metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Pondělí 28. listopadu 2022. Svátek má René

Větší foto
Dobrovolnická péče o sad Břevnov má dlouholetou tradici. | foto: ČSOP

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

  14:57,  aktualizováno  15:42
Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.

Tu v případě sadů u Břevnovského kláštera a na mnoha dalších místech na území hlavního města obstarávají pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Nejsou na to však zdaleka sami.

„Pravidelně také využíváme pomoc od dobrovolníků. Pokud máte zájem dozvědět se více o starých odrůdách ovocných stromů, o potřebné péči a sami si některé aktivity vyzkoušet, můžete nás kontaktovat a my vám sdělíme nejbližší možný termín workshopu či dobrovolnických aktivit,“ říká pro Metro Kateřina Štrossová z ČSOP.

Každý ovocný strom v areálu kláštera je opatřen etiketou s číslem stromu, názvem odrůdy a QR kódem, jehož prostřednictvím lze načíst podrobnější informace o odrůdě přímo z webu stareodrudy.cz. Zájemci tak mají možnost se s pomocí svého mobilního telefonu dozvědět zajímavosti k odrůdám, o které pečují, přímo na místě, u konkrétního stromu.

„Letos zde ještě v rámci péče o genofondový sad plánujeme akci na 5. listopadu. Půjde zejména o hrabání spadaného listí, odstraňování plevele a plánujeme i dosadbu několika stromů,“ dodává Štrossová.

O dobrovolnické akce ochránců je poměrně velký zájem. Na páteční výsadbu v genofondové ploše na Chotobuzi v Průhonicích je například nábor dobrovolníků již u konce. „Nyní je vhodný čas vysazovat, ale také se rozhlédnout po svém okolí, jestli některý ze stromů nepotřebuje naši péči, a poskytnout mu ji,“ uzavírá Štrossová.

Oslavíte Den jablek?

  • Ve čtvrtek si připomínáme Den původních odrůd jablek, který se začal slavit před 31 lety. Cílem je připomenout si lokální a krajové odrůdy, jež upadají v zapomnění.
  • V průběhu roku ochránci pořádají cyklus sezonních výstav starých odrůd ovoce. 
  • Poslední proběhne od 2. do 4. prosince v Michelské 5, Praha 4. Vstup  je zdarma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek