metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Filip Schiller | foto: Metro.cz

Plní si sen a přátelům naděluje vlastní knížku o cestování

  12:49
Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k uchu se totiž skrývá asi vůbec největší milovník letadel a létání v Praze. Filip Schiller je při práci i v životě o něco pomalejší a využívá proto služeb poradců, kteří mu pomáhají začlenit se do běžného života. Před Vánocemi si splnil sen – vydal si pro radost a na vlastní náklady pár desítek knih o cestování po významných letištních městech.

„Kdykoliv mám chvilku volna, skočím do autobusu a vyrážím směr letiště. Bydlím v Braníku, takže to mám docela kousek. Díky tomu dám pak dohromady většinu spojů, kdy a kam letí. Věděl jste, že se teď přes zimu moc nelétá do Lucemburska?“ vypráví o své lásce k létání Filip. Letadla a letiště mají u Schillerů v krvi. Filipova sestřenice je pětadvacet let letuškou, babiččin bratr byl zaměstnán jako letecký mechanik. „V naší rodině se traduje, že ho po válce Češi zapomněli v anglické nemocnici. Když se chtěl vrátit, nechtěli ho pustit zpět. Leda by prý v Československu dělal zvěda. Tak radši zůstal natrvalo v Nottinghamu,“ vypráví se zápalem Filip. 

Velmi si užíval práci na Letišti Václava Havla, kde s pomocí asistentky vypomáhal v kanceláři. Bohužel zde však pro něj nebyl dostatek práce a musel odtud před pár měsíci odejít. „Říkali mi, že pracuju dobře, ale zkrátka pro mě neměli stoprocentní vytížení,“ dodává Filip.

Svou novou knížku Filip před pár dny slavnostně pokřtil – kde jinde než na pražském letišti. Svou prvotinu nazval Významná letištní a jiná města bývalé NDR a neotřele se na jejích stránkách pouští nejen do popisu samotných letišť, ale také do cestopisného povídání o jednotlivých městech. Při nich chvílemi romanticky líčí genia loci, jindy se nebojí podat informace trochu techničtěji. „Pokud jste cestovali do Berlína letadlem, přistáli jste pravděpodobně v západní části, na letišti Berlín Tegel Otto Lilienthal. První, co nejspíš uvidíte, když vystoupíte z letištního autobusu, bude nádraží a restaurace McDonald’s,“ píše v kapitole o Berlíně.

Jednou z několika vyvolených, ke kterým se knížka dostane v tištěné podobě, je Filipova maminka. Ta žije dlouhodobě v Liberci a Filip za ní jezdí, jak jen je to možné. Protože knih mohl vytisknout jen několik desítek, není si je již možné nikde koupit. Filip je proto nechá do Vánoc umístit v elektronické podobě na web rytmus.org. Jde o stránky organizace, která pomáhá převážně lidem s mentálním postižením, aby se mohli aktivně začlenit do běžného života. Ať už je to ve škole, v místě bydliště, nebo, jako je tomu ve Filipově případě, v práci.

„Jsem u nich už čtrnáct let a asistentka za mnou do zaměstnaní chodí dvakrát týdně. Pracuji jen tři a půl hodiny denně, protože mi bývá někdy blbě. Vycházejí mi tu však vstříc, takže si můžu vydělat nějakou tu korunu navíc,“ vysvětluje Filip. Příští kniha, kterou Filip začíná připravovat, bude o cestování po městech kolem řeky Sáry. Ta protéká Německem a Francií. „Snad se mi podaří najít někoho, kdo by mi s jejím vydáním finančně vypomohl. Vydávat si knihu sám totiž není, jak jsem zjistil, právě nejlevnější,“ doplňuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek