metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Úterý, 11. srpna 2020. Svátek má Zuzana.
Iva Šafářová
Další 1 fotografie v galerii
Iva Šafářová | foto: Archiv

Po mači zajdeme na kachnu se šesti, láká nové hráčky „černá kočka“

30. července 2020  14:31 David Halatka Metro.cz
Maminky na mateřské, sestřičky, studentky, úřednice. Ty všechny najdete mezi padesátkou fotbalistek týmu Prague Black Cats. Ale pozor! Jde o hráčky amerického fotbalu. „V našem sportu se uplatní holky krev a mlíko, stejně jako subtilní tryskomyši,“ prozrazuje Iva Šafářová, hráčka a dobrá duše „černých koček“.

Jak se to semele, že žena navleče „brnění“ a pustí se do tak atleticky náročného sportu, jako je americký fotbal?
Víte co? Já vám povím pár příběhů a z nich si utvořte obrázek. Tak třeba náš quarterback Šárka pracuje jako IT analytik a k fotbalu se dostala v nemocnici po operaci, kde potkala slečnu, která fotbal dříve dělala. Anebo náš nováček Barča. Ta zase hrála hokej, který ji už tolik nenaplňoval, a hledala jiný sport, jemuž by se mohla věnovat. U jiné hráčky to zase byl tatínek, který se americkému fotbalu několik let věnoval a ona to chtěla vyzkoušet.

Předpokládám, že nové hráčky získáváte nábory.
Přesně tak. Připojit se k nám je možné celoročně, nicméně oficiální nábory začínají v lednu, kdy máme pro nové členy připravený program tak, aby se na jaře připojili k tréninkům pro stávající hráčky. Ale například loni se k nám přidala hráčka na konci července a během jednoho měsíce už zastávala plnohodnotnou pozici startera.

Na co by se měla adeptka připravit? Jak probíhá váš běžný trénink?
Začínáme v posilovně All In Training Complex, kde pro nás trenéři připravují atleticko-běžeckou část a silovou část. To vše třikrát týdně od ledna do března. Od dubna chodíme na venkovní hřiště, dvakrát týdně již v plné výstroji.

Tým Prague Black Cats

Tým Prague Black Cats

Co nyní, přes léto?
To míváme pauzu, což ale protentokrát, kvůli koronaviru, neplatí – už na konci srpna nás pak čeká soustředění trvající čtyři dny, kde propojíme teorii a trénink jednotlivých pozic do praxe.

A po prázdninách?
Na podzim začne naše sezona, tréninky držíme dvakrát týdně a o víkendu jsou zápasy. To vše končí přibližně začátkem listopadu.

Přibližte mi ještě, jak probíhá zápasový den.
I když zápas začíná odpoledne, pro hráčku samotnou je to většinou celodenní záležitost. Musí se pořádně nasnídat, před utkáním už si většinou kachnu se šesti nedá, i když po zápase s radostí. Je nutné si zabalit vše na zápas, většinou se jedná o tašku hokejové velikosti, celá výbava na zápas amerického fotbalu je celkem objemná záležitost. Na hřišti býváme již tři hodiny před samotným mačem, kvůli psychické i fyzické přípravě. Před mačem se převlékáme do zápasového, tejpujeme veškerá bebíčka a kontrolujeme vše potřebné, zejména povinnou výbavu hráčky.

Jak utkání probíhá?
Mač má 4 x 12 minut čistého času. Čas se však (jako například u hokeje) v průběhu zastavuje a po druhé čtvrtce je poločasová pauza. Celkový čas samotného zápasu je většinou zhruba dvě a půl až tři hodiny.

A po zápase?
Po bitvě nám práce nekončí – zodpovídáme za uklizené hřiště. Když je vše hotové, můžeme jít na již zmiňovanou kachnu se šesti. Určitě se na podzim dorazte podívat na nějaké zápasy.

Více o Black Cats zde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stejně jako pivo, tak i víno teď prochází zcela novou chutí

Vinařství Sádek na Třebíčsku.
vydáno 11. srpna 2020  15:38

Jabčák. Rybízové či višňové víno. To, co vznikalo dříve doma, teď najdete v jiné podobě také v obchodech.  celý článek

Plánovači mají své youtubery. Po Kokořínsku přijdou další

Integracemi provází amatérský redaktor Jan Škopek.
vydáno 11. srpna 2020  12:51

K pražské MHD se připojují spoje napříč celým Středočeským krajem. Integraci Ropid propaguje spoty.  celý článek

Komplikace na kolejích. Floru od Korunní odtrhnul vodovod

Vodovod v Korunní ulici potrápí i ty okolní.
vydáno 11. srpna 2020  9:48

Od včerejška opět jezdí tramvaje Ječnou ulicí. Do Jičínské se naopak kvůli „záludnému živlu“ vrátí až koncem měsíce.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: První český letec skončil v celeru

První let pro publikum proběhl 11. srpna. Na dvoře nuselského pivovaru byla... Vzpomínky na Prahu
vydáno 11. srpna 2020  5:25

Přepište dějiny, prvním pilotem v českých zemích nebyl inženýr Jan Kašpar. Ne. Jméno prvního odvážlivce znělo Josef Vydra a byl to taneční mistr, který...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám