metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Čtvrtek, 6. května 2021. Svátek má Radoslav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Plat ženy v domácnosti, která se stará o děti? Možná desítky tisíc korun

  9:19
„Vždycky jsem chtěla hodně dětí a nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, jak by se to dalo přepočítat třeba na plat,“ říká Jitka Fialová, matka tří malých dětí a současně mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského. „Vím, že kdo chce, tak děti skloubí i s kariérou, a není tak vlastně co počítat,“ dodává Fialová. Jediné, co prý společně s manželem „kalkulovali“, bylo, jestli všechny děti uživí a kolik zbude třeba na kroužky.

Zjistit, zda rodinná práce může mít konkrétní cenu, se pokusil Rodinný svaz ČR. „Jednotlivé činnosti, jako je péče o dítě, vaření a úklid domácnosti, jsme převedli na komerční ceny,“ vysvětluje pro deník Metro Marie Oujezdská z Rodinného svazu. Ten výpočtem došel k „platu“ více než padesát tisíc korun měsíčně při dvaceti odpracovaných dnech. Reálná hodinová mzda by však podle Oujezdské byla výrazně nižší, protože péče o děti a domácnost se odehrává v podstatě nonstop celý měsíc. Při tříleté rodičovské by si matka přišla na deset korun na hodinu.

Tisíce pro děti

51

Na tolik tisíc korun přepočítali v Rodinném svazu České republiky čas a péči o děti.

300

Tolik tisíc korun by měl nově od ledna příštího roku představovat rodičovský příspěvek. V současnosti vyplácí stát rodičům na jedno dítě 220 tisíc korun.

Upozornit na hodnotu a význam rodičovské péče je důležité i podle psycholožky a rodinné terapeutky Ludmily Trapkové. „V posledních letech vnímám oslabování mateřství, sílí tlak konzumní společnosti na to, aby si mladí lidé spíše „užívali života“ a neztráceli své profesní schopnosti. „To všechno jsou ale zájmy dospělých, ne zájmy dětí,“ tvrdí psycholožka Trapková. Matky podle ní podléhají stejným tlakům jako matky v padesátých letech minulého století, kdy je stát nutil dávat děti do jeslí. „Zůstávat doma s dítětem tři nebo čtyři roky se rodičům vyplatí, dítě se totiž rychleji a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje,“ říká rodinná terapeutka Trapková.

Podle Oujezdské z Rodinného svazu bylo vyčíslení péče o děti a rodinu i snahou posílit oslabenou prestiž péče matek a otců o rodinu. „Běžně se setkáváme s tím, že lidé na rodičovské dovolené jsou společností vnímáni jako ujídající dávek ze státního rozpočtu,“ argumentuje Oujezdská.

Své zkušenosti má například pětinásobná maminka Lenka Mužná z Fulneku. „Lidé mi někdy dávali najevo, že mrhám talentem, protože jsem ‚jen‘ s dětmi doma,“ říká Lenka, která paradoxně vyrůstala jako jedináček. „Výchově dětí se nic nevyrovná. Ani kariéra, vzdělávání nebo cestování,“ obhajuje péči o děti další maminka, Ivana Horáková, která má tři děti. Na mateřské strávila celkově deset let.

Neviditelné práci se věnuje více než 1,3 milionu lidí
Podobně jako matky v domácnosti, často ale i hůře, jsou na tom rodiny, kde pečují o blízké s tělesným postižením, vážnou nemocí či nesoběstačného seniora. Znamená to být po ruce čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. To vše bez dostatečného ocenění okolí či nároku na finanční podporu.

Neviditelné práci pečujících se v České republice věnuje více než 1,3 milionu lidí – to je každý pátý Čech. Často tak činí i při regulérním zaměstnání.

Pomoc pečujícím chybí

  • Agentura Nielsen Admosphere provedla na podporu pečujících veřejný výzkum.
  • Většina dotazovaných (74 %) si myslí, že pečujícím podpora nebo pomoc chybí.
  • Největší část by uvítala podporu finanční a dále pomoc prostřednictvím úlevové péče nebo podporu vybavením.
  • Dotazovaní se s tímto pojmem nejčastěji setkali u svých známých. Dále u příbuzných nebo v nemocnicích.
  • V rámci rodiny je nejčastěji pečováno o prarodiče (29 %), rodiče (26 %) a praprarodiče (16 %).
  • Mužům nejvíce chybí podpora finanční, ženám pak úlevová péče a psychická podpora.
  • Jako další problémy ve velké míře dotazovaní uvádějí nedostatek volného času a problémy v zaměstnání.

„Pečující se musí vypořádat s dlouhodobým psychickým a fyzickým přetížením, mnohdy vyčleněním z normálního života a společenským stigmatem. Přestože se tyto nesnáze týkají každého pátého z nás, práce pečujících je brána jako samozřejmá a tím pádem neviditelná,“ komentuje realitu neoficiálních ošetřovatelů Petra Adámková z organizace Alfa Human Service. Opatrovníci přitom pokrývají až devadesát procent veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče.

Po změně legislativy volá platforma Podpora pečujících. Ta se skládá ze čtyř organizací zabývajících se dlouhodobou podporou opatrovníků. Nyní rozjela kampaň a rozesílá po Česku dopisy s životními příběhy opatrovníků. Cílem je představit problematiku širší veřejnosti a získat navrácení důstojnosti ošetřovatelům.

„Toto je první krok, který by měl vést k pozvednutí veřejné poptávky po změně a zvýšení povědomí veřejnosti o existenci zmíněných lidí, kteří jsou do jisté míry anonymní. Změna legislativy je pak dalším krokem,“ říká Tomáš Kaplan z Podpory pečujících. Podpůrných institucí je podle něj málo, a čekací doby jsou navíc dlouhé.

„Mnoho opatrovníků o podpůrných institucích neví nebo jim nedůvěřuje. Je potřeba, aby do toho, skrze tuto kampaň, šlápli i sami pečující. Cílem je přimět stát, aby se postavil k problému čelem a poskytl jim finanční příspěvek,“ uzavírá Kaplan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy