metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 26 °C

Úterý, 18. června 2019. Svátek má Milan.
Panenky na minulém ročníku Doll Prague
Dalších 9 fotografií v galerii
Panenky na minulém ročníku Doll Prague | foto: Metro.cz

Plyšoví medvídci provázejí děti už přes 100 let. Teď budou mít výstavu

25. listopadu 2013  11:26 Marek Peška Metro.cz
Umělci z celého světa míří do české metropole. Chystá se tu mezinárodní výstava ručně šitých panenek a loutek Doll Prague. Velkou výstavu doplní i medvídci, které vlastnoručně vyrábějí fanynky této plyšové hračky z Klubu medvědářek.

Již o víkendu se na Malé Straně otevřou brány druhé mezinárodní výstavy Doll Prague a unikátních uměleckých textilií - Textile Prague. Lidé tak budou mít možnost za jediný víkend spatřit unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA, Belgie a mnoha dalších zemí.

Každý z ručně šitých medvídků má svoje jméno

Doll Prague 2013

  • Výstava uměleckých panenek bude otevřena od 29. listopadu do 1. prosince v Michnově paláci a Tyršově domě.
  • Můžete tam vidět unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA nebo Belgie, představí se také čeští loutkáři a umělci.
  • Zakoupit bude možné šperky, kabelky a jiné doplňky přímo od výtvarníků. Chystají se také nejrůznější workshopy.
  • Více o výstavě Doll Prague www.dollprague.com
    Více o Klubu medvědářek medvedarky.webnode.cz

Na výstavě budou v prodeji nejen umělecká díla, ale i například šicí stroje, látky, nitě, korálky a další pomůcky. Koupit si tu můžete i zajímavé šperky, kabelky a další originální doplňky přímo od výtvarníků. Budou tu probíhat také krátké wokshopy, jako například šití medvídků. "Právě prodejní výstavou populárních a originálních medvídků chceme ozvláštnit celou akci," říká jedna z organizátorek výstavy, Bohdana Klátilová.

Plyšová zvířátka přiveze i český Klub medvědářek. Každý jejich medvídek je originálem. "Mají svá jména, která vyjadřují jejich osobnost. Některé tvůrkyně jim vydávají rodné listy, občanské průkazy s fotografií a údaji o použitém materiálu nebo rozměrech," říká šéfka klubu Hana Pořízková. Právě takové tam lidé uvidí. Jako každá z členek, i ona medvídky sbírá, má jich doma kvanta. "Mačkají se nám na policích, někteří prchli na přilehlou skříň. Můj muž poznamenal něco v tom smyslu, že my zateplujeme dům zevnitř," směje se Pořízková.

"Každá medvědářka má po určité době svůj styl a rukopis a není problém poznat, kdo daného medvídka vytvořil. Někdo si rád pohraje se střihem, jiný s doplňky, pak vznikají naprosto jedinečná stvoření, ať už jsou z plyše, hladké látky, nebo třeba plstěná z ovčího rouna," přibližuje Pořízková.

Medvídky sbíral i herec a spisovatel Peter Bull

Zajímal by vás takový koníček? Do Klubu medvědářek se můžete přihlásit. "Do našeho klubu se může přihlásit kdokoliv s vážným zájmen o šití, či sběratelství medvídků. Nemusí to být jen žena, nebo dívka, klidně mezi sebe přivítáme i muže, pokud  bude mít dost odvahy. Myslím, že na tomto místě by bylo vhodné uvést, že průkopníkem sběratelství medvídků byl muž, anglický herec a spisovatel Peter Bull. Ten se jako jeden z prvních seriózně zabýval sběratelstvím medvídků," říká Pořízková.

Podmínkou členství je kladný vztah k medvídkům. "Rádi uvítáme jak jejich sběratele, tak tvůrce," doplňuje Pořízková a zároveň připomíná, že populární plyšáci provázejí děti už přes sto let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Stojan s hustilkou a nářadím dostane deset následovníků. O umístění rozhodnou Pražané

Stojan na Vltavské
vydáno 18. června 2019  6:33

Cyklisté z Prahy 7 mají u metra Vltavská již rok k dispozici pomocníka. Pokud potřebují na svém bicyklu narychlo něco opravit a nechtějí se kvůli tomu...  celý článek

Randit naslepo lze také ve tmě

Kavárnu Potmě nepřehlédnete.
vydáno 17. června 2019  12:36

Jen do čtvrtka můžete v centru vyzkoušet, jak se pije v kavárně Potmě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám