metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Panenky na minulém ročníku Doll Prague
Dalších 9 fotografií v galerii
Panenky na minulém ročníku Doll Prague | foto: Metro.cz

Plyšoví medvídci provázejí děti už přes 100 let. Teď budou mít výstavu

25. listopadu 2013  11:26 Marek Peška Metro.cz
Umělci z celého světa míří do české metropole. Chystá se tu mezinárodní výstava ručně šitých panenek a loutek Doll Prague. Velkou výstavu doplní i medvídci, které vlastnoručně vyrábějí fanynky této plyšové hračky z Klubu medvědářek.

Již o víkendu se na Malé Straně otevřou brány druhé mezinárodní výstavy Doll Prague a unikátních uměleckých textilií - Textile Prague. Lidé tak budou mít možnost za jediný víkend spatřit unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA, Belgie a mnoha dalších zemí.

Každý z ručně šitých medvídků má svoje jméno

Doll Prague 2013

  • Výstava uměleckých panenek bude otevřena od 29. listopadu do 1. prosince v Michnově paláci a Tyršově domě.
  • Můžete tam vidět unikátní originály a skvosty umělců z Japonska, Ruska, Itálie, USA nebo Belgie, představí se také čeští loutkáři a umělci.
  • Zakoupit bude možné šperky, kabelky a jiné doplňky přímo od výtvarníků. Chystají se také nejrůznější workshopy.
  • Více o výstavě Doll Prague www.dollprague.com
    Více o Klubu medvědářek medvedarky.webnode.cz

Na výstavě budou v prodeji nejen umělecká díla, ale i například šicí stroje, látky, nitě, korálky a další pomůcky. Koupit si tu můžete i zajímavé šperky, kabelky a další originální doplňky přímo od výtvarníků. Budou tu probíhat také krátké wokshopy, jako například šití medvídků. "Právě prodejní výstavou populárních a originálních medvídků chceme ozvláštnit celou akci," říká jedna z organizátorek výstavy, Bohdana Klátilová.

Plyšová zvířátka přiveze i český Klub medvědářek. Každý jejich medvídek je originálem. "Mají svá jména, která vyjadřují jejich osobnost. Některé tvůrkyně jim vydávají rodné listy, občanské průkazy s fotografií a údaji o použitém materiálu nebo rozměrech," říká šéfka klubu Hana Pořízková. Právě takové tam lidé uvidí. Jako každá z členek, i ona medvídky sbírá, má jich doma kvanta. "Mačkají se nám na policích, někteří prchli na přilehlou skříň. Můj muž poznamenal něco v tom smyslu, že my zateplujeme dům zevnitř," směje se Pořízková.

"Každá medvědářka má po určité době svůj styl a rukopis a není problém poznat, kdo daného medvídka vytvořil. Někdo si rád pohraje se střihem, jiný s doplňky, pak vznikají naprosto jedinečná stvoření, ať už jsou z plyše, hladké látky, nebo třeba plstěná z ovčího rouna," přibližuje Pořízková.

Medvídky sbíral i herec a spisovatel Peter Bull

Zajímal by vás takový koníček? Do Klubu medvědářek se můžete přihlásit. "Do našeho klubu se může přihlásit kdokoliv s vážným zájmen o šití, či sběratelství medvídků. Nemusí to být jen žena, nebo dívka, klidně mezi sebe přivítáme i muže, pokud  bude mít dost odvahy. Myslím, že na tomto místě by bylo vhodné uvést, že průkopníkem sběratelství medvídků byl muž, anglický herec a spisovatel Peter Bull. Ten se jako jeden z prvních seriózně zabýval sběratelstvím medvídků," říká Pořízková.

Podmínkou členství je kladný vztah k medvídkům. "Rádi uvítáme jak jejich sběratele, tak tvůrce," doplňuje Pořízková a zároveň připomíná, že populární plyšáci provázejí děti už přes sto let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám