metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela

Dalších 5 fotografií v galerii
Pokud Luboše Fialu během následujících dnů zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu. | foto: DPP

Po 28 letech opouští pražské koleje. „Už jen traktor,“ říká řidič

  16:51
Poslední jízdu má za sebou tramvaják Lubomír Fiala. Kolegové mu vzdali hold.

Vždy usměvavý a vitální nepřítel nudy, milovník linek s pořádně dlouhou trasou, trpělivý učitel. Tak popisují pražští tramvajáci Lubomíra Fialu – řidičskou legendu, která tento týden odchází po osmadvaceti letech u dopravního podniku do důchodu. S řidičskou kabinou se naposledy rozloučil dnes na lince číslo 2. Do čtvrtka ještě dohlídne na závěrečné zkoušky mladé řidičské krve.

„Teď se odeberu se ženou na Litoměřicko, kde máme chatičku a vinici. Doufám, že se nebudu nudit. Tramvaj holt vyměním za traktor, případně čtyřkolku,“ směje se Fiala, se kterým si deník Metro povídal bezprostředně po jeho poslední jízdě.

Fialova usměvavá tvář bude kolegům tramvajákům v ulicích chybět. Pěkných pár dní na něj proto již z dálky mávali z kabin na znamení úcty. Fiala je legendou také proto, že před lety testoval coby zkušební jezdec nové vozy tehdejšího ČKD Tatra Smíchov. Osobně dohlížel také na státní zkoušky více než stovky řidičů. „U nás v podniku klademe důraz na to, aby měli řidiči kvalifikaci na pokud možno všechny typy vozů,“ dodává Fiala.

Nejoblíbenější soupravou, jakou měl kdy možnost v ulicích metropole řídit, je z pohledu Fialy tříčlánková tramvaj Tatra KT8D5, takzvané kátéčko, a to nejlépe v původní nenízkopodlažní verzi. V oblibě měl také vozy Tatra T6, které vždy v pořádku vracel do vozovny Motol. Málokdo by do Fialy řekl, že je podle svých slov milovníkem stresu. Proto měl velmi blízký vztah s plánovačem směn.

„Při své práci jsem měl nejradši, když se během jízd něco dělo. Mezi mé favority proto patřila devítka, která má dlouhou trasu a při jízdě jsem musel řešit nejrůznější situace. V tomto ohledu jsem naopak nemusel klidnou dvacet jedničku, takže dostat ji vícekrát po sobě bylo pro mě nepříjemné,“ vysvětluje Fiala s tím, že se to stalo jen párkrát.

Pokud usměvavého Luboše Fialu během následujících dnů ještě v ulicích náhodou zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu a ukažte palec nahoru. Za desetiletí společné práce ho tímto způsobem častovali také jeho kolegové. Tramvajáckou legendu to velmi potěšilo. Tak moc, že se mu ani z práce nechtělo. „Dokonce mi uspořádali i takovou malou rozlučku. Můj vnitřní závazek byl, že budu jezdit do sedmdesáti, abych to těm mladým pořádně zajel. No a to se povedlo. Narozeniny slavím pozítří,“ uzavírá Lubomír Fiala. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek