metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Fakultní nemocnice Motol.
Další 1 fotografie v galerii
Fakultní nemocnice Motol. | foto: FN MotolMetro.cz

Plíživá nemoc ALS zatím nejde léčit, přestože se kvůli ní lidé polévali studenou vodou

28. srpna 2015  5:57 Iveta Benáková Metro.cz
Také vás loni v létě někdo vyzval, abyste se polili kýblem s ledovou vodou? Ice Bucket Challenge měla upozornit na nemoc ALS neboli amyotrofickou laterální sklerózu. Pokud uživatel výzvu přijal, musel se natočit a nominovat dalšího. V opačném případě měl poslat sto dolarů na účet ALS Association. Vybralo se prý asi sto milionů dolarů.

Nemoc ALS

Amyotrofickou laterální sklerózu (ALS) poprvé popsal v roce 1874 francouzský neurolog J. M. Charcot v Paříži.

  • Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše. Důsledkem jejich úbytku jsou záškuby ve svalech, svalové atrofie a poruchy hybnosti, které postihují horní i dolní končetiny, dále svaly jazyka a polykací svaly a posléze i svaly dýchací.
  • Nemoc je zákeřná především proto, že je nebolestivá a v počátečních stádiích nezpůsobuje žádná omezení. Je to nemoc velice agresivní, která rychle postupuje během několika let až do úmrtí.
  • V Česku je každý rok diagnostikováno přibližně 100 nových případů.

„Cílem této akce bylo přilákat pozornost veřejnosti k dosud málo známé nemoci a získat finanční prostředky na podporu výzkumu a informovanosti o této chorobě. Takové aktivity jsou ve světě obvyklé a účinné,“ říká Radim Mazanec, vedoucí lékař Neuromuskularního centra v Motole, který se pacientům s ALS věnuje více než dvacet let. „Na nás se tehdy obrátila řada dárců se snahou přispět na výzkum přímo v Česku, ale naše legislativa to v tak krátkém čase neumožnila,“ tvrdí Mazanec.

V poslední době se hodně mluvilo o tomto onemocnění v souvislosti s úmrtím bývalého premiéra Stanislava Grosse. Možná jste ale slyšeli také o případu plzeňského fotbalisty Mariana Čišovského. Svému bývalému spoluhráči, zvanému Číša, věnovali v Plzni fotbalový titul v české lize.

V neděli se v Letkově u Plzně uskuteční benefiční utkání a dražba věcí, která má vynést peníze nejen pro Čišovského, ale i pro další nemocné. Sám fotbalista neví, jestli na akci dorazí. „Podpora pro mě velmi znamená a dodává mi potřebnou energii. Bohužel to nemůžu slíbit, moje nemoc mi nedovoluje moc plánovat,“ vzkázal fanouškům.

V Motole momentálně vyhodnocují výsledky projektu léčby ALS pomocí kmenových buněk, který zde do června probíhal. „Hodnotí se bezpečnost této léčby při jednorázové aplikaci a druhotně vliv léčby na průběh nemoci. Pacienti zařazení do projektu jsou sledovaní osmnáct měsíců po implantaci buněk. Na definitivní výsledky tedy musíme počkat,“ shrnuje lékař Radim Mazanec. Najít účinnou léčbu podle něj bude stát ještě velké úsilí a peněz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám