 90 tisíc lidí, z toho více než polovinu byly školní výpravy.
Autor:

Hlavní zprávy

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek