metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Sobota 13. srpna 2022. Svátek má Alena

Větší foto
Dobrovolnická péče o sad Břevnov má dlouholetou tradici. | foto: ČSOP

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

  14:57,  aktualizováno  15:42
Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.

Tu v případě sadů u Břevnovského kláštera a na mnoha dalších místech na území hlavního města obstarávají pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Nejsou na to však zdaleka sami.

„Pravidelně také využíváme pomoc od dobrovolníků. Pokud máte zájem dozvědět se více o starých odrůdách ovocných stromů, o potřebné péči a sami si některé aktivity vyzkoušet, můžete nás kontaktovat a my vám sdělíme nejbližší možný termín workshopu či dobrovolnických aktivit,“ říká pro Metro Kateřina Štrossová z ČSOP.

Každý ovocný strom v areálu kláštera je opatřen etiketou s číslem stromu, názvem odrůdy a QR kódem, jehož prostřednictvím lze načíst podrobnější informace o odrůdě přímo z webu stareodrudy.cz. Zájemci tak mají možnost se s pomocí svého mobilního telefonu dozvědět zajímavosti k odrůdám, o které pečují, přímo na místě, u konkrétního stromu.

„Letos zde ještě v rámci péče o genofondový sad plánujeme akci na 5. listopadu. Půjde zejména o hrabání spadaného listí, odstraňování plevele a plánujeme i dosadbu několika stromů,“ dodává Štrossová.

O dobrovolnické akce ochránců je poměrně velký zájem. Na páteční výsadbu v genofondové ploše na Chotobuzi v Průhonicích je například nábor dobrovolníků již u konce. „Nyní je vhodný čas vysazovat, ale také se rozhlédnout po svém okolí, jestli některý ze stromů nepotřebuje naši péči, a poskytnout mu ji,“ uzavírá Štrossová.

Oslavíte Den jablek?

  • Ve čtvrtek si připomínáme Den původních odrůd jablek, který se začal slavit před 31 lety. Cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, jež upadají v zapomnění.
  • V průběhu roku ochránci pořádají cyklus sezonních výstav starých odrůd ovoce. 
  • Poslední proběhne od 2. do 4. prosince v Michelské 5, Praha 4. Vstup  je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

vydáno 11. srpna 2022  11:56

Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?   celý článek