metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Další 1 fotografie v galerii
Ve škole už probíhají výtvarné dílny. | foto: Hana Dohnalová

Po dlouhých jedenácti letech se prvňáčci vrátí do Hlubočep. Boj rodičů se konečně vyplatil

  9:00
Našlo se osmnáct dětí, jejichž výuka se vrátí na Žvahov. Základní škola v Hlubočepech chyběla dlouhých deset let. Rodiče se však s absencí vzdělávací instituce ve svém okolí nemohli smířit a volali po její obnově. Několik iniciativ ani tři petice však s problémem nehnuly. Ledy povolily až po volbách.

Po říjnových volbách se hlasy pro znovuotevření školy ozývaly ještě hlasitěji a radnice Prahy 5 se rozhodla je vyslyšet. Podmínkou ale bylo přihlášení sedmnácti žáků. K lednovému zápisu jich nakonec přišlo víc. „Celkem se zapsalo osmnáct dětí a to podle mého není vše, další asi dorazí na náhradní termín zápisu,“ neskrývala radost ředitelka Základní školy Kořenského Libuše Daňhelková, která se obnovení základní školy na Žvahově ujala. Druhý termín zápisu je stanoven na 10. února od 14 do 17 hodin v budově ZŠ Kořenského.

Zrušit! Bude to levnější

Škola Pod Žvahovem je stará více než šedesát let a od roku 2005, kdy přestala sloužit místním dětem, chátrala. „Byla zrušena s odkazem na úsporu nákladů ve školství. Žáci se pak rozprchli do okolí. Mnoho místních obyvatel se už obávalo, že opuštěná budova je lukrativním majetkem vhodným ke zpeněžení. K tomu naštěstí nedošlo,“ vzpomíná na dobu před deseti lety Hana Dohnalová, která je jednou z iniciátorek obnovení školy.

Budova Základní školy Pod Žvahovem.

Několik nátlakových akcí a tři petiční sbírky se stovkami podpisů se pak snažily výuku do Hlubočep navrátit. Marně. Až nová rada v prosinci 2014 schválila obnovení první třídy základní školy s družinou, a to již od 1. září letošního roku. Škola Pod Žvahovem vznikne formou odloučeného pracoviště již fungující základní školy. „Provozu první třídy se ujala Základní škola Kořenského v čele s ředitelkou Libuší Daňhelkovou, která je bývalou učitelkou ZŠ V Remízku,“ upřesnila Dohnalová.

Dojíždět už nebudou

Škola Pod Žvahovem má dlouhodobou tradici a navštěvovala ji většina původních obyvatel Žvahova a Hlubočep. Tito lidé dorostli do věku, kdy se sami stali rodiči. Část z nich se pak nikdy nesmířila s myšlenkou, že jejich děti budou muset dojíždět do školy až na vzdálený Barrandov. Mnohým také škola schází jako významný prvek organizování místního společenského života.

Boj o školu se vyplatil a nyní už je vše na novém vedení. „Vyvinu veškeré úsilí, aby se škola v budově Pod Žvahovem stala dlouhodobou perspektivou pro generace malých dětí,“ doplnila ředitelka Libuše Daňhelková. Už od ledna probíhá v budově školy každý čtvrtek odpoledne výtvarný kroužek pro školní a předškolní děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek