metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Další 1 fotografie v galerii
Fakultní nemocnice Motol. | foto: FN MotolMetro.cz

Plíživá nemoc ALS zatím nejde léčit, přestože se kvůli ní lidé polévali studenou vodou

  5:57
Také vás loni v létě někdo vyzval, abyste se polili kýblem s ledovou vodou? Ice Bucket Challenge měla upozornit na nemoc ALS neboli amyotrofickou laterální sklerózu. Pokud uživatel výzvu přijal, musel se natočit a nominovat dalšího. V opačném případě měl poslat sto dolarů na účet ALS Association. Vybralo se prý asi sto milionů dolarů.

Nemoc ALS

Amyotrofickou laterální sklerózu (ALS) poprvé popsal v roce 1874 francouzský neurolog J. M. Charcot v Paříži.

  • Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Důsledkem jejich úbytku jsou záškuby ve svalech, svalové atrofie a poruchy hybnosti, které postihují horní i dolní končetiny, dále svaly jazyka a polykací svaly a posléze i svaly dýchací.
  • Nemoc je zákeřná především proto, že je nebolestivá a v počátečních stádiích nezpůsobuje žádná omezení. Je to nemoc velice agresivní, která rychle postupuje během několika let až do úmrtí.
  • V Česku je každý rok diagnostikováno přibližně 100 nových případů.

„Cílem této akce bylo přilákat pozornost veřejnosti k dosud málo známé nemoci a získat finanční prostředky na podporu výzkumu a informovanosti o této chorobě. Takové aktivity jsou ve světě obvyklé a účinné,“ říká Radim Mazanec, vedoucí lékař Neuromuskularního centra v Motole, který se pacientům s ALS věnuje více než dvacet let. „Na nás se tehdy obrátila řada dárců se snahou přispět na výzkum přímo v Česku, ale naše legislativa to v tak krátkém čase neumožnila,“ tvrdí Mazanec.

V poslední době se hodně mluvilo o tomto onemocnění v souvislosti s úmrtím bývalého premiéra Stanislava Grosse. Možná jste ale slyšeli také o případu plzeňského fotbalisty Mariana Čišovského. Svému bývalému spoluhráči, zvanému Číša, věnovali v Plzni fotbalový titul v české lize.

V neděli se v Letkově u Plzně uskuteční benefiční utkání a dražba věcí, která má vynést peníze nejen pro Čišovského, ale i pro další nemocné. Sám fotbalista neví, jestli na akci dorazí. „Podpora pro mě velmi znamená a dodává mi potřebnou energii. Bohužel to nemůžu slíbit, moje nemoc mi nedovoluje moc plánovat,“ vzkázal fanouškům.

V Motole momentálně vyhodnocují výsledky projektu léčby ALS pomocí kmenových buněk, který zde do června probíhal. „Hodnotí se bezpečnost této léčby při jednorázové aplikaci a druhotně vliv léčby na průběh nemoci. Pacienti zařazení do projektu jsou sledovaní osmnáct měsíců po implantaci buněk. Na definitivní výsledky tedy musíme počkat,“ shrnuje lékař Radim Mazanec. Najít účinnou léčbu podle něj bude stát ještě velké úsilí a peněz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy