metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Otesánek potřebuje konzumovat vždy a všude. | foto: ROPID

Po dveřníkovi a uličníkovi nechtějí v MHD ani otesánka. Pokut se tenhle antihrdina nebojí

  7:00
Pokud někdo svačí v metru, tramvaji nebo autobuse, hrozí mu pokuta čtyři sta korun.

Ve veřejných dopravních prostředcích i v prostorách MHD lze potkat rozmanité druhy cestujících. Jedním z nich je i otesánek všežravý, který potřebuje všude a za všech okolností konzumovat své oblíbené potraviny.

„Zůstává po něm pachová stopa i nepořádek v podobě mastných obalů, plechovek nebo kelímků. Své teritorium si také značkuje lepkavými otisky prstů, a aby trefil zpět, zanechává po sobě i plno drobečků,“ popisuje postavičku ze své kampaně proti nešvarům cestujících mluvčí organizátora pražské dopravy ROPID Filip Drápal.

Nejen otesánek, ale i nástupištník
Otesánek všežravý je jedním z kreslených antihrdinů kampaně Nebuď jako oni!, která je nyní k vidění jak v MHD, tak na sociálních sítích. V minulosti ROPID představil například uličníka dvojsedavého, který svým chováním lidem brání sednout si vedle něj k oknu. Dalšími figurkami, na které čtenáři Metra rovněž hojně reagují, byli také dveřník či nástupištník. Zatímco prvně jmenovaný má podle ROPID ve zvyku stát mezi dveřmi tak odpovědně, že nástup nebo výstup se rovná mnohdy dobytí dopravního prostředku, nástupištník zase přebíhá z jednoho vagonu do druhého a plaší přitom cestující.

Další, teprve před pár dny představenou postavičkou, je halasnice štěbetavá. „Připravte si ušní bubínky. Halasnice to opět rozjíždí ve velkém, a než se nadějete, víte o jejím životě úplně všechno. Halasnice štěbetavá si na teritorium nepotrpí. Je tak velká šance, že se jich na společném území vyskytne hned několik, a to je teprve jízda,“ píše se v textu kampaně.

Kampaň proti jídlu, nebo tlustým lidem?
Jak se dalo čekat, upozorňování na nešvary cestujících vyvolává nadšené reakce, ale také rozpaky. Nejinak je tomu i v případě nejnovějšího antihrdiny otesánka. „Ten obrázek by chtělo spíš nahradit jasným piktogramem. Co tak vidím, kdo se tam cpe, tak mladí jedinci a zásadně vestoje. A vždycky čekám, až prudce zastavíme, že ty kelímky s kafem a bašta skončí na mém oblečení,“ píše na Facebooku organizátora dopravy uživatelka Vlaďka Korousová.

Pražané kritizují také fakt, že je postavička představující typického jedlíka z MHD vyobrazena jako obézní muž. Někteří dokonce pod příspěvkem na Facebooku organizátora dopravy sdílí odkazy na články o takzvaném bodyshamingu, tedy zesměšňování člověka za jeho fyzický vzhled. „Tohle ale vůbec nebylo mířeno na tlusté lidi, ale na lidi, co v MHD žerou. Jelikož je to proti přepravním podmínkám. Takže s bodyshamingem jste trošku mimo,“ zastává se kampaně uživatel David Novák.

Fakt, že je kampaň namířena proti obézním cestujícím, vyvrací i sám ROPID. „Samozřejmě jde o kampaň proti neohleduplné konzumaci jídla v MHD,“ reaguje na kritiku ROPID.

Podobná situace jako v případě otesánka nastala na Facebooku ROPID zhruba v polovině července. Tehdy zveřejnil organizátor již zmiňovaného uličníka dvojsedavého. Antihrdina byl však již několikátou postavičkou mužského pohlaví. Někteří by tehdy byli rádi, aby byl v rámci genderové vyváženosti raději ženou. „Škoda že v kampaních PID většinou v negativních rolích figurují jen muži. Nepodporujme stereotypy,“ píše Jaromír Beránek.

Zákaz konzumace
Jíst je v MHD zakázáno již více než čtvrt století. Tento nešvar trápí nejen organizátora dopravy, ale také pražský dopravní podnik. Smluvní přepravní podmínky přitom hovoří jasně. Pokud někdo konzumuje pokrm v metru, tramvaji či autobuse, hrozí mu pokuta čtyři sta korun. Tenhle fenomén řeší revizoři hlavně večer a v noci, a to zejména tam, kde jsou poblíž rychlá občerstvení. Většinou hříšníka upozorní a ten svačinu zandá třeba do tašky. Přes den tento problém podle šéfa revizorů Pavla Kurky vzniká minimálně. „U některých cestujících se toto chování zhoršilo po pandemii. Přibylo případů konzumace hlavně v nočních tramvajích,“ svěřil Metru Kurka.

Chybějí preventisté
Slušné chování se v minulosti u cestujících snažil vymoci dopravce hned několika kampaněmi. Jednou z nich byla například aplikace s názvem Bob a Bobek, králíci z klobouku v MHD. Před začátkem pandemie dopravce do MHD plánoval nasadit také takzvané asistenty. Ti by vypomáhali při udržování kultury cestování a pasažéry napomínali. Kvůli poklesu příjmů po pandemii však již nejsou na asistenty peníze.

Štve vás pojídání?

  • Cestující v MHD jedí spíše k večeru. Frčí fast foody.
  • Ve smluvních přepravních podmínkách v hlavním městě je ustanovení o zákazu konzumace jídla a pití v přepravních prostorách uvedeno již od roku 1994. Ovšem přibližnou statistiku, kolik cestujících si při cestě MHD denně vychutnává zakázaný pokrm či nápoj, nevede ani pražský dopravní podnik, ani žádný z větších dopravců českých měst.
  • Štvou vás cestující, kteří si v MHD dopřejí svačinu? Obtěžují vás, či se k nim občas přidáte? Napište nám na: filip.jarosevsky@metro.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek