metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Sobota, 8. srpna 2020. Svátek má Soběslav.
Iva Šafářová
Další 1 fotografie v galerii
Iva Šafářová | foto: Archiv

Po mači zajdeme na kachnu se šesti, láká nové hráčky „černá kočka“

30. července 2020  14:31 David Halatka Metro.cz
Maminky na mateřské, sestřičky, studentky, úřednice. Ty všechny najdete mezi padesátkou fotbalistek týmu Prague Black Cats. Ale pozor! Jde o hráčky amerického fotbalu. „V našem sportu se uplatní holky krev a mlíko, stejně jako subtilní tryskomyši,“ prozrazuje Iva Šafářová, hráčka a dobrá duše „černých koček“.

Jak se to semele, že žena navleče „brnění“ a pustí se do tak atleticky náročného sportu, jako je americký fotbal?
Víte co? Já vám povím pár příběhů a z nich si utvořte obrázek. Tak třeba náš quarterback Šárka pracuje jako IT analytik a k fotbalu se dostala v nemocnici po operaci, kde potkala slečnu, která fotbal dříve dělala. Anebo náš nováček Barča. Ta zase hrála hokej, který ji už tolik nenaplňoval, a hledala jiný sport, jemuž by se mohla věnovat. U jiné hráčky to zase byl tatínek, který se americkému fotbalu několik let věnoval a ona to chtěla vyzkoušet.

Předpokládám, že nové hráčky získáváte nábory.
Přesně tak. Připojit se k nám je možné celoročně, nicméně oficiální nábory začínají v lednu, kdy máme pro nové členy připravený program tak, aby se na jaře připojili k tréninkům pro stávající hráčky. Ale například loni se k nám přidala hráčka na konci července a během jednoho měsíce už zastávala plnohodnotnou pozici startera.

Na co by se měla adeptka připravit? Jak probíhá váš běžný trénink?
Začínáme v posilovně All In Training Complex, kde pro nás trenéři připravují atleticko-běžeckou část a silovou část. To vše třikrát týdně od ledna do března. Od dubna chodíme na venkovní hřiště, dvakrát týdně již v plné výstroji.

Tým Prague Black Cats

Tým Prague Black Cats

Co nyní, přes léto?
To míváme pauzu, což ale protentokrát, kvůli koronaviru, neplatí – už na konci srpna nás pak čeká soustředění trvající čtyři dny, kde propojíme teorii a trénink jednotlivých pozic do praxe.

A po prázdninách?
Na podzim začne naše sezona, tréninky držíme dvakrát týdně a o víkendu jsou zápasy. To vše končí přibližně začátkem listopadu.

Přibližte mi ještě, jak probíhá zápasový den.
I když zápas začíná odpoledne, pro hráčku samotnou je to většinou celodenní záležitost. Musí se pořádně nasnídat, před utkáním už si většinou kachnu se šesti nedá, i když po zápase s radostí. Je nutné si zabalit vše na zápas, většinou se jedná o tašku hokejové velikosti, celá výbava na zápas amerického fotbalu je celkem objemná záležitost. Na hřišti býváme již tři hodiny před samotným mačem, kvůli psychické i fyzické přípravě. Před mačem se převlékáme do zápasového, tejpujeme veškerá bebíčka a kontrolujeme vše potřebné, zejména povinnou výbavu hráčky.

Jak utkání probíhá?
Mač má 4 x 12 minut čistého času. Čas se však (jako například u hokeje) v průběhu zastavuje a po druhé čtvrtce je poločasová pauza. Celkový čas samotného zápasu je většinou zhruba dvě a půl až tři hodiny.

A po zápase?
Po bitvě nám práce nekončí – zodpovídáme za uklizené hřiště. Když je vše hotové, můžeme jít na již zmiňovanou kachnu se šesti. Určitě se na podzim dorazte podívat na nějaké zápasy.

Více o Black Cats zde.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám