metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Úterý, 1. prosince 2020. Svátek má Iva.
Dlážděné náměstíčko může být platanům javorolistým již brzy malé.
Další 2 fotografie v galerii
Dlážděné náměstíčko může být platanům javorolistým již brzy malé. | foto: Metro.cz

Platany budou na náměstí živořit

16. listopadu 2020  12:58 Filip Jaroševský Metro.cz
Výsadba osmi mladých stromů má být součástí plánu Prahy 10 na léta dopředu. Právě v tom je však problém.

Čím více dřevin zkrášluje území hlavního města, tím lépe. S tímhle tvrzením bude nejspíš souhlasit většina Pražanů. Když ale dojde na jejich sázení, počínají si magistrát i jednotlivé radnice městských částí jako sloni v porcelánu. Poslední příklad se objevil koncem minulého týdne na Kubánském náměstí.

Fotogalerie

„Kubáň byla pro aktuální výsadbu zvolena i na základě zkušeností a poznatků spolku Archetyp, jenž zde provozuje farmářské tržiště. Pro výsadbu do zpevněné plochy byly vybrány platany. Ty, coby okrasné dřeviny, výrazně zvýší estetickou kvalitu tohoto prostoru a zároveň budou obrovským přínosem hlavně v letních měsících, kdy se naplno projeví jejich termoregulační funkce,“ říká místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková, v jejíž gesci je životní prostředí.

Výsadba je podle ní součástí dlouhodobé strategie desáté městské části, která systematicky rozšiřuje počet stromů na svém území. Podle dendrologa Aleše Rudla, jehož práci v minulosti vyzdvihovali i zástupci radnice, je však zakopaný pes právě v oné dlouhodobosti. Dlážděné náměstíčko totiž může být platanům javorolistým již brzy malé.

„Strom raději roste na travnatých plochách, kde má lepší přírodní podmínky – vláhu, dostatek prokořenitelného prostoru a kvalitní zeminu. Strom v dlažbě bude mít vždy zkrácenou perspektivu. U těchto platanů jsou instalovány kořenové mříže. Mezi mříží a půdou se vždy ponechává mezera právě pro to, aby se mohl kořenový systém zvětšovat. Ovšem je zřejmé, že za několik desetiletí to stačit nebude,“ míní Rudl.
Podle něj by stačilo, kdyby radnice vysadila stromy jen o pár metrů dál, kde již tráva i další stromy rostou. „V tomto případě byl záměr výsadby stín. Pro zdárný růst stromů by bylo proto lepší, kdyby tvořily linii v travnaté ploše a lemovaly zpevněný povrch, nad kterým by v budoucnu stín vytvářely. Na stromy by pak působilo méně stresových faktorů, včetně přehřívání okolního povrchu. Patrně nebylo z nějakého důvodu na výběr,“ vysvětluje Rudl.

V loňském roce přibylo v Praze téměř dvě stě tisíc nových stromů. Letošní prognóza bude nejspíš podobná. Do osmi let chce magistrát vysadit v Praze rovný milion dřevin. Zběsilé sázení lip, třešní, jerlínů, platanů a dalších dřevin však není podle dendrologa samospasitelné ani příliš chytré.

„Hodně totiž záleží nejen na tom, jak se o ně město nadále stará, ale také zda jsou vysazovány koncepčně. Je jasné, že když ve velkém vysadíte na okraji metropole semenáčky, jako tomu bylo v případě plochy v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi, slibované počty vám výrazně naskáčou,“ kroutí hlavou Rudl.

Sázení na desítce

  • V Praze 10 však najdeme i výsadby stromů, které se podle odborníků povedly. Zásadní je například projekt stromů za narozené děti, v rámci kterého bylo za více než dekádu už zasazeno 4500 nových dřevin.

  • Radnice připravuje umístění mobilní zeleně v ulici V Olšinách, kde s ohledem na vedení inženýrských sítí není jinak výsadba stromů možná. Stromy sem dorazí ve vacích či v květináčích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voodoo, šimpanz, „Pražák“ a něžná symfonie džungle

Fast Food Orchestra (Filip Vondrášek v čepici a kostkované košili)
vydáno 30. listopadu 2020  7:00

Máte rádi houpavé reggae a ryčné ska? Pak budete znát kapelu Fast Food Orchestra. Holdujete metalu, elektru či dechovce? Nebojte. Rozhovor s frontmanem...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Děsivá zpověď strojvedoucího metra: Škodí nám tu strašidla!

Ilustrační foto Temná zákoutí
vydáno 30. listopadu 2020  5:02

Na Pražského povstání řádí duch zvaný Asmodeus. Dokonce má na svědomí zranění cestujícího. Odstavné koleje Hájů zase opanoval přízrak, který zlobí řidiče...  celý článek

Komerční sdělení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení

Dům Radost: Žižkovskou dominantu čeká oživení
vydáno 30. listopadu 2020

Kde postavili první český mrakodrap? No přece na Žižkově! Jmenuje se dům Radost a v posledních letech mu noví majitelé vracejí jeho zašlou slávu.  celý článek

Komerční sdělení

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami

Mínus 200? To zahřeje! Nordic Telecom přichází s vánočními slevami
vydáno 30. listopadu 2020

Hřejivá vánoční nadílka je tady! Telekomunikační operátor Nordic Telecom nyní nabízí pevný internet a Nordic TV ještě výhodněji. Noví zákazníci tak mohou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy