metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 3. prosince 2020. Svátek má Svatoslav.
Pokud Luboše Fialu během následujících dnů zahlédnete v takzvané autoškolácké...
Dalších 5 fotografií v galerii
Pokud Luboše Fialu během následujících dnů zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu. | foto: DPP

Po 28 letech opouští pražské koleje. „Už jen traktor,“ říká řidič

15. června 2020  16:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Poslední jízdu má za sebou tramvaják Lubomír Fiala. Kolegové mu vzdali hold.

Vždy usměvavý a vitální nepřítel nudy, milovník linek s pořádně dlouhou trasou, trpělivý učitel. Tak popisují pražští tramvajáci Lubomíra Fialu – řidičskou legendu, která tento týden odchází po osmadvaceti letech u dopravního podniku do důchodu. S řidičskou kabinou se naposledy rozloučil dnes na lince číslo 2. Do čtvrtka ještě dohlídne na závěrečné zkoušky mladé řidičské krve.

„Teď se odeberu se ženou na Litoměřicko, kde máme chatičku a vinici. Doufám, že se nebudu nudit. Tramvaj holt vyměním za traktor, případně čtyřkolku,“ směje se Fiala, se kterým si deník Metro povídal bezprostředně po jeho poslední jízdě.

Fialova usměvavá tvář bude kolegům tramvajákům v ulicích chybět. Pěkných pár dní na něj proto již z dálky mávali z kabin na znamení úcty. Fiala je legendou také proto, že před lety testoval coby zkušební jezdec nové vozy tehdejšího ČKD Tatra Smíchov. Osobně dohlížel také na státní zkoušky více než stovky řidičů. „U nás v podniku klademe důraz na to, aby měli řidiči kvalifikaci na pokud možno všechny typy vozů,“ dodává Fiala.

Nejoblíbenější soupravou, jakou měl kdy možnost v ulicích metropole řídit, je z pohledu Fialy tříčlánková tramvaj Tatra KT8D5, takzvané kátéčko, a to nejlépe v původní nenízkopodlažní verzi. V oblibě měl také vozy Tatra T6, které vždy v pořádku vracel do vozovny Motol. Málokdo by do Fialy řekl, že je podle svých slov milovníkem stresu. Proto měl velmi blízký vztah s plánovačem směn.

„Při své práci jsem měl nejradši, když se během jízd něco dělo. Mezi mé favority proto patřila devítka, která má dlouhou trasu a při jízdě jsem musel řešit nejrůznější situace. V tomto ohledu jsem naopak nemusel klidnou dvacet jedničku, takže dostat ji vícekrát po sobě bylo pro mě nepříjemné,“ vysvětluje Fiala s tím, že se to stalo jen párkrát.

Pokud usměvavého Luboše Fialu během následujících dnů ještě v ulicích náhodou zahlédnete v takzvané autoškolácké tramvaji, zamávejte mu a ukažte palec nahoru. Za desetiletí společné práce ho tímto způsobem častovali také jeho kolegové. Tramvajáckou legendu to velmi potěšilo. Tak moc, že se mu ani z práce nechtělo. „Dokonce mi uspořádali i takovou malou rozlučku. Můj vnitřní závazek byl, že budu jezdit do sedmdesáti, abych to těm mladým pořádně zajel. No a to se povedlo. Narozeniny slavím pozítří,“ uzavírá Lubomír Fiala. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako by se ve mně probouzelo zvíře, popisuje své treky mladá poutnice

„Jezdila jsem prstem po mapách a kurzorem po Google Earth a fantazie mi...
vydáno 3. prosince 2020  13:40

O cestování snila Viktorka Hlaváčková už jako malá. Teď si své sny plní. O treku přes Kavkaz sepsala i knihu. Jmenuje se Hory a nekonečno a seženete ji na...  celý článek

Na albu jsem popustil uzdu fantazii, říká operní pěvec Plachetka

Adam Plachetka
vydáno 3. prosince 2020  12:20

Adam Plachetka, jeden z nejznámějších operních pěvců světa, se podruhé pustil do muzikálových vod a nahrál album Music Man. V rozhovoru pro deník Metro...  celý článek

Teplouš měl být milý, ne útočný, říká zakladatel firmy Rybízák

Zakladatel firmy Rybízák Petr Čerňanský
vydáno 3. prosince 2020  10:21

Ovocná vína Petra Čerňanského zaplnila před lety tak trochu díru na trhu. Jeho firma Rybízák nedávno spustila prodej až v Anglii a v listopadu poslala do...  celý článek

Muzea a galerie se otevírají. Množství lidí pohlídají kustodi

Už v září museli nosit lidé v galeriích i muzeích roušky.
vydáno 3. prosince 2020  9:22

V rámci rozvolňování otevírá své brány také mnoho památek. Kolem omezení ale panují rozpaky.  celý článek

Vaše fotky z Prahy