metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Plat ženy v domácnosti, která se stará o děti? Možná desítky tisíc korun

  9:19
„Vždycky jsem chtěla hodně dětí a nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, jak by se to dalo přepočítat třeba na plat,“ říká Jitka Fialová, matka tří malých dětí a současně mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského. „Vím, že kdo chce, tak děti skloubí i s kariérou, a není tak vlastně co počítat,“ dodává Fialová. Jediné, co prý společně s manželem „kalkulovali“, bylo, jestli všechny děti uživí a kolik zbude třeba na kroužky.

Zjistit, zda rodinná práce může mít konkrétní cenu, se pokusil Rodinný svaz ČR. „Jednotlivé činnosti, jako je péče o dítě, vaření a úklid domácnosti, jsme převedli na komerční ceny,“ vysvětluje pro deník Metro Marie Oujezdská z Rodinného svazu. Ten výpočtem došel k „platu“ více než padesát tisíc korun měsíčně při dvaceti odpracovaných dnech. Reálná hodinová mzda by však podle Oujezdské byla výrazně nižší, protože péče o děti a domácnost se odehrává v podstatě nonstop celý měsíc. Při tříleté rodičovské by si matka přišla na deset korun na hodinu.

Tisíce pro děti

51

Na tolik tisíc korun přepočítali v Rodinném svazu České republiky čas a péči o děti.

300

Tolik tisíc korun by měl nově od ledna příštího roku představovat rodičovský příspěvek. V současnosti vyplácí stát rodičům na jedno dítě 220 tisíc korun.

Upozornit na hodnotu a význam rodičovské péče je důležité i podle psycholožky a rodinné terapeutky Ludmily Trapkové. „V posledních letech vnímám oslabování mateřství, sílí tlak konzumní společnosti na to, aby si mladí lidé spíše „užívali života“ a neztráceli své profesní schopnosti. „To všechno jsou ale zájmy dospělých, ne zájmy dětí,“ tvrdí psycholožka Trapková. Matky podle ní podléhají stejným tlakům jako matky v padesátých letech minulého století, kdy je stát nutil dávat děti do jeslí. „Zůstávat doma s dítětem tři nebo čtyři roky se rodičům vyplatí, dítě se totiž rychleji a zdravě vyvíjí a sebevědoměji se osamostatňuje,“ říká rodinná terapeutka Trapková.

Podle Oujezdské z Rodinného svazu bylo vyčíslení péče o děti a rodinu i snahou posílit oslabenou prestiž péče matek a otců o rodinu. „Běžně se setkáváme s tím, že lidé na rodičovské dovolené jsou společností vnímáni jako ujídající dávek ze státního rozpočtu,“ argumentuje Oujezdská.

Své zkušenosti má například pětinásobná maminka Lenka Mužná z Fulneku. „Lidé mi někdy dávali najevo, že mrhám talentem, protože jsem ‚jen‘ s dětmi doma,“ říká Lenka, která paradoxně vyrůstala jako jedináček. „Výchově dětí se nic nevyrovná. Ani kariéra, vzdělávání nebo cestování,“ obhajuje péči o děti další maminka, Ivana Horáková, která má tři děti. Na mateřské strávila celkově deset let.

Neviditelné práci se věnuje více než 1,3 milionu lidí
Podobně jako matky v domácnosti, často ale i hůře, jsou na tom rodiny, kde pečují o blízké s tělesným postižením, vážnou nemocí či nesoběstačného seniora. Znamená to být po ruce čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. To vše bez dostatečného ocenění okolí či nároku na finanční podporu.

Neviditelné práci pečujících se v České republice věnuje více než 1,3 milionu lidí – to je každý pátý Čech. Často tak činí i při regulérním zaměstnání.

Pomoc pečujícím chybí

  • Agentura Nielsen Admosphere provedla na podporu pečujících veřejný výzkum.
  • Většina dotazovaných (74 %) si myslí, že pečujícím podpora nebo pomoc chybí.
  • Největší část by uvítala podporu finanční a dále pomoc prostřednictvím úlevové péče nebo podporu vybavením.
  • Dotazovaní se s tímto pojmem nejčastěji setkali u svých známých. Dále u příbuzných nebo v nemocnicích.
  • V rámci rodiny je nejčastěji pečováno o prarodiče (29 %), rodiče (26 %) a praprarodiče (16 %).
  • Mužům nejvíce chybí podpora finanční, ženám pak úlevová péče a psychická podpora.
  • Jako další problémy ve velké míře dotazovaní uvádějí nedostatek volného času a problémy v zaměstnání.

„Pečující se musí vypořádat s dlouhodobým psychickým a fyzickým přetížením, mnohdy vyčleněním z normálního života a společenským stigmatem. Přestože se tyto nesnáze týkají každého pátého z nás, práce pečujících je brána jako samozřejmá a tím pádem neviditelná,“ komentuje realitu neoficiálních ošetřovatelů Petra Adámková z organizace Alfa Human Service. Opatrovníci přitom pokrývají až devadesát procent veškeré sociální a zdravotní dlouhodobé péče.

Po změně legislativy volá platforma Podpora pečujících. Ta se skládá ze čtyř organizací zabývajících se dlouhodobou podporou opatrovníků. Nyní rozjela kampaň a rozesílá po Česku dopisy s životními příběhy opatrovníků. Cílem je představit problematiku širší veřejnosti a získat navrácení důstojnosti ošetřovatelům.

„Toto je první krok, který by měl vést k pozvednutí veřejné poptávky po změně a zvýšení povědomí veřejnosti o existenci zmíněných lidí, kteří jsou do jisté míry anonymní. Změna legislativy je pak dalším krokem,“ říká Tomáš Kaplan z Podpory pečujících. Podpůrných institucí je podle něj málo, a čekací doby jsou navíc dlouhé.

„Mnoho opatrovníků o podpůrných institucích neví nebo jim nedůvěřuje. Je potřeba, aby do toho, skrze tuto kampaň, šlápli i sami pečující. Cílem je přimět stát, aby se postavil k problému čelem a poskytl jim finanční příspěvek,“ uzavírá Kaplan.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek