metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Panenky na minulém ročníku Doll Prague
Dalších 9 fotografií v galerii
Panenky na minulém ročníku Doll Prague | foto: Metro.cz

Plyšoví medvídci provázejí děti už přes 100 let. Teď budou mít výstavu

25. listopadu 2013  11:26 Marek Peška Metro.cz
Umělci z celého světa míří do české metropole. Chystá se tu mezinárodní výstava ručně šitých panenek a loutek Doll Prague. Velkou výstavu doplní i medvídci, které vlastnoručně vyrábějí fanynky této plyšové hračky z Klubu medvědářek.

Již o víkendu se na Malé Straně otevřou brány druhé mezinárodní výstavy Doll Prague a unikátních uměleckých textilií - Textile Prague. Lidé tak budou mít možnost za jediný víkend spatřit unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA, Belgie a mnoha dalších zemí.

Každý z ručně šitých medvídků má svoje jméno

Doll Prague 2013

  • Výstava uměleckých panenek bude otevřena od 29. listopadu do 1. prosince v Michnově paláci a Tyršově domě.
  • Můžete tam vidět unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA nebo Belgie, představí se také čeští loutkáři a umělci.
  • Zakoupit bude možné šperky, kabelky a jiné doplňky přímo od výtvarníků. Chystají se také nejrůznější workshopy.
  • Více o výstavě Doll Prague www.dollprague.com
    Více o Klubu medvědářek medvedarky.webnode.cz

Na výstavě budou v prodeji nejen umělecká díla, ale i například šicí stroje, látky, nitě, korálky a další pomůcky. Koupit si tu můžete i zajímavé šperky, kabelky a další originální doplňky přímo od výtvarníků. Budou tu probíhat také krátké wokshopy, jako například šití medvídků. "Právě prodejní výstavou populárních a originálních medvídků chceme ozvláštnit celou akci," říká jedna z organizátorek výstavy, Bohdana Klátilová.

Plyšová zvířátka přiveze i český Klub medvědářek. Každý jejich medvídek je originálem. "Mají svá jména, která vyjadřují jejich osobnost. Některé tvůrkyně jim vydávají rodné listy, občanské průkazy s fotografií a údaji o použitém materiálu nebo rozměrech," říká šéfka klubu Hana Pořízková. Právě takové tam lidé uvidí. Jako každá z členek, i ona medvídky sbírá, má jich doma kvanta. "Mačkají se nám na policích, někteří prchli na přilehlou skříň. Můj muž poznamenal něco v tom smyslu, že my zateplujeme dům zevnitř," směje se Pořízková.

"Každá medvědářka má po určité době svůj styl a rukopis a není problém poznat, kdo daného medvídka vytvořil. Někdo si rád pohraje se střihem, jiný s doplňky, pak vznikají naprosto jedinečná stvoření, ať už jsou z plyše, hladké látky, nebo třeba plstěná z ovčího rouna," přibližuje Pořízková.

Medvídky sbíral i herec a spisovatel Peter Bull

Zajímal by vás takový koníček? Do Klubu medvědářek se můžete přihlásit. "Do našeho klubu se může přihlásit kdokoliv s vážným zájmen o šití, či sběratelství medvídků. Nemusí to být jen žena, nebo dívka, klidně mezi sebe přivítáme i muže, pokud  bude mít dost odvahy. Myslím, že na tomto místě by bylo vhodné uvést, že průkopníkem sběratelství medvídků byl muž, anglický herec a spisovatel Peter Bull. Ten se jako jeden z prvních seriózně zabýval sběratelstvím medvídků," říká Pořízková.

Podmínkou členství je kladný vztah k medvídkům. "Rádi uvítáme jak jejich sběratele, tak tvůrce," doplňuje Pořízková a zároveň připomíná, že populární plyšáci provázejí děti už přes sto let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Českým geekům se brzy splní sny

Casper Van Dien ve filmu Tarzan a Ztracené město (1998)
vydáno 13. prosince 2019  5:58

V hlavním městě se bude příští rok poprvé konat slavný Comic-Con. Po něm přijede kapitán ze Star Treku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám